Okuma süresi: 2 dakika
Zenginlere rant kapısı, muhteşem doğası ve harika havası ile Artvin yine tehlike altında! 

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapılmak istenen HES ile ilgili çalışmaların oluşturduğu tahribatlar ve kamyonların hafriyat atıklarını köylere dökmeye çalışmasına istinaden köylüler toplandı ve kamyonları bölgeden kovdu. Yusufeli halkı, “Sabrımız sınanmasın” dedi. 

Artvin Yusufeli 2

Artvin’in Yusufeli ilçesinde bulunan Sarıgöl bölgesinde Erarı adlı firma tarafından Damla regülatörlü HES projesi yapılmak isteniyordu. Köy halkının protestoları ve şikayet dilekçeleri sayesinde firmanın Ocak ayında başlatığı çalışmalar durdurulmuştu. Çalışmaların başlaması ile birlikte hafriyat pisliği de bölgeyi tahrip etmiş, DSİ tarafından bölgeyi temizlemesi için firmaya süre tanınmıştı. Yusufeli Kaymakamlığı Buzaget Mahallesi’nde köylülere ait arazilere konulan iş makineleri ve konteynırların kaldırılması için yasal işlem yaptı. 3091 sayılı kanun çerçevesinde firmadan, köylülere ait araziden hafriyatlarının kaldırılması istendi.

“HES yaptırmayacağız; suyumuza, toprağımıza sahip çıkacağız!”

Ancak yüklenici firma olan İnarma İnşaat‘a ait kamyonlar 3 Haziran günü, önceki çalışmalardan kalan hafriyatları Yaylalar Köyü Sözgele Mevkii’ne dökmeye çalıştı. Çevre köylerden de toplanan halk hafriyatların köylerine dökülmesine engel oldu. 

Çevre köylerden de gelip destek olanlar ile birlikte 200 kişiyi bulan köy halkı kadın-erkek hep birlikte kamyonlara müdahale etti. Kamyon taşlanarak bölgeden uzaklaştırılırken vatandaşlar, şirket yetkililerine, buralara asla hafriyat dökmeyeceklerini ve yapılacak her türlü tahribata karşı çıkacaklarını, söylediler. 

Artvin Yusufeli 3

Yapılmak istenen HES projesine de izin vermeyeceklerini bildiren köy halkı, topraklarına, sularına sahip çıkacaklarını vurguladı. Şirketin yapacağı herhangi bir tahribata karşı yeniden buluşmak üzere ayrılan köylüler sabrımız sınanmasın mesajı verdi.

Artvin Yusufeli Sarıgöl Dereleri HES Karşıtı Platformu‘nun yaptığı açıklamada “Ocak ayında İstanbul İstiklal caddesinde eylem ve basın açıklaması yaptık. Bu bölgede yapılmak istenen HES projesine bulunduğumuz her alanda karşı çıkacağız ve projeye izin vermeyeceğiz” diyerek mücadelenin süreceğini belirttiler.

Kaçkar Dağları

Kaçkar Dağları’nın eteklerinde ve Kaçkar Milli Parkları ile sınırı bulunan Artvin Yusufeli bölgesi çok zengin bir bitki örtüsü ve çeşitli kelebek türlerini içinde arındırmakta. Hatta bölgedeki bitki ve kelebek çeşitliliği uluslararası çalışmalara konu oldu. Ancak uzmanlar bölgeye yapılması planlanan HES projesinin bölgedeki tüm ekolojik dengeyi bozacağını belirtiyor. 

Kaynak: Karadeniz İsyandadır Platformu