Okuma süresi: 2 dakika

Buenos Aires’teki 140 yıllık hayvanat bahçesi, hayvanların esaret altında tutulduğunun ve bu şekilde sergilenmelerinin aşağılayıcı bir durum olduğunun düşünülmesi üzerine kapatılıyor. Kapatılan hayvanat bahçesinin ekoparka dönüştürüleceği ve amacının hayvanat bahçesinden farklı olacağı belirtildi. Belediye Başkanı Horacio Rodríguez Larreta ekoparkla ilgili şunları söyledi:

“Yeni ekopark çocukların farklı tür hayvanlara nasıl sahip çıkılacağının aşılanacağı ve onlarla aralarında ilişki kurabileceklerinin anlatıldığı bir yer olacak.”

Ayrıca Belediye Başkanı hayvanat bahçesinde yaşayan 2 bin 500 hayvanın Arjantin’deki doğal yaşam alanlarına götürüleceğini çünkü hayvanat bahçesinde bu şekilde yaşamalarının, onlara sahip çıkıldığının ve iyi bakıldığının göstergesi olmadığını söyledi.

Hayvanat bahçesinde yaşayan farklı tür kuşların Buenos Aires’teki yaklaşık 3 bin 496 dönümlük alanı kaplayan ve nehir kenarında bulunan koruma alanına bırakılacağı da belirtildi.

Winner sıcağa dayanamadı

Son zamanlarda, Buenos Aires’in sıcağında yaşamaya mecbur bırakılan kutup ayıları hakkında haberler de bulunmaktadır. Hayvanat bahçesinin son kutup ayısı Winner, üç buçuk yıl önce öldü çünkü hayvanat bahçesindeki uygun olmayan koşullara, özellikle de sıcağa dayanamadı. Bu yüzden hayvanat bahçesinin kapanması bu gibi şartlarda yaşamak zorunda kalan hayvanlar için özgürlüklerine tekrar kavuşmaları anlamına gelmektedir.

Hayvan haklarıyla ilgilenen hukukçu ve şehirdeki hayvanat bahçesinin kapatılmasıyla ilgili uzun zamandır kampanyalara katılan Gerardo Biglia, basına yaptığı açıklamada şunları belirtti:

Argentina Polar Bear Winner

“Hayvanat bahçesinin kapatılmasındaki en önemli şey esaretin ve hayvanların sergilenmesine karşı şeytanın bacağının kırılmış olmasıdır. Bence bu çocuklar için de hazırladığımız değişimin başlangıcı çünkü çocuklar artık hayvanların kafese kapatılmasının yanlış olduğunu düşünüyorlar.”

Buenos Aires’teki hayvanat bahçesinin kapatılması hayvan haklarının gözden geçirilmesi ve üzerinde düşünülmesi için önemli bir adım. Hayvanat bahçelerinin hayvanlara verdiği zarar ve tutsaklık da düşünüldüğünde bu gibi yerlerin hayvanların hayatını tehdit eden yerler de olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle, Arjantin‘deki hayvanat bahçesinin kapatılması bizi bir kez daha hayvan haklarını düşünmeye sevk etmelidir.

Kaynak: The Guardian, Hayvan Özgürlüğü