Ana SayfaGüncelAnkara'nın göbeğinde patlama gerçekleşti

Ankara’nın göbeğinde patlama gerçekleşti

-

Tek önlemin sözde yayın yasağı olduğu bir ülkede gün gelecek ucuz kurtulamayacağız. Saldırıların normalleştiği (!) şehirlerde tedirgin yaşayan insanlar patlamalarla koasun içinde savrulup gidiyorlar. Ellerinde telefon sevdiklerine ulaşmaya çalışıyorlar. Tedirgin bakışlarla “şimdilik” güvenli alanları evlerine doğru ilerlemeye çalışıyorlar. Uzaktan duyulan ses bile ne kadar ürkünç geliyor. İşte bu yüzden acilen barış diyoruz.

Bugün akşam 18.30 sularında Artvin Cerattepe eylemi sonunda Ankara Konur Sokak’ta son konuşmalar gerçekleştirilirken bir patlama sesi duyduk.

Öğrenilen bilgilere göre; Ankara’da, TBMM ve Genelkurmay Başlanlığı’nın bulunduğu bölgede bombalı saldırı oldu. Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı’nın yanındaki askeri lojmanların bulunduğu bölgede 18.30 sularında askeri servis otobüslerine bombalı araçla saldırı gerçekleştirildi.

Yaralılar, patlama yerine en yakın hastane olan Güven Hastanesi ile Numune Hastanesi’ne sevk edildi.

Patlama üzerinden çok geçmeden Radyo ve Televizyon Üst Kurulu‘nca (RTÜK) Ankara’da askeri servislere yönelik saldırıya yayın yasağı kararı verildi.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtuluş‘un saat 21.20 sularında yaptığı açıklamaya göre 28 ölü, 61 yaralı var. Hayatını kaybedenler arasında asker ve siviller de bulunuyor.

Patlama ardından gelen ilk açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, twitter hesabından “Bu ülke bu acıları haketmiyor. Ankara’daki hain saldırıda yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara şifalar diliyorum” dedi.

Rus senatör, her türlü terör saldırılarına karşı çıktıklarını kaydetti. Klintseçiv, “Rusya, her türlü tartışmalı sorunlarının çözümünde terör eylemlerinin yöntem olarak kullanılmasına karşı. Biz Ankara’nın merkezinde yapılan saldırıları sert şekilde kınıyoruz, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz” dedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass ise Ankara’da terör saldırısıyla ilgili, “Ankara’da gerçekleşen terör saldırısının derin üzüntüsü ve şoku içerisindeyim. Kalbimiz ve dualarımız saldırıdan etkilenenlerledir” dedi.

Olay yerine giden CHP milletvekili Eren Erdem, “Ben burada net bir bilgiye sahip değilim, sadece olay yerindeyim. Gördüğüm manzara çok kötü onu ifade edeyim. Etrafta yaralılar var çok sayıda. Birçoğu taşınıyor lakin otobüsün içinde kalanlar da var anladığımız kadarıyla. Olağanüstü durumda olanlar var. Çok kötü bir manzara var burada. Yayın yapmaya çalıştım, net gösteremedim belki ama olağanüstü bir durum var burada. Tam önümde patlamanın olduğu yere yaklaşık 100 metre mesafedeyim yerde kanlar var. Buraya kadar sıçramış durumda” ifadelerini kullandı.

Patlama ardından Brüksel ziyaretini iptal eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, patlama ile ilgili sorulara “Bana bazı bilgiler geldi, bakacağız” şeklinde cevapladı.

Mehmet Müezzinoğlu, “Milletimiz insanlık dışı bir terör eylemi ile muhatap oldu” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ankara’daki saldırıyı kınarken “NATO müttefikleri, terörle mücadelede omuz omuzadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’daki saldırının ardından yaptığı açıklamada “Türkiye’nin, meşru müdafaa hakkını, her zaman, her yerde ve her durumda kullanmaktan çekinmeyeceği bilinmelidir” dedi.

Ankara’daki saldırıyı kınayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Türkiye’nin yanındayız” dedi.

SON YAZILAR

Yeni nesil ne diyor?

Her şey bir konuşmayla başladı. Bir arkadaşım yeni nesil sözcüklerden bahsediyordu. Konu hakkında konuştukça konuştuk. Dedim, bir yazı yazayım ben de, dergide de bulunsun. Çünkü...

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol