Okuma süresi: 2 dakika

İspanyol petrol şirketi Repsol, bulunan petrolün kalitesini yetersiz bulduğu için Kanarya Adası çevresindeki aramalarını durdurdu.

16 Ocak’ta yaptıkları açıklamada doğal petrol rezervleri olmasına rağmen kalitesini yetersiz bulan ve hidrokarbon rezervlerinin de ulaşılamaz olduğunu belirten Repsol yetkilileri doğal gazın da mevcut olduğunu, fakat bunun da sondaj için yeterli kalitede olmadığını belirtti.

Bu haber, başta aramaları durdurmak için her şeyi yapan Paulino Rivero olmak üzere, çevreci gruplar ve bölgesel yönetim tarafından alkışlandı. Haberin duyurulmasından kısa bir süre sonra Rivero; ”Repsol, sanayi bakanlığı, Halk Partisi hükümeti (parti popular) kaybetti” sözleriyle olayı kutladı.

İzni Madrid vermişti

Madrid hükümeti petrol şirketine bölgede üç sondaj gerçekleştirebilmesi için izin vermişti. Daha sonra, Kanarya Adaları Başbakanı’nın yapmayı planladığı referandum anayasa mahkemesi tarafından engellenmişti. Soraya Saenz de Santamaria, projeyi savunarak; ”Yüzde 80’den fazla enerji ihtiyacı için dışarıya bağlı olan bir ülke için hidrokarbona sahip olup olmadığını bilmek önemli” diyerek görüşlerini belirtti.

İspanyol Ecologistas en Accion isimli sivil toplum kuruluşu, hükümetin şimdi de ülke çevresindeki diğer petrol arama izinlerine yönelmesi gerektiğini belirtti.

Repsol oluşacak iş imkanlarıyla ikna etmeye çalışmıştı

Repsol’un aramalarını gerçekleştirdiği Rowan-Renaissance isimli tekne 63 gün boyunca taramalarını sürdürdü ve 3 bin 093 metre derinliğe ulaştı. Şirketin bildirdiği rakamlara göre 50’den fazla kuruluştan 750 çalışanın seferber olduğu operasyonlar 18 kasım 2014’de tartışmalardan sonra başlamıştı. Repsol, İspanya ve Fas sahilleri arasında bulunan, Lanzarote ve Fuerteventura Adaları’ndan 50 km kadar açıkta 616 bin hektarlık bu alanda hidrokarbon aramaları için iki yıl boyunca savaştı.

Repsol, projeye kesinlikle karşı çıkan halkın onayını almak ve sondajlara başlayabilmek için 280 milyon Euro yatırım yapmıştı, aynı zamanda ülkede yüzde 34’e yaklaşan işsizliğe oluşacak iş kollarıyla yardımcı olabileceğini önermişti.

Fakat Kanarya Adalılar her şeyden önce aramaların sezonda 10 buçuk milyon ziyaretçiyi ağırlayan, ülkenin en büyük ekonomik gelir kaynağı olan turizmi etkilemesinden korkuyorlardı. Çevreciler bölgedeki fauna ve flora üzerinde kötü etki yaratabileceği gibi, aynı zamanda deprem riskini de tetikleyebileceğini bildirdiler. Öncelikle Afrika deniz kaplumbağaları ve memeli deniz hayvanlarının geçiş yolu üzerinde olan sahilleri yakınlarındaki ekolojik öneme dikkat çektiler.

Greenpeace‘in kasımda aramalara karşı eylem yapması için bölgeye gönderdiği Arctic Sunrise isimli gemiye İspanyol Hükümeti tarafından el konulmuştu.

Kaynak: Lemonde