Ana SayfaEkolojiEnerjiAudi'den yeni temiz yakıt seçeneği: Blue Crude

Audi’den yeni temiz yakıt seçeneği: Blue Crude

-

Daha temiz bir Dünya yaratmaya karar verdiğimiz şu günlerde, her alandan temiz enerjiyle ilgili gelişmeler duyuluyor. Audi ve Alman alternatif enerji şirketi Sunfire’ın üretimine başladıkları blue crude isimli yeni e-dizel de, fosil yakıtlara karşı güçlü bir alternatif olacağa benziyor.

Dresden‘deki bir tesiste üretilen blue crude, sadece su ve karbondioksit kullanılarak sentezleniyor. Yapım aşamasında basitçe üç adım var.

Birinci adımda, rüzgar türbinleri, güneş panelleri veya hidroelektrik santrallerden yararlanılarak üretilen elektrik enerjisi, suyu elementlerine ayırmakta kullanılıyor. Elektroliz denilen bu işlem sonrasında hidrojen elde edilmiş oluyor.

İkinci adımda ise karbondioksit gazı, karbonmonoksite dönüştürülüyor ve bu işlem sırasında atmosferdeki karbondioksit kullanılmış oluyor.

En son adımda ise elde edilmiş karbonmonoksit ve hidrojen kullanılarak blue crude üretiliyor.

Blue Crude 2

Yapımı esnasında kullanılan karbondioksit miktarı, yakıldığında atmosfere salınan miktara eşit olduğu için, blue crude karbon salımı açısından nötr bir kimliğe sahip. Ayrıca ürünün sentezlenmesi esnasında hiçbir aromatik bileşik veya sülfür kullanılmadığı için, fosil yakıtların veya biyoyakıtların yanması sonucu oluşan pek çok zararlı bileşiğin de önüne geçilmiş oluyor.

Üretilen ilk karbon nötr yakıt olmamasına karşın, Alman hükümeti tarafından desteklenmesi, ülke açısından temiz enerjiye bir geçiş adımı olarak değer kazanıyor. Alman Eğitim ve Araştırma Bakanı Johanna Wanka; “Eğer karbondioksiti ham madde olarak yaygınlaştırabilirsek, kaynakları etkili kullanma ve iklim değişikliğiyle mücadele alanında ‘yeşil ekonomi’ye uyan bir yol izlemiş oluruz” şeklinde görüşlerini belirtiyor.

Audi 11

Sunfire’ın belirttiğine göre, tesis önümüzdeki aylarda 3 bin litre blue crude üretmeyi düşünüyor. Başlangıç aşamasında ürüne konulacak verginin, benzine konulan vergiden iki kat yüksek olacağını da ayrıca belirtiyor.

Peki bu yakıt gelecekte yakıt istasyonlarında yerini alacak mı? Sunfire’ın yöneticisi Christian von Olshausen bu konuda oldukça olumlu ve bunun gerçekleşeceğini düşünerek ekliyor; “Eğer ilk üretimlerimiz piyasada karşılığını bulursa, teknolojimizi ticarileştirmeye başlayacağız.”

Kaynak: Science Alert, Daily Mail

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...
Selma Çam
Selma Çam
Hayat hikayemi anlatmaktansa, hayatın kendi hikayesinden anladıklarımı anlatmayı yeğlerdim, oysa ki üç aşağı beş yukarı hepimizin hayattan anladığı ve anlamadığı aynı. Anlatmak ise kelimelerin yetersizliği içerisinde kendi anlamını kaybediyor. Hiç bir şey anlatmasam da anlayabilen için çok bile anlattım. Erkan Oğur'un da dediği gibi; "Bu işin sonu sessizlik."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol