Ana SayfaDuyurular & EtkinliklerAnkara'da 21 Şubat Dünya Anadil Günü etkinliği: 26 Şubat'ta Yeni Sahne'de!

Ankara’da 21 Şubat Dünya Anadil Günü etkinliği: 26 Şubat’ta Yeni Sahne’de!

-

21 Şubat Dünya Anadil Günü vesilesiyle 26 Şubat Pazar günü saat 17.30’da Kızılay’da bulunan Ankara Yeni Sahne’de etkinlik düzenlenecek. AKA-DER’in “Anadil yüreğin kapısıdır” başlığıyla düzenlediği etkinliği Arap Alevi Üniversiteliler, Barış İçin Aktivite, Demokratik Alevi Derneği, Devrimci Karadeniz, Mavri Thalassa ve Sabro Gazetesi de destekliyor.

Etkinlik, söyleşi ve müzik dinletisi şeklinde gerçekleşecek. “Karanlıklar Senaryosu Halkların Ortak Mücadelesi ile Kırılacak” temalı söyleşinin açılış konuşmasını Çerkes aktivist Erdoğan Boz gerçekleştirecek. HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Barış İçin Akademisyenlerden Nur Betül Çelik, Artvin Kültür Derneği Genel Başkanı Sabriye Tuncay, Çerkes Derneği’nden Kadir Şahan, Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği’nden Betül Koca, Demokratik Alevi Derneği’nden Murat Işık, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu’ndan Kemal Özcan ve Alevi Bektaşi Federasyonu konuşmacı olarak katılacak. Söyleşi sonrasında “Halklar ezgilerini kardeşlik için söylüyor” temalı müzik dinletisinde Kürtçe’de Umut Küsen, Lazca-Gürcüce’de Tarık Düzgün, deyişleri ile Murat Yılmaz ve İzmir Müzisyenler Derneği yer alacak. (Yannis Vasilis Yaylalı / Demokrat Haber)

“… ve karanlıklar senaryosunu parçaladığımızda,
tüm şarkılarda, kendi dilinde, şu nakarat dillenir
Bütün Halklar Kardeştir!”

Karanlıklar senaryosunu bugünlerde yoğunlaştırılmış halde yaşıyoruz. Bütün dünyada, özellikle Orta Doğu’da her geçen gün yeni bir katliam haberiyle, emperyalist savaşın yeni bir bedeliyle karşılaşıyoruz. Bu dünyayı yöneten bir avuç asalak, milyarlarca insanı yönetmekte sıkıştıkça zulmün, baskının, katliamların yeni boyutlarıyla karşılaşıyoruz. Sürdürülemez haldeki kapitalist-emperyalist sistemin, dünyadaki tüm halklara sunacak ölümden, açlıktan, sefaletten başka hiçbir şey kalmadı. Yarattıkları cehennemde yaşayan milyarlarca insanı yönetmek için ellerinde şiddet ve korkudan başka bir araç kalmadı.

Ülkemizde, bölgemizde de durum farklı değil. Yaşanan katliamlar, yerle bir edilen kentler, meydanlarda patlayan bombalarla geçen iki yıl ve darbe ve OHAL ve KHK’lar ve başkanlık… 15 Temmuz darbe girişimini “Allah’ın lütfu” olarak gören saray tüm hızıyla işçilere-emekçilere, halklara yeni saldırılar düzenliyor. Kendisine muhalif olan ne kadar ses varsa bastırmaya çalışıyor. Kürt illerindeki katliamlara karşı imza toplayan akademisyenleri önce hedef gösterdiler, soruşturmalar açtılar, kimini tutukladılar. Yetmedi… Şimdi ise yüzlerce akademisyeni üniversitelerden ihraç ederek tüm toplumu çok daha derin bir karanlığa mahkûm etmek istiyorlar. Dayattıkları başkanlık sistemine karşı “Hayır” çalışması yapanların sokakta kafasına silah dayayıp, mafya bozuntusu tetikçileriyle tehdit ediyorlar.

Bir nebze ışığın sızabileceği, nefes alacak bir tutam temiz havanın geçebileceği her türlü deliği tıkamak, korku ile akılları esir almak istiyorlar. Başka çareleri, iktidarda kalmak için başka yolları kaldı mı?

Üzerinde yaşadığımız topraklar, Anadolu, binlerce yıllık tarihe, geleneğe, birikime sahip topraklardır. En eski medeniyetlerin bir çoğuna ev sahipliği yapmış, tarihin pek çok önemli olayına tanıklık etmiştir. Saymakla bitmeyecek kadar çok kültür, saymakla bitmeyecek kadar çok dil bu topraklarda gelişmiştir ve bugün hâlâ etkileri sürmekte, bazıları ise hala varlığını sürdürmektedir. Bugün ürettikleri karanlık, bu toprakları gömmeye çalıştıkları derin sessizlik ve esaret işte tam da bu yüzden çatlaklar verecektir, vermektedir. Anadolu’da yaşayan halkların anadillerine sahip çıkmak, kültürlerini yaşatmak, bunun için mücadele etmek bu çatlakları arttıracaktır. Karanlıklar senaryosu ancak ve ancak halkların ortak ve örgütlü mücadelesi ile yıkılacak, emperyalistlerin ve bölgemizdeki tetikçilerinin planları ancak böyle bozulacaktır. Güneşin ülkesi Anadolu’da güneş, pek çok dilde ve tüm ihtişamıyla doğacaktır.

21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde, Anadolu halklarının kendi sözünü söyleyeceği, kendi bestelerini çalacağı, kardeşlik ruhunun birlikte haykırılacağı etkinliğimize tüm dostları bekliyoruz.

Hazırlayan: Aka-Der

SON YAZILAR

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...

Evvel Temmuz KSF gönüllüleri: Bu festival halkın festivalidir!

Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali 23 Temmuz'da Serinyol ayağınının da tamamlanmasıyla sona erdi. Halkın festivali Evvel Temmuz için gönüllülerinin hazırladığı basın bültenini ilginize sunuyoruz. 7 Temmuz’da...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol