Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Kardeşlik ve Birlik Vakfı’nın düzenlediği “Genç Hukukçuların Vasıfları” başlıklı, sadece erkeklerin katılım sağlayabileceği özellikle belirtilen etkinliğe Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İnfaz Hukuku dersi veren Yargıtay üyesi Osman Atalay’ın da katılacağı belirtilen etkinliğin okulun sınıf gruplarında paylaşılmasıyla kadın öğrenciler, “genç hukukçuların vasıfları”nın konuşulacağı bir etkinliğe kadın öğrencilerin katılamamasına tepki gösterdiler.

Gruplarda gösterilen tepkiler üzerine kadınlara özel etkinliklerinin olacağını söyleyerek “hanımlar”ın da o etkinliklere katılabileceğini söyleyen gericiler, daha sonra aşure etkinliği açarak kadınların bu etkinliğe gidebileceğini belirtmiştir. Olayın üzerine Üniversiteli Kadın Kolektifi konu hakkında açıklama yayımlamış, açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

Üniversitelerde laik ve bilimsel bilgi üretilmesi gerekirken, gerici ve cinsiyetçi etkinliklere katılarak hukukun sadece erkeklerin konuşup tartışabileceği bir alan olarak görülmesini meşrulaştıran Osman Atalay bizim hocamız olamaz! Kadınları üniversitedeki bilgi üretim alanlarından soyutlayarak gerici ve cinsiyetçi bir şekilde aşure etkinliğine gitmesini söyleyenlere karşı feminist laikliği savunmaya, bilimi üretmekten vazgeçmeyeceğimizi buradan bir daha söylüyoruz!

Daha sonra ÜKK, Hukuk Fakültesi’nin de izniyle düzenlenen gerici-cinsiyetçi etkinliğe karşı kürsüden seslenerek “Osman Atalay bizim hocamız olamaz” dedi. Osman Atalay aldığı tepkiler üzerine istifa etmiştir. İstifa etmesi üzerine Üniversiteli Kadın Kolektifi açıklamasında, “Kazanımla sonuçlanan bu mücadelemiz, kampüslerimizden yaşamlarımıza kadar dört bir yanımız özgürleşene dek sürecek. Üniversiteli kadınlar olarak kampüslerimizde kadınları yok sayan, gerici kadın düşmanı bütün uygulamalarının karşısındayız. Aklı, bilimi, özgürlüğü savunmaya devam edeceğiz” dedi.