Okuma süresi: 2 dakika

Çocuk haklarının korunduğu bir dünya hayaliyle yola çıkan Artı Atölye, çocuk katılımını merkeze alarak birçok alanda çocuklarla buluşmayı hedefliyor. Bu hedeflerden ilkini Dünya Çocuk Hakları Günü ve Dünya Çocuk Kitapları Haftası üzerine kurgulayarak gerçekleştiren Artı Atölye, Çankaya Belediyesi işbirliğiyle çocuklarla buluştu. 

Çocukların Kitabı Çocuk Hakları etkinliğiyle Ankara’da çalışmalarını başlatan atölyede çocuklar, kendi resimli kitaplarını tasarladı. Toplamda dört gün süren etkinliğin ilk üç buluşmasında çocuklar, dört farklı çocuk kitabı tasarladı. Etkinliğin son günü ise Çocuk Yazarlarla İmza Günü düzenlendi ve çocuklar kitaplarını imzaladı. Çocuklar ve ebeveynlerinin bir arada eğlendiği Şubadap Çocuk konseriyle tamamlanan etkinlikte birçok çocuk ve yetişkin birlikte Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutladı.

Atölyeler sırasında 5-6 yaş grubunda Barraux’un “Nerede Bu Fil?” ve 7-11 yaş grubunda Giuliano Ferri’ye ait “Ver Elini” kitaplarıyla Sessiz Kitap Okuma Atölyesi gerçekleştirildi. Atölyelerde; nesne temelli öğrenme, Çocuk Hakları Kavram Kartı Oyunu, Roger Hart’ın Katılım Merdiveni, Blackout Karartma Tekniği yöntemlerinden yararlanıldı. Bu çalışmaların bir meyvesi olarak “Çocukların Yaşamından Katılım Örnekleri” adlı, ebeveynler ve eğitmenlerin yararlanabileceği bir kılavuz da ortaya çıktı.

Etkinlikler sırasında çocukların oluşturduğu kitapların isimleri ise şöyle; “Miya’nın Adını Bulma Serüveni, Efe’nin Kitap Kampanyası, Çocuk Hakları Deneyimleri 1 ve Çocuk Hakları Deneyimleri 2.

Instagram:  @arti.atolye