İşte karşınızda uluslararası vegan bayrağı! Geçtiğimiz aylarda, tam 9 Haziran 2017’de İsrail Asıllı Gad V Hakimi ve ona yardım eden diğer aktivist tasarımcıların da yardımıyla Uluslararası Vegan Bayrağı resmi olarak ilan edildi ve yürüyüşlerde dalgalanmaya başladı.

LGBT bayrağının tasarım sürecinden ilham alan tasarımcı Gad V Hakimi, Uluslararası Vegan Bayrağı’nın resmi internet sitesinde tüm yıl boyunca birçok vegan derneğinden çeşitli materyaller topladığını ve markalaştırmanın hangi biçiminin veganizm kavramını bütünüyle kapsayacağını incelediğinden ve veganlar olarak bir bayrağa ihtiyacımız olduğunu gözlemlediğinden bahsediyor.

“Tarihteki her önemli hareket güçlü ve unutulmaz bir bayrağa sahipti” gerekçesi öne sürülerek çıkartılmış olan bayrağın tasarlanma sürecinde bir çok farklı yönergeyi analiz eden aktivist grup, şimdiye kadar bayrakta birbiri ile bağlı olmayan semboller kullanmışlar. Sonuç ise bu şekilde;

Veganlar olarak, hayvanların hangi kara parçasında, hangi denizde yada hava ortamında bulunduklarına bakmaksızın onları korumak bizim görevimizdir.

Tasarımcı grup da bu değerleri temsil eden renkleri kullanmışlar bayrakta;

Beyaz: ışık, iyilik, başarı, başlangıç

Yeşil: kara parçaları, yaşam, doğa, enerji, uyum

Mavi: gökyüzü, deniz, inanç, gerçek, cennet

İnternet sitesinde yazılana göre bu bayrağı kullanmak, çıktısını almak, bastırmak, hatta satmak tamamen serbestmiş.

Çeşitli yabancı ekoloji dergilerinde bu bayrağı gereksiz bulanlar ve tepki gösteren veganlar da var, “Lgbt bayrağından ilham alındığı söylenen bu bayrağa veganların ihtiyacı yoktur, çünkü LGBTİ bireyler gibi ezilmekte olan ve dayanışma içinde olması gereken bir topluluk değiliz.” gibi düşünceler öne sürülmüş… Benim şahsi fikrim bu bayrağın veganlığın aktivist boyutu için bir hayli işlevsel ve güçlü bir hareket olduğu yönünde. 🙂