Okuma süresi: 2 dakika

Doğu Karadeniz’de baş gösteren şiddetli yağış ve fırtına sel felaketine neden oldu. Resmi ve bilinen rakamlara göre 8 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi ise kayıp. Etkin Haber Ajansı’na bilgi veren SES Hopa Temsilcisi Suat Çelik ise bugün hastaneye 12 cenaze ile 20 yaralı getirildiğini söyledi. Yine resmi rakamlar ile halka yakın kişilerin verdiği rakamlar arasındaki fark dikkat çekici.

Doğanın akışını bozmayın diye defalarca bağıran insanlar haklı çıktı. Ama ne yazık ki bedel ödeyen yine direnen halk oldu. Dere yataklarının imara açılması nedeniyle şimdi bu felaketin can aldığını belirten Trabzon Artvinliler Derneği Başkanı Ahmet Külekçi, “Dere yatakları ölüme davetiye çıkarmaya devam ediyor. Onca uyarı, onca eylem ve tepkilere rağmen ne yazık ki dere yataklarında yerleşim