Okuma süresi: < 1 dakika

Kaç çocuk yapacağımızdan tutun da ne giyeceğimize, nerede ve hangi saatte gezeceğimizden kaç yaşında evleneceğimize kadar toplumsal yaşamın her alanında cinsiyetçiliğini dayatan devlet, bu kez de Ankara toplu taşımasında kendini gösterdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, EGO hatları ve metrolarda kullanılan öğrenci kartlarını bay-bayan şeklinde ayırdı. Manyetik kartı okuttuğunuzda eskiden “indirimli bilet öğrenci” şeklinde yapılan anonsun yerini “indirimli öğrenci bayan” ya da “indirimli öğrenci bay” hâlini aldı.

EGO Genel Müdürlüğü bu uygulamanın sebebini, “Sahtekarlığı önlemek için yapıldı. Başkalarının kartını kullananlar var. Erkek kardeşinin, yakınının, arkadaşının kartı ile seyahat edenler oluyor” gibi cümlelerle açıkladı. Türlü bahanelerle hayatımızın her alanında cinsiyetçi söylemlerine yer buluyorlar. Cinsiyetçilik şimdi de yine devlet eliyle öğrenciler üzerinden yürütülüyor.

Ankara Kart

Zaten kimliklerimizde kendini gösteren cinsiyetçilik, kendini kadın ve erkek tanımlamaları dışında tutan bireyler içinde oldukça rahatsız edici. Toplu taşıma kartlarına getirilen bu uygulama, eril zihniyetin bir ürünüdür. Bu konu üzerine Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin yaptığı açıklama şöyle:  “Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bu uygulama bizi hiç şaşırtmadı. Son derece anlamsız olan bu uygulama için söylenebilecek tek şey toplumun her kesimine ilmek ilmek örülmek istenen cinsiyetçiliğin kurumsal bir biçimde hayatımıza sokulmaya çalışıldığıdır. Toplumdaki eşitsizliği giderecek olan da daha özgür, eşit ve adil bir toplum yaratacak olan kadınlardır. Bu yüzden bu olayın takipçisi olacağız ve kadın demekten imtina edenlere inat kadın olduğumuzu haykırmaya devam edeceğiz.”

Yeni sistemle ilgili 153 Mavi Masa’ya şikayetler gelmeye devam ederken Ankaralılar cinsiyetçi uygulamaya tepki gösterdi. Uygulamaya karşı imza kampanyasına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Sendika