Okuma süresi: 4 dakika

Arkadaşlarımızın vejetaryen olmalarını nasıl desteklediğimizi açıklayan, pozitif kişisel hikâyelerimizi okuyun ve aynısını yapmak için bizden tavsiye alın.

Arkadaşlarınızdan birinin vejetaryen olacaklarını açıklamasından iyi çok az his var. Bu kısmen böylesine pozitif bir karar almalarında bir fayda sağlamış olabileceğimiz için – bize gelişmekte olan vejetaryen akım için yararlı olduğumuzu hatırlatır. İster arkadaşlarınızla hayvan hakları ve uygulamalı etik konusunda felsefi tartışmalar yüzünden gece geç saatlere kadar uyanık kalın, ister vegan tişört giyerek mesajı paylaşın, diğer insanların bağlantıyı kurmalarına yardım etmede daha iyi bir yol yok. Diğer kişinin gözlerini vegan olma olasılığına açan her şey iyidir.

Veganlık hayatımın öyle büyük bir kısmı ki, bazen arkadaşlarımın beni “vegan olan” olarak görmelerinden endişeleniyorum. Vegan olmak benim için büyük önem taşımasına rağmen, bu sebepten ara sıra kendimi sessiz kalırken buluyorum. Aynı şekilde hisseden birçok insan olduğuna eminim- arkadaşlarımızın vegan olmalarından başka bir şey bizi daha fazla mutlu edemez, ama ‘nutuk çekmeyi seven vegan’ klişeleri yüzünden görüşlerimizi paylaşmakta tereddütlü olabiliriz. Bunları anlıyorsanız işte size güveninizi artırdığı gibi arkadaşlarınızı vegan olmaya teşvik edecek ipuçları.

“Ben öğrenciyken Glasgow Üniversitesi Vegan Topluluğu ile ilişkiliydim. Katılmak için bir vejetaryen topluluğu arayan Ali ile tanıştığımda birinci sınıf öğrencileri için düzenlenen fuarda sosyal yardım masası yürütmeye yardımcı olmaktaydım. Ona süt peynirinin nasıl bağımlılık yaratıcı olduğunu da içeren bir nutukla vejetaryenliğin neden sonraki adım olduğuna dair bilgi verdim. ’Sadece yap’ tavsiyeme uyduktan sonra Ali bugün hala vejetaryen ve arkadaşım olduğu gibi iş arkadaşım. Yakın zamanda Ali ve ben vegan yıl dönümüne – onun beşinci yılına ve benim onuncu yılıma katıldık.”

Alex Douglas, Vegan Topluluğu Gönüllülük ve Sözleşme Yöneticisi.

1) Neden vejetaryen olduğunuza dair dürüst olun

Bu bazıları için kulağa aşikar gelebilir, ancak bu ilk kez vegan olduğumda mücadele ettiğim bir şeydi. İçten içe kendimle gurur duyuyordum ve kararımdan emindim – ancak bunu diğerleriyle paylaşmada savunmaya geçeceklerinden korktuğum için tereddütlüydüm. Bu olabilirken agresif olarak algılanmadan dürüst olabileceğiniz yollar var. Kendinize ve inançlarınıza odaklanmanıza yardımcı oluyor – “hayvanlara zarar vermek istemiyorum,” ya da “süt endüstrisinin gerçek yüzünü bana gösteren bir video seyrettim,” diyebilirsiniz. Konuştuğunuz her kim ise kendisine bir zamanlar onun durumunda olduğunuzu hatırlatın. Bu onlara kendi ruh hallerinden sizinkine geçmenin mümkün olduğunu gösterecektir- kanıt gözlerinin önlerinde duruyor!

“Bir gün arkadaşım Emma veganlık konusunda bizimle zıt düştü: veganlar hasta olmuyor mu? Diğer ülkelerde ölen insanları umursamıyor musun? Falan filan. İşin eğlenceli kısmı bütün sorularının aslında her besini yemeyi savunanlar için ‘bingo! tablosunun karşılıkları oluşuydu. Delillerle aksini ispatlarken kendisine söylediklerinin komik tarafını sergileyen bingo tablosunu gösterdik. Bundan kendi argümanlarının kökleşmiş sosyal ön yargılardan kaynaklandıklarının ve doğru olmadıklarının farkına vardı ve anında vegan olmaya karar verdi. Artık vejetaryen yemeği sunan her yerde birlikte oturuyoruz.”

