Ana Sayfaİnsan ve ToplumTarihAntik yeraltı şehri Kapadokya’daki yeni bulgular bildiğimiz tarihi yeniden yazacak

Antik yeraltı şehri Kapadokya’daki yeni bulgular bildiğimiz tarihi yeniden yazacak

-

Arkeologların açıklamalarına ve Kapadokya resmi görevlilerine göre, büyük yeraltı şehrine dair bulgular tarih kitaplarımızı tümüyle değiştirecek. Araştırmalar gezegendeki bütün diğer yeraltı şehirlerinden farklı olarak Kapadokya’da insanların önceden inanıldığı gibi geçici değil kalıcı yaşadıklarını keşfetti.

Kazılarda Hitit devrine ait bulunan yapılarla ilgili, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, “Çalışma bittiğinde Kapadokya tarihi yeniden yazılacak” dedi. “Önemli bulgulara ulaştık, bütün insanların beraber yaşadığı yeni uzun tüneller ve alanlar. Bezir yağının üretildiği yerler, tapınaklar ve çeşitli yaşam alanlarının birleştiği yeni tüneller bulundu” diye de ekledi.

kapadokya 1
Derinkuyu

Bu yeraltı şehri –Derinkuyu’yla karıştırılmamalı- kentsel gelişim projesinde çalışan inşaat işçileri tarafından, işçilerin yeni binalar için araziyi kazmaya başlayacağı sırada bulundu. Araştırmalarda bu büyük yeraltı şehrinin geçici bir sığınak olarak değil yerleşik olarak yaşadıklarına dair pek çok detay bulundu.

Ünver, “Bu diğer yeraltı şehirleri gibi geçici değil kalıcı ikamet ettikleri bir şehir” dedi. “Dünya tarihi için yeni bilgilere ve bulgulara erişeceğimize eminiz.”

Nevşehir resmi görevlilerinin açıklamalarına göre yeraltı şehrinin kazısının ilk kısmına 2017’de başlanacak. Proje arkeolog Semih İstanbulluoğlu tarafından yürütülüyor ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından denetleniyor.

kapadokya 1 kopya

18 Mart Üniversitesi Jeofizik bölümünden Doç. Dr. Özcan Çakır “İnsanların tarımla uğraştığına ve tünelleri tarım ürünlerini şehre taşımak için kullandıklarını düşünüyoruz. Ayrıca tünellerden birinin Nevşehir’in altından geçip uzaktaki bir su kaynağına ulaştığını düşünüyoruz” dedi.

Araştırmaların ortaya çıkardığı detaylara göre bu şaşırtıcı yeraltı şehri, Derinkuyu’da yaşadığı düşünülen Hititlerden önceye tarihlenmektedir (Derinkuyu’da yaşadıkları da doğrulanmamıştır.)

Diğer bulunanlar arasında, lületaşından yapılmış tütün içmek için kullanılmış boru şeklinde bir nesne de var.
İstanbulluoğlu, “Bu insanoğlunun tarihi hakkında açıkça bilgiler veriyor” diye ifade ediyor.

kapadokya 2

Resmi görevliler yeraltı şehrindeki yeni bulguların Kapadokya bölgesine turist akması bakımından çok yararı olacağına inanıyorlar.

UNESCO temsilcisi olan Ashish Kothar, antik yeraltı şehrinde insan yapımı ürünlerin fotoğrafını çektiği yerde haziranda zaten araştırma yapmıştı. Kohlar son restorasyon işleri Türkiye medyasına göre bilgilendirildi.

Kaynak: EWAO  

SON YAZILAR

AKP’li yıllarda çocuk I: Eğitim sistemi bile yorgun

21 yıllık AKP iktidarının bugüne bıraktığı yıkıntılar saymakla bitmeyecek kadar çok. Bu yıkıntılar içerisinde eğitim ve çocuklara dair olanlar ise bir hayli fazla. 21 yılda eğitim...

Matematiksel Sayılardan Sihir Yapan Bilim Kadını: Ada Lovelace

Babam Hasan Atay Anısın 10 Aralık 1815 yılında Londra'da Augusta Ada Byron ismiyle dünyaya gözlerini açan, insanoğlunun ise geç bir tarihte bir yüzyıl sonra Ada Lovelace...

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Antidemokratik demokrasiler ve seçim çıkmazı

Gün geçmiyor ki ülkemizde yeni haberler ortaya çıkmasın. Her çıkan haber içimi daha da acıtıyor. Ölen kadınlar, çocuklar; bir hiç uğruna, belki evrimsel sürecin getirdiği bir içgüdü ile...
Meltem Aydaş
Meltem Aydaş
Karşılaştırmalı Edebiyat mezunu. Neyle neyi karşılaştırıyor. Her şeyi merak ediyor, daha azını okuyor, çok azını yazıyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol