Okuma süresi: 2 dakika

Sabah sabah ayıp konulara girelim diye düşündüm. Bazılarımız çoktan ayıp işlerini tamamlayıp, işlerinde çaylarını kahvelerini yudumluyor olabilirler. Türkçesiyle karşı cins kıyafeti diyebiliriz sanırım bu ifade şekline. Crossdresser (kısaca CD), karşı cins ile özdeşleşmiş kıyafetleri giyen kimseye deniliyor.

Kadın ise erkek kıyafetleri, erkek ise kadın kıyafetleri giyen kimsedir. Kavram, kıyafetlerin yanı sıra, karşı cins ile özdeşleşmiş aksesuarları; saç, sakal, bıyık, kaş modellerini ve makyajı da kapsar. Crossdresser kimseler bunu cinsel yönelimlerinin bir sonucu olarak yapabilecekleri gibi; kimliklerini gizlemek, herhangi bir sanat gösterisinde yer almak ya da cinsel bir fetiş olarak da yapabilirler.

Kavram İngilizce cross (karşı) ve dress (giyinmek) sözcüklerinden oluşur. İngilizcede ilk olarak, 1911 yılında, Almanca transvestite kelimesine karşılık olarak oluşturulmuş.

Tarih boyunca insanlar çok çeşitli nedenlerle karşı cinsin kimliğine bürünmüşlerdir. Örneğin Hindistan’ın bazı yörelerinde yeni evlenen çiftler negatif etkilerden korunmak için birbirlerinin kıyafetlerini giyerlermiş. Kadınların sahneye çıkmasına hoş bakılmayan veya dini gerekçelerle izin verilmeyen bazı tutucu toplumlarda erkeklerin kadın rollerini oynamasına veya kadın kılığında dans etmesine sıklıkla rastlanır.

21. yüzyıl ayıp kavramının içlerini ve dışlarını çarptığı için konuyu biraz daha işlevsel hale getirelim diyorum. Konu cinsel enerjinin ya da yaşam enerjisinin harcanma şekli olduğundan oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Yaşamsal canlılık için belli bir limit içindeyiz, haz almayalım demiyorum sadece orantılı olsak iyi olur. Budistlerin kafası da böyle çalışıyor. 70 yaşına kadar bir erkek 8-10 şişe sperm üretiyormuş ve bunun içindeki yaratım potansiyelini boşa kullanmayın, hazzınız için kullanmayın diyorlar. Babalarda gizli bir teknik var tabii ki bu enerjiyi yukarı çıkaracak. Tantra, içsel simya, Neidan ya da Kundalini gibi uzak doğu sistemleri bu işlerin pirleri. Sonrasında konu dejenere oluyor ve hazza gömülüyor. Tao’da bu sistem oldukça değişik anlatıyor mesela. Neyse şimdiki konu bu değil, konuyu CD. Dönelim bebeğim.

Sosyal medya bize bir nefeslik aralık verdi. Ufak bir kapı aralığından tatmine açılan bir kapı gibi. Tabii ki oyun havuzları ve odacıkları da sonrasında lazım geldi. Zenginlerin yaramaz oyunları artık bizim. Şahane! Yılbaşında dağın tepesinde kiralanan villa/dağ evlerinde işler değişik haller aldı. Dominant ve itaatkar insanların da bir araya gelip buluştuğu bu tarz munchlar ve toplulukların olması hepimizin yaşamsal gerekliliği olabiliyor. Kimisi kara baloya gidiyor kimi başka başka yerlere.

Evet, oldukça normal bir şekilde gelişen bu ifade şeklinin Fetiş dünyasındaki yeri de buradaki sınırlar çerçevesinde bu kadar. Arayan tabii ki daha da derine inebilir yeter ki ufak bir ışık olsun.

Herkesin Marquis De Sade gibi  ya da Leopold Von Sacher-Masoch olmasına gerek yok. Pet, Sub, Dom, Daddy Dom gibi sıfatlara da ihtiyaç yok. Enerjiyi dengeli ve düzgün bir şekilde yaşayalım yoksa karmaşık duygusal bağlar, varlıksal gelişimi hızlandırmıyor.

Yazıdaki bazı alıntılar ve tanımlar için wikipedia’dan yararlanılmıştır.