Ana SayfaDuyurular & EtkinliklerAşkın metafiziğini konuşmaya: Zizek ve Badiou İstanbul'a geliyor

Aşkın metafiziğini konuşmaya: Zizek ve Badiou İstanbul’a geliyor

-

Günümüz filozofları Türkiye’ye geliyor. Yaşayan felsefenin dünyadaki en etkin iki ismi Alain Badiou ve Slavoj Zizek, Kartal Belediyesi ve Monokl Yayınları’nın ortaklaşa düzenlediği “Aşkın Metafiziği” konferansı dolayısıyla İstanbul’da felsefeseverlerle buluşuyor.

zizek

Slavoj Zizek 1949, Slovenya doğumlu bir filozof. Postmodernist ve postmarksist bir felsefi eğilimi olan Zizek, 20. ve 21. yüzyıl felsefesinde önemli bir isim. Felsefe dışında, sosyoloji alanında da saygın bir isim olan Zizek, Ljubljana Üniversitesi’nde çalışmakta. Bunun dışında da birçok üniversitede misafir hocalık yapan Zizek’in özgün bir materyalist düşünce yapısı benimsediğini tekrar vurgulamakta fayda var. Marksist bir teorisyen olarak görünmesine rağmen, Marx’ı şahsına has bir şekilde yeniden yorumlamıştır.

Kırılgan Temas, Yamuk Bakmak, Gıdıklanan Özne, Önce Trajedi Sonra Komedi, Ahir Zamanlarda Yaşarken Türkçeye çevrilen bazı eserleri.

Alain_Badiou-2

Alain Badiou ise 1937’de Fas, Rabat’ta doğdu. Slavoj Zizek gibi marksist bir eğilim gösteren Badiou, bunun yanında matematik ve varlık felsefesi gibi alanlarda çalışmalar veriyor. Akademik çalışmalarının dışında dinamik bir siyasi yaşam geçiren Badiou’nun aşırı sol eğilimlerinin olduğu söylenebilir. Bu aşırı sol eğilim felsefesinde de belirgin rol oynuyor.

Felsefe İçin Manifesto, Felsefe İle Politika Arasındaki Gizemli İlişki, Komünist Hipotez, Tarih’in Uyanışı Badiou’nun Türkçeye çevrilen bazı eserleri.

Bu iki önemli felsefe insanının İstanbul’daki felsefeseverlerle buluşması 25-26 Eylül tarihlerinde, simültane çeviri ile gerçekleşecek. İki önemli ismin dışında, Judith Balso, Volkan Çelebi ve Ahmet Soysal’ın da katılacağı konferansa katılım ücretsiz.

askin-metafizigi

SON YAZILAR

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...
Hamza Celalettin Okumuş
Hamza Celalettin Okumuş
7 Nisan 91'de Konya'da doğan Hamza Celalettin Okumuş, S.D.Ü Felsefe bölümünü bitirdikten sonra Konya Üniversitesi'nde Yüksek Lisans programına başladı. Bu sırada felsefe ağırlıklı kitaplar yazdı. Yazmaya devam ediyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol