Russ Roca, dağların arasında iki günlük bir yolculuğun ardından Joseph’e ulaşıyor. Roca’nın bu kasabaya uğramasının asıl nedeni, kendi deyimiyle “dünyanın en uzun hobbiti” Dan Price ile tanışmak.

Price, bir yazar ve illüstratör. Yaklaşık 30 yıldır basit ve doğayla içiçe bir yaşam sürüyor. İçinde kompost tuvalet, buhar kulübesi, stüdyo olarak kullandığı bir yeraltı odası ve hobbit evi olan küçük bir arazide yaşıyor. “Evde olmak onun için zor!” diyor Roca, çünkü içerisi bir yumurtayı andıran ev 2,4 metre genişliğinde, yüksekliğiyse 1,2 metre. The Moonlight Chronicles adını verdiği çalışmalarının kaynağı bu küçük oda, geyiklerin de yaratıcılığı kadar özgür olabildiği bir ormanda yer alıyor.

Yedinci sınıftayken okuduğu My Side of the Mountain, Price için ilham kaynağı olmuş. Bu kitap bir kartal ve samsarla dost olan çocuğun hikâyesi. Hayatta kalabilmek için yaratıcı fikirleri ve bir de ağaç evi var.

“İnsanlar bir şeylere para ödeyerek sahip olmak istiyor, bunun için de az zaman var ve tuzağa düşmek kaçınılmaz. Örneğin, Budizm üzerine kitaplar okuyarak hayatın derin anlamına ulaşmaya çalışıyoruz ama sınırlar değişti. Yani bunlar işe yaramıyor, herkes aşağı doğru yuvarlandığımızın farkında ve bu çarkın dışına çıkmak çok zor. Bundan kurtulmak için bir şansınız var, herkesin yaptığını yapmayı bırakın” diyor Price.

Dan Price ve hobbit evi 2 (1)

Dan Price ve hobbit evi 3

Dan Price ve hobbit evi 4

Kaynak: Natural Homes