Ana SayfaEkolojiDoğaArtvin Yusufeli halkı: "Sabrımız sınanmasın!"

Artvin Yusufeli halkı: “Sabrımız sınanmasın!”

-

Zenginlere rant kapısı, muhteşem doğası ve harika havası ile Artvin yine tehlike altında! 

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapılmak istenen HES ile ilgili çalışmaların oluşturduğu tahribatlar ve kamyonların hafriyat atıklarını köylere dökmeye çalışmasına istinaden köylüler toplandı ve kamyonları bölgeden kovdu. Yusufeli halkı, “Sabrımız sınanmasın” dedi. 

Artvin Yusufeli 2

Artvin’in Yusufeli ilçesinde bulunan Sarıgöl bölgesinde Erarı adlı firma tarafından Damla regülatörlü HES projesi yapılmak isteniyordu. Köy halkının protestoları ve şikayet dilekçeleri sayesinde firmanın Ocak ayında başlatığı çalışmalar durdurulmuştu. Çalışmaların başlaması ile birlikte hafriyat pisliği de bölgeyi tahrip etmiş, DSİ tarafından bölgeyi temizlemesi için firmaya süre tanınmıştı. Yusufeli Kaymakamlığı Buzaget Mahallesi’nde köylülere ait arazilere konulan iş makineleri ve konteynırların kaldırılması için yasal işlem yaptı. 3091 sayılı kanun çerçevesinde firmadan, köylülere ait araziden hafriyatlarının kaldırılması istendi.

“HES yaptırmayacağız; suyumuza, toprağımıza sahip çıkacağız!”

Ancak yüklenici firma olan İnarma İnşaat‘a ait kamyonlar 3 Haziran günü, önceki çalışmalardan kalan hafriyatları Yaylalar Köyü Sözgele Mevkii’ne dökmeye çalıştı. Çevre köylerden de toplanan halk hafriyatların köylerine dökülmesine engel oldu. 

Çevre köylerden de gelip destek olanlar ile birlikte 200 kişiyi bulan köy halkı kadın-erkek hep birlikte kamyonlara müdahale etti. Kamyon taşlanarak bölgeden uzaklaştırılırken vatandaşlar, şirket yetkililerine, buralara asla hafriyat dökmeyeceklerini ve yapılacak her türlü tahribata karşı çıkacaklarını, söylediler. 

Artvin Yusufeli 3

Yapılmak istenen HES projesine de izin vermeyeceklerini bildiren köy halkı, topraklarına, sularına sahip çıkacaklarını vurguladı. Şirketin yapacağı herhangi bir tahribata karşı yeniden buluşmak üzere ayrılan köylüler sabrımız sınanmasın mesajı verdi.

Artvin Yusufeli Sarıgöl Dereleri HES Karşıtı Platformu‘nun yaptığı açıklamada “Ocak ayında İstanbul İstiklal caddesinde eylem ve basın açıklaması yaptık. Bu bölgede yapılmak istenen HES projesine bulunduğumuz her alanda karşı çıkacağız ve projeye izin vermeyeceğiz” diyerek mücadelenin süreceğini belirttiler.

Kaçkar Dağları

Kaçkar Dağları’nın eteklerinde ve Kaçkar Milli Parkları ile sınırı bulunan Artvin Yusufeli bölgesi çok zengin bir bitki örtüsü ve çeşitli kelebek türlerini içinde arındırmakta. Hatta bölgedeki bitki ve kelebek çeşitliliği uluslararası çalışmalara konu oldu. Ancak uzmanlar bölgeye yapılması planlanan HES projesinin bölgedeki tüm ekolojik dengeyi bozacağını belirtiyor. 

Kaynak: Karadeniz İsyandadır Platformu

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol