Okuma süresi: < 1 dakika

Hayvan özgürlüğü aktivistleri cumartesi günü Ankara’da ‘Direct Action Everywhere’ (Her Yerde Doğrudan Eylem)’i  gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz cumartesi (17 Ocak) günü Ankara Kızılay’da aktivistler her zamankinden farklı bir eyleme imza attılar. Hayvanların özgür olması gerektiğini düşünen, onları yemek değil dünya üzerindeki tüm canlılarla eşit olarak gören aktivistler saat 14.00’te Yüksel Caddesi’nde buluştular. Uluslararası olarak her ayın bir günü gerçekleştirilen ve Türkiye’de ilk olarak 7 Aralık 2014’te Kadıköy’de düzenlenen ‘Direct Action Everywhere’in Ankara ayağı olarak, ellerinde dövizlerle yürümeye başlayan vegan ve vejetaryenler; hayvanların neden yenmemesi gerektiğini, etle beslenmenin hayvanlara, doğaya ve insana zararlarını anlattılar.

Ankara Yüksel Caddesi’nden yürümeye başlayan grup McDonalds, Burger King gibi hayvanla beslenilen mekanlara girip hayvan özgürlüğü ve veganlık üzerine hazırladıkları bildirileri dağıttılar; hayvan sömürüsünü anlatan bir metin okuyarak hayvanların birer meta değil birey olduklarını, hayvancılık endüstrisinin zararlarını vurguladılar. Girdikleri işletmelerde de meraklı bakışlarla ve kararsız tepkilerle karşılaşan aktivistler soruları cevaplayarak hayvan sömürüsüne ortak olmama çağrısında bulundular.

Karanfil Sokağı ve Sakarya Caddesi’nde yürüyüşe devam eden aktivistler “Senin için bir tabak demek, onun için bir ömür demek”, “Hayvanlar dostumuz, biz onları yemeyiz”, “Biri köpek biri inek bir fark yok hayvanlar dostumuzdur” yazan dövizlerle halkın da dikkatini çektiler. Dövizleri ve vegan-vejetaryen beslenmeyi merak eden insanlara açıklamalar yapıp film ve belgesel tavsiyelerinde bulundular. Konur Sokak’ta yürüyüşlerini sonlandıran grup, belirli bir zaman aralığına bağlı kalmadan eylemlerine devam edeceklerini belirttiler.

 

 

 

 

Her Yerde Doğrudan Eylem’in Ankara bildirisini okumak için tıklayınız.