Okuma süresi: 2 dakika

Günümüz filozofları Türkiye’ye geliyor. Yaşayan felsefenin dünyadaki en etkin iki ismi Alain Badiou ve Slavoj Zizek, Kartal Belediyesi ve Monokl Yayınları’nın ortaklaşa düzenlediği “Aşkın Metafiziği” konferansı dolayısıyla İstanbul’da felsefeseverlerle buluşuyor.

zizek

Slavoj Zizek 1949, Slovenya doğumlu bir filozof. Postmodernist ve postmarksist bir felsefi eğilimi olan Zizek, 20. ve 21. yüzyıl felsefesinde önemli bir isim. Felsefe dışında, sosyoloji alanında da saygın bir isim olan Zizek, Ljubljana Üniversitesi’nde çalışmakta. Bunun dışında da birçok üniversitede misafir hocalık yapan Zizek’in özgün bir materyalist düşünce yapısı benimsediğini tekrar vurgulamakta fayda var. Marksist bir teorisyen olarak görünmesine rağmen, Marx’ı şahsına has bir şekilde yeniden yorumlamıştır.

Kırılgan Temas, Yamuk Bakmak, Gıdıklanan Özne, Önce Trajedi Sonra Komedi, Ahir Zamanlarda Yaşarken Türkçeye çevrilen bazı eserleri.

Alain_Badiou-2

Alain Badiou ise 1937’de Fas, Rabat’ta doğdu. Slavoj Zizek gibi marksist bir eğilim gösteren Badiou, bunun yanında matematik ve varlık felsefesi gibi alanlarda çalışmalar veriyor. Akademik çalışmalarının dışında dinamik bir siyasi yaşam geçiren Badiou’nun aşırı sol eğilimlerinin olduğu söylenebilir. Bu aşırı sol eğilim felsefesinde de belirgin rol oynuyor.

Felsefe İçin Manifesto, Felsefe İle Politika Arasındaki Gizemli İlişki, Komünist Hipotez, Tarih’in Uyanışı Badiou’nun Türkçeye çevrilen bazı eserleri.

Bu iki önemli felsefe insanının İstanbul’daki felsefeseverlerle buluşması 25-26 Eylül tarihlerinde, simültane çeviri ile gerçekleşecek. İki önemli ismin dışında, Judith Balso, Volkan Çelebi ve Ahmet Soysal’ın da katılacağı konferansa katılım ücretsiz.

askin-metafizigi