Ana SayfaYaşamAnkara toplu taşımasındaki cinsiyetçi anonslara tepki giderek büyüyor

Ankara toplu taşımasındaki cinsiyetçi anonslara tepki giderek büyüyor

-

Kaç çocuk yapacağımızdan tutun da ne giyeceğimize, nerede ve hangi saatte gezeceğimizden kaç yaşında evleneceğimize kadar toplumsal yaşamın her alanında cinsiyetçiliğini dayatan devlet, bu kez de Ankara toplu taşımasında kendini gösterdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, EGO hatları ve metrolarda kullanılan öğrenci kartlarını bay-bayan şeklinde ayırdı. Manyetik kartı okuttuğunuzda eskiden “indirimli bilet öğrenci” şeklinde yapılan anonsun yerini “indirimli öğrenci bayan” ya da “indirimli öğrenci bay” hâlini aldı.

EGO Genel Müdürlüğü bu uygulamanın sebebini, “Sahtekarlığı önlemek için yapıldı. Başkalarının kartını kullananlar var. Erkek kardeşinin, yakınının, arkadaşının kartı ile seyahat edenler oluyor” gibi cümlelerle açıkladı. Türlü bahanelerle hayatımızın her alanında cinsiyetçi söylemlerine yer buluyorlar. Cinsiyetçilik şimdi de yine devlet eliyle öğrenciler üzerinden yürütülüyor.

Ankara Kart

Zaten kimliklerimizde kendini gösteren cinsiyetçilik, kendini kadın ve erkek tanımlamaları dışında tutan bireyler içinde oldukça rahatsız edici. Toplu taşıma kartlarına getirilen bu uygulama, eril zihniyetin bir ürünüdür. Bu konu üzerine Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin yaptığı açıklama şöyle:  “Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bu uygulama bizi hiç şaşırtmadı. Son derece anlamsız olan bu uygulama için söylenebilecek tek şey toplumun her kesimine ilmek ilmek örülmek istenen cinsiyetçiliğin kurumsal bir biçimde hayatımıza sokulmaya çalışıldığıdır. Toplumdaki eşitsizliği giderecek olan da daha özgür, eşit ve adil bir toplum yaratacak olan kadınlardır. Bu yüzden bu olayın takipçisi olacağız ve kadın demekten imtina edenlere inat kadın olduğumuzu haykırmaya devam edeceğiz.”

Yeni sistemle ilgili 153 Mavi Masa’ya şikayetler gelmeye devam ederken Ankaralılar cinsiyetçi uygulamaya tepki gösterdi. Uygulamaya karşı imza kampanyasına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Sendika

SON YAZILAR

Enkaz bizi ezdi, üzdü, liyakatsızları yok edecek: Peki yeni düzende her canlı yaşam hakkına sahip olacak mı?

Yaşıyor olmak yüreğimizde koca bir kayaya dönüştürülmüş olsa da hayat, istemesek de bizi akışında sürükleyip götürüyor. Hem de daha yaralar sarılmadan, acılar dinmeden. Uzaktan izleyenler...

Dar Banyolar İçin Kullanışlı Lavabo Alternatifleri

Bazı lavabolar dar banyolar için daha uygundur. Bu alternatifler, daha küçük banyoların işlevselliğini artırmak ve daha fazla depolama alanı sağlamak için öne çıkar. Geleneksel lavabolar...

8 Mart Ama Hangi 8 Mart

"Ah, kimselerin vakti yok / Durup ince şeyleri anlamaya..." demiş Gülten Akın bir şiirinde oysa çok şey de yok elimizde; gözlerdeki gülümseme, birlikte söylenen şarkılar,...

Mezbahalar ve gaz odaları: Türcülüğün ve sağlamcılığın kesişimi

Egemenin öldürmekte hiçbir sakınca görmediği, bedeni rahatlıkla parçalara ayrılabilen, yaşam hakkı elinden alınanların tarihi kapkara ve hala bu şekilde kanla, sömürülmeyle, dışlanmayla, yok sayılıp aşağılanmayla...
Hande Köse
Hande Köse
Ankara'da yaşayan bir İstanbullu. Hacettepe Üniversitesi'nde Sosyoloji okuyor. İzlediği belgeseller hakkında tartışmaktan keyif alıyor. Ayrıca edebiyatla ilgileniyor ve özellikle Kafka'ya hayranlık duyuyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol