Avustralya Senatosu eşcinsel evliliği kapsayan düzenlemeyi onayladı.

Düzenlemenin gelecek haftaya kadar imzalanıp yasalaşması bekleniyor.

Muhafazakar politikacıların dindar muhaliflerin eşcinsel çiftlere hizmet vermeyi reddetmesini kabul ettirme çabası parlamentoda kabul görmedi.

Avustralyalılar posta yoluyla yapılan ve yasal bir bağlayıcılığı bulunmayan oylamada ezici bir üstünlükle eşcinsel evliliği desteklemişti. Düzenleme 12 ret oyuna karşı 43 kabul oyu ile senatodan geçti.

Muhafazakarlar; çiçekçisinden müzisyenine, papazından garsonuna dindar muhalifler için eşcinsel çiftlere hizmet vermeme hakkı konusunda geniş bir koruma için destek aradı. Fakat senatoda çoğunluk eşcinsel evliliği desteklediği için bu teklif reddedildi.

İşçi Partisi mensubu senatör Penny Wong parlamentoya “Avustralyalılar ayrımcılığın azalması için oy kullandılar, artırılması için değil ve biz Senato olarak ayrımcılığı artırmayı amaçlayan ve evlilik eşitliğine uymayan bu düzenlemeyi reddederek halkın kararına saygı göstermiş olduk.” açıklamalarında bulundu.

Yüksek yargıdan geçen düzenleme gelecek hafta yasama organına iletilecek. Düzenlemenin sorunsuz bir şekilde kabul edilmesi bekleniyor.

Başbakan Malcolm Turnbull önderliğindeki liberal-milliyetçi koalisyon hükümeti ve ana muhalefet İşçi Partisi, düzenlemenin 7 Aralık’ta geçmesini istediklerini belirtti.

Düzenleme beklenildiği gibi kabul edilirse, Avustralya –ki bazı eyaletlerinde homoseksüellik 1997’ye dek yasal olmamasına rağmen- eşcinsel evliliği yasalaştıran 26. ülke olacak.

Kaynak: Independent