Ali Ryland, Web ve Dijital İlişkiler Memuru.

2) Merhametli olun

Veganlık tamamen merhamet hakkında olduğu için bu çocuk oyuncağı olmalı. Bazı insanlar anında zor gerçeklere ve mantığa başvururken bu herkes için söz konusu değil. Bazı insanların vegan olmaları ve hatta vegan argümanlarını anlamaları için zaman gerekiyor. Bize hayvanları kullanmanın iyi olduğunu söyleyen bir toplumda yetiştirildik. Bu tip yerleşmiş bir mesaj genelde bir gecede yok olmaz ve insanlar bu argümanları kabul etmeden ve kendi hayatlarına uygulamadan önce tekrarlanan maruziyete ihtiyaç duyarlar.
Bu sinir bozucu olsa da arkadaşlarımızın hepsinin anında vejetaryen olmayacaklarını ya da deneyip daha sonra bırakabileceklerini kabullenmeliyiz. Eğer yapabilirsek tekrar vegan olmalarına yardımcı olmak için ve vejetaryenliği seven iyi bir vegan örneği olmaya devam etmek için en iyi etkiyi bırakacağız.

“Arkadaşım eğer tofu o kadar sıkıcı olmasa nasıl vejetaryen usülü yemek pişireceğini öğrenmek istediğini söyledi. Bir sonraki gün artan cheesecake’imden biraz alabileceğini söyledim. Ne kadar iyi olduğundan hayranlıkla söz etti, güldüm ve tofu ile yaptığımı söyledim! Bundan sonra Veganuary’ye üye olacağını söyledi ve geriye dönüp bakmadı.”

Sally Murray-Fella, İş Gelişimi Asistanı.

3) İhtiyaçları olan araçları verin

Çoğunlukla insanların vegan olmayışlarının sebebi umursamadıklarından değil, bilgi eksikliğindendir. İnsanlar hala hayvan ürünü endüstrilerinin gerçeklerini duyduklarında şaşırıyorlar. Bu bilgiyi paylaşan insan siz olabilirsiniz ve doğru kararı vermeleri için gerekli olan bilgi ile arkadaşlarınızı donatabilirsiniz.

Veganlık yolculuğunuzda sizi en çok etkileyen gerçekleri ve istatistikleri paylaşın. Arkadaşlarınızı size bağlantıyı kurmanıza yardımcı olan videolara yönlendirin. Gözlerinizi açan belgeselleri önerin. Size geçişi kolaylaştıran basit vegan tariflerini ve ulaşılabilir ürünleri paylaşın.

Arkadaşlarınızı vegan buluşmalarına giderken sizinle götürmek ayrıca harika bir fikir. Bir parçası olmayı isteyecekleri canlı topluluğa kendilerini tanıştırırken muhteşem vegan yemeklerini oburcasına yiyebilirsiniz. Vegan buluşmalarına katılan bir sürü insan henüz vejetaryen değildir ancak yalnızca meraklıdır- yani tam olarak evde hissetmeleri gerekiyor ve ihtiyaç duydukları bilgi ile ayrılmaları gerekiyor.

4) Vegan Sözümüzü hayatınızdaki vejetaryen olmayanlarla paylaşın

Arkadaşlarınızın %80’den fazla insanın bir ayı tamamladıktan sonra vegan kalmalarına yardım eden 30 Gün Vegan Sözü’nü vermelerini destekleyin. Bu günlük mail’ler nereden alışveriş yapılacağından hangi bitkinin sütünün kahvede kullanılacağına varıncaya kadar tavsiyelerle dolu. Vegan olmanın ne kadar eğlenceli ve basit olduğunu gösteren içerikleri Facebook ve Twitter sayfalarımızdan paylaşmak her zaman iyi bir fikirdir.

İyi şanslar ve teşekkürler! Paylaştığınız her kampanya veya vegan tişört ile dünyayı biraz daha vegan yapıyorsunuz.

Elena Orde.
Kaynak: Vegan Society