Fotoğrafçı Irina Popova’nın son projesi, St. Petersburg sokaklarında karşılaştığı genç bir kadın ve iki yaşındaki kızından ilham alıyor. Dövmeleri, yanında tökezleyerek yürüyen erkek arkadaşı ve Lilya’nın hikâyesine dair ilk ipuçları… O sokakta başlayan sohbetleri Lilya, minik Anfisa ve Pasha’nın paylaştığı apartman dairesinde devam ediyor.

Sonraki iki hafta boyunca Popova, partilere ve uyuşturucuya ev sahipliği yapan bu ailenin hayatını fotoğraflıyor. Fotoğrafların tanık olduğu anlar üzücü ve tehlikeli, tüm bunlara rağmen aile sevgisinin hiçbir sınır tanımadığını da gösteriyor.

“Bu garip gelebilir ama benim amacım toplumun dışladığı sevgi üzerine konuşmaktı. Daha anlayışlı olunmasını, insanlar arasında bir köprü kurmayı ve çocuk yetiştirmenin kolay bir iş olmadığının fark edilmesini umdum” diyor fotoğrafçı.

Another Family adlı kitabı yayınlandığında büyük tepkiler almış, birçok insan çocuğun yetiştirildiği ortamdaki ihmale katlanamadığını belirtmiş: “Gerçek şu ki yargılanmak için fazla karışık olan durumlar var. Pasha’nın kızını nasıl sevdiğine, onu her sabah okula götürdüğüne tanık oldum. Bu şartlar, sevginin var olmasına engel mi? İnsanları bu soruya, düşünmek istemedikleri gerçeğe yöneltmek istedim.”

Aileyle tanıştığı sırada 21 yaşında olan Popova, fotoğrafların uyandıracağı tepkiye hazır değilmiş ve kendi içinde bir çelişki de yaşıyormuş: “Fotoğraflamaya devam etmeli miyim? Yoksa tanık olduğum durum için bir çözüm yolu mu üretmem gerekiyor?”

Lilya ve Pasha uyuşturucu ve alkol aldıkları gecenin ardından kaldırımda dinlenirken.

anotherfamily1 Anfisa, uyuyakalan annesinin sigaralarıyla oynuyor.
anotherfamily2 Anfisa’nın ikinci yaş günü.

anotherfamily3

Lilya, Anfisa’ya mama alacağını söyleyerek şoförlerden para istiyor. Aslında para sigara ve alkol için.

anotherfamily4 anotherfamily5 anotherfamily6 anotherfamily7 anotherfamily8 anotherfamily13 anotherfamily12 anotherfamily11 anotherfamily9
Kaynak: The Plaid Zebra