Okuma süresi: 2 dakika

Çin‘de gerçekleşen Köpek Eti Festivali son bir haftanın gündemine damgasını vuran olay oldu. Fakat Asya kıtasında köpeklerin onurlandırıldığı gelenekler ve festivaller de var. Bunlardan biri de Nepal‘de. Diwali, Hindu takvimindeki büyük birkaç kutlamadan biri. Diwali, beş günlük bir festival olarak kutlanıyor. Aynı zamanda “Işık Festivali” olarak da biliniyor. Bu festivalde; Hinduizm’in inançlarına göre her günün farklı bir teması, odak noktası ve bunlara göre de özel kutlaması oluyor.

Nepal’de Diwali, Tihar olarak biliniyor. Tihar’da da bütün Diwali kutlamalarında olduğu gibi lambalar gece boyunca yanıyor.

Temel fikir ise karanlığın içindeki aydınlığın, cehaletin içindeki bilginin öne çıkarılması. Festivalin ikinci günü, köpeklerin varlıklarına da adanıyor. Hindu geleneğinde köpeklerin yeri çok ayrı.

Festivalin ikinci günü köpeklerin insan hayatındaki rolü kutlanıyor. Hindu geleneğine göre köpekler, Ölülerin Tanrısı ve hâkimi olan Yama’ya koruyuculuk ediyor ve aynı zamanda ölümden sonraki hayatın kapılarının koruyucuları oldukları da belirtiliyor.

Her ne kadar Nepal’de köpekleri onurlandırmak için kutlanılan festival varlığını sürdürse de, bir taraftan da her yıl binlerce ineğin korkunç bir şekilde katledildiği Gadhimai Festivali gerçeği gözlerden kaçmıyor.

A Nepalese policeman showers vermillion powder and flower petals on a police dog during Tihar festival celebrations at a police kennel division in Katmandu, Nepal, Wednesday, Oct. 22, 2014. Dogs are worshipped to acknowledge their role in providing security during Tihar festival, one of the most important Hindu festivals also dedicated to the worship of the Goddess of wealth Laxmi. (AP Photo/Niranjan Shrestha)
Fotoğraf: Niranjan Shrestha
diwali
Fotoğraf: photo.sf.co.ua
(141022) -- KATHMANDU, Oct. 22, 2014 (Xinhua) -- A dog is being worshipped by a Nepalese devotee at home on the second day of Tihar festival in Kathmandu, Nepal, on Oct. 22, 2014. "Tihar", the Hindu festival of lights, is celebrated for five days. Each day is dedicated to different religious figures including cow, crow, and dog, which signifies deep relations between human beings, god, and animals. (Xinhua/Sunil Sharma) ****Authorized by ytfs****
Fotoğraf: Xinhua/Sunil Sharma
Gadhimai Festival
Fotoğraf: Elizabeth Batt