Antalya’da, yılda 2 milyon kişinin rafting yaptığı Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın komşu alanında HES yapılacak!

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi şubat ayı olağan meclis birleşimini, Antalya Su ve Atıksu İdaresi’nin konferans salonunda yaptı. Toplantıda, Manavgat’a bağlı Değirmenözü köyü yerleşim alanı sınırlarında HES yapılması için 1/5 bin ölçekli nazım bayındırlık planı ile 1/bin ölçekli tatbikat hazırlanmasının uygun olduğuna dair İmar ve Şehircilik Komisyonu’nun raporu görüşüldü. CHP‘nin karşı çıktığı, MHP‘nin çekimser kaldığı oylamada bölgenin HES yapımına uygun olduğunu içeren rapor, AKP‘nin oyları ile onaylandı.

Manavgat Belediyesi’nin karşı çıktığı HES’in, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 30 Mayıs 2014’te onayladığı Uzun Devreli Gelişme Revizyon Planı’nın araştırma raporunda Köprülü Kanyon Milli Parkı‘nın ekosistem dengesini bozacağı ve biyoçeşitliliğe zarar vereceği, bu nedenle de yapımına izin verilmemesi gerektiği belirtiliyor. Raporda Köprü çayın turizm potansiyeline ve yöre halkının göreceği zarara da dikkat çekiliyor.

Köprülü Kanyon 2
1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı da bulunmayan bölgeye yapılacak olan HES senede 2 milyon kişinin rafting yapacağı Köprülü Kanyon Milli Parkı’na komşu olacak.

Ekosisteme ve turizme zarar vereceği belirtilen HES’in yapılacağı alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu 1/100 bin ölçekli Antalya-Burdur-Isparta Çevre Düzeni Planı’nda orman alanı olarak görülüyor. 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı da bulunmayan bölgeye yapılacak olan HES senede 2 milyon kişinin rafting yapacağı Köprülü Kanyon Milli Parkı’na komşu olacak. Ekosistemi ve turizmi olumsuz etkilemesi beklenen Değirmenözü HES, Yukarı Köprü Çay havzasında inşa edilecek Kasımlar Barajı ve 3 HES projesinin parçası olacak. Değirmenözü köyü yerleşik alanında inşa edilecek HES dolayısıyla, çok fazla sayıda bina santral alanı içinde kalacak.

AKP grubu, iki kısımdan oluşan ve çok büyük bölümü Isparta il sınırında olan Kasımlar Barajı ve HES’le ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığını, Değirmenözü’ndeki santralin ulusal park dışında kaldığını, bundan önce yürütmenin durdurması için gerçekleşen müracaatın Danıştay tarafından reddedildiğini söyledi. Hasan Ali İrban, bölgeye yapılacak olan HES’i savunarak, ÇED pozitif raporu bulunduğunu ve bazı bölge sakinlerinin projenin beraberinde olduğunu ileri sürdü.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise daha önce Ahmetler köyüne yapılmak istenen HES’le ilgili problemler yaşandığını ve projenin iptal edildiğini hatırlatarak, yöre insanının yapılmak istenen yeni projeyle ilgili de kaygılı olduğunu belirtti. Yılda 2 milyon kişinin bölgede rafting yaptığına işaret eden Sözen, “Suda sıkıntı yaşanacağına, tabii yapının kaybolacağına yönelik ciddi problemler var. Bu işi üstlenen firma bir süredir çalışma yapmakta fakat bayındırlık planı uygulaması yok. Bu olmadan başlayamaması gerek” dedi.

CHP’li Mustafa Reşat Oktay ise yapılmak istenen HES’in 100 MW gücünde olduğunu ve ömrünün 50-60 sene olacağını dile getirerek, “50-60 sene 100 MW elektrik alacağız fakat senede 2 milyon turiste hizmet veren ulusal parkı tartışılır hale getireceğiz” şeklinde konuştu. Dünya turizm piyasasının böyle bir hatayı affetmeyeceği uyarısında bulunan Oktay, “Çevreye verilecek olumsuzluk önemseniyor. Enerjiye ihtiyacımız var fakat burada değil. Buna hassasiyet göstermemiz lazım geliyor .” değerlendirmesinde bulundu. Oktay, enerji açığına HES’lerle değil, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çözüm bulunması gerektiğini de belirtti.

Başlık Görseli: fullantalya.com