Çin’de tavşanlara karşı uygulanan zulme karşı kampanya başlatan PETA, moda dünyasında umut verici değişimler yarattı.

Çin’de tavşanların maruz kaldığı zulme karşı PETA’nın başlattığı kampanyadan etkilenen uluslararası moda topluluğu Inditex, çatısı altında olan firmaların tekstil ürünlerinde angora yünü kullanmasını durdurdu.

Zara ve Massimo Dutti firmalarını bünyesinde barındıran ve Dünya’nın en büyük moda perakendecisi olan Inditex, angora yünü hasadı sırasında tavşanlara çektirilen akıl almaz acıları PETA’nın Çin’de belgelemesi üzerine, geri adım attı. Marks & Spencer, Topshop, Primark ve H&M’in de birleşerek karar alması sonucu firmalar, dünya üzerindeki bütün mağazalarında angora ürünleri satmayı bıraktı. 6 bin 400 mağazadan, angora ürünleri toplatıldı ve Lübnan’daki Suriyeli mültecilere gönderilmek üzere bekletiliyor.

Kararın alınması ise, PETA’nın lüks dokumalar üzerine yürüttüğü araştırmalar sonucunda başlattığı hareketten sonra bir yıllık bir sürede geldi. Dünya’nın angora yünü stoklarının yüzde 90’ı, Çin’deki tavşan çiftliklerinden elde edilmekte. 2013 yılında Çin’de, 10 adet angora çiftliğini ziyaret eden PETA, tavşanların tüylerinin nasıl yolunduğunu belgeleyen görüntüler yayınladı. Görüntülerde çiftlik çalışanlarının, daha uzun tüyler elde etmek için tüyleri kökünden yolma görüntüleri ve tavşanların acı içerisinde kıvranışları insanlarda farkındalık yarattı.

Angora Tavşanı 2
Çin’deki angora yünü yolma işlemleri sırasında bu küçük ve hassas hayvan çığlık çığlığa kalıp, travma geçirmekte ve daha sonrasında kafesine konulduğunda zar zor hareket etmektedir. (Kaynak: PETA)

300 bin kişi tarafından online olarak imzalanan “Angora’ya Hayır” kampanyası sonrasında, Inditex’in kurucusu Amancio Ortega yaptığı açıklamada, “Hayvan hakları topluluklarına danıştıktan sonra, angora üretiminin daha sürdürülebilir yollarını araştırmaya karar verdik. Sektörde bu yönde bir gelişim oluncaya kadar angora ürünlerini üretmeyi durdurmanın doğru bir karar olacağını düşündük” dedi.

Bu açıklama sonrasında PETA grup başkanı Ingrid Newkirk, Inditex’i takdir etti. Newkirk yaptığı açıklamada, “Inditex dünyanın en büyük giyim perakendecisi. Hayvan refahını sağlama düzenlemeleri konusunda attıkları bu adım, benzer tekstil firmalarınına da yol gösterici olacaktır” dedi.

PETA’nın araştırma sırasında çektiği vahşet dolu görüntüleri buradan izleyebilirsiniz. (Video, angora tavşanlarına uygulanan şiddetin görüntülerini barındırmaktadır!)[vc_row][vc_column][vc_column_text][/vc_column_text][vc_accordion][vc_accordion_tab title=”Angora Tavşanı”][vc_column_text css_animation=”left-to-right”] Ankara tavşanı olarak da bilinmektedir.
Latincesi ise Oryctolagus cuniculus olan tavşanın ömrü 5-8 senedir.
Çin’deki angora yünü yolma işlemleri sırasında bu küçük ve hassas hayvan çığlık çığlığa kalıp, travma geçirmekte ve daha sonrasında kafesine konulduğunda zar zor hareket etmektedir. Tüyleri uzayıp tekrar yolunacak hale gelene kadar kafesinde tutulan zavallı hayvana daha sonrasında aynı korku tekrar yaşatılmaktadır. Zaten bir av hayvanı olduğundan dolayı çok hassas olan bu hayvanlar, birkaç yıl boyunca aynı döngüyü yaşıyor ve sonrasında boğazı kesilerek öldürülüp, kürkü yüzülüyor. Hayvanların kürkünün kırkılması esnasında da yine patileri çok sıkı bağlanılıyor ve hayvanlara çok kötü davranılıyor.[/vc_column_text][/vc_accordion_tab][/vc_accordion][vc_column_text]Kaynak: The Guardian[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]