Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıYeni moda köpek öldürmek: Üstelik cezası da yok!

Yeni moda köpek öldürmek: Üstelik cezası da yok!

-

Hayvanları rahatlıkla öldürebilen kişilerin insanları da aynı rahatlıkla öldürebileceği bilimsel araştırmalar ve seri katiller üzerinde yapılan istatistik çalışmaları ile kanıtlandı. Türkiye son günlerde yaşanan hayvan istismarlarını konuşurken, vahşet yine cezasız kaldı.

İzmir Çiğli’de, nasıl komiser yardımcısı olduğu merak konusu hâlindeki M.A. 3 yıldır polisler tarafından beslenen köpeği beylik tabancasıyla vurdu! 

15 gün önce İzmir Çiğli Emniyet Müdürlüğü Polis Amirliğinde Grup Amiri olarak göreve başlayan M.A., kendisi gelmeden önce diğer polisler tarafından bakımı sağlanan iki köpekten birini Efe adlı köpeği, el kol hareketleri ile bir şeyler söyledikten sonra ekip arabasından aldığı beylik tabacasıyla vurduktan sonra hiçbir şey olmamış gibi ekip arabasına binerek uzaklaştı. Komiser yardımcısı olmayı başarmış ama insan olmak ile ilgili sorunları göze çarpan M.A.’nın garip davranışı an be an kameralara yansıdı. 

Hayvan dostu birkaç kişinin veterinere ulaştırdığı Efe adlı köpeğin durumunun iyi olduğu belirtildi. Olayın duyulması ile hızla yıllık izne çıkarılan M.A.’nın beylik tabancasına da el konuldu. M.A. kendini savunduğu sözleri ile iyice komik duruma düştü: “Köpeği görmedim, iki gündür kullanmadığım silahımı kontrol ediyordum.”

Bir ego sorunu haberini de Edirne’den aldık. Bir fabrikanın önünde küçük bir erkek çocuğunun sürdüğü motordan inip pompalı tüfeği ile köpeğe defalarca ateş eden saldırgan kovanları toplayarak hiçbir şey olmamış gibi motora binip alandan uzaklaştı. Olayın kamera kayıtlarında açıkça görünüyor olması sayesinde yakalanan saldırgan köpeğin kendini ve çocuğunu ısırdığını, zaten olay anında oruçlu olduğunu, öfkesine yenik düştüğünü ve günaha girdiği için pişman olduğunu ifade etti. Üstelik bu şahıs serbest bırakıldı.

Muhtemelen polis kişi de, oruç şemsiyesine saklanmış şahıs da ceza almadan bu vahişliklerini tekrarlamak için gönül ferahlığı hissedecekler. Yasaların yetersiz kaldığı bu gibi durumlarda toplumun üst düzey dikkat ve sorumluluk taşıması gerekiyor. 

Köpek öldürmenin anlamı ne?

Yaklaşık iki haftadır herkes Çinli fotoğrafları paylaşıyor. “Bu Çinliler insan olamaz. Köpek eti yenir mi? Köpeklere nasıl kıyıyorlar?” şeklindeki sorulara küfürler ve bedduaların da eksik olmadığı bu paylaşımları hepimizin zaman tünelinde, televizyon kanallarında, haber programlarında ve hemen her yerde görmek mümkün. Ancak mevzu insan ile hayvan arasındaki yarışa geldiği zaman insanlık egoları baskın çıkıyor. Bunun yegane sebebi ise hayvan egosu diye bir şey olmaması. 

Selma Çam’ın hazırladığı habere göre; hayvanlara işkence eden ve öldüren gençlerin hayatlarının daha ileriki dönemlerinde toplumun içerisinde de şiddet eğilimleri gösterme oranları çok yüksek. FBI’ın yaptığı araştırmaya göre, vakalar incelendiğinde Amerika’daki seri katillerin çoğunun hayat hikayesinde, daha önceden köpeklerin, kedilerin veya kurbağaların kafalarını kazığa saplamak gibi olaylar gözlemlenmiş. 

FBI-Köpek-111
FBI’ın yaptığı araştırmaya göre, vakalar incelendiğinde Amerika’daki seri katillerin çoğunun hayat hikayesinde, daha önceden köpeklerin, kedilerin veya kurbağaların kafalarını kazığa saplamak gibi olaylar gözlemlenmiş.

Hayvan cinayetlerinin, hayvanlara bu kadar kolay ve pervasızca kötü davranmanın altında yatan psikolojik sebepler bu davranışı benimseyen insanların gelecekte bir insanı da kolayca öldürmesine giden yolda bir kilometre taşı. Uzman Pedagog Sevil Yavuz’un Milliyet Gazetesi’nde yer alan yazısındaki ifadeleri ise şöyle: 

“Hayvanlara işkence uygulamak basit bir kişilik problemi değil son derece ciddi zihinsel ve ruhsal problemlerin işaretidir. Evcil hayvanlara eziyet eden veya öldüren bir çocuk son derece ciddi psikolojik ve ruhsal problemlerin başlangıcındadır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Psikoloji ve kriminoloji (suç bilimi) alanında yapılan çalışmalar hayvanlara işkence eden çocukların daha sonra insanlara şiddet uygulamaya başladıklarını göstermektedir. Bu nedenle çocuğunuzun evcil hayvanlara karşı tutumunu dikkatli bir şekilde gözlemeli ve eğer hayvanlara eziyet ediyorsa acil psikolojik destek almalısınız. Aksi taktirde şuça yönelimli bir bireyin yetişmesine destek olmuş olursunuz. Hayvanlara işkence eden kendi çocuğunuz olsun olmasın bu çocukların aileleri ile konuşup mutlaka destek almalarını sağlamalısınız.”

Şiddetin kadını, erkeği, çocuğu ve insanı olmaz. Şiddet uygulamak bir sağlık sorunudur. Şiddeti hoş görmek de bir sağlık sorunudur. Ülkemizde hayvana şiddet uygulamanın cezası ne yazık ki genelde para ile sınırlandırılmaktadır.

Lütfen etrafınızda kedi, köpek, kuş, kurbağa gibi kendini vahşi insana karşı savunamayacak hayvan dostlarımıza işkence yapan, işkenceye gülen, işkenceyi meşru kılan davranışlarda bulunan insanlar varsa onlardan uzak durun. 

Kaynak: Milliyet, Hürriyet, Cumhuriyet

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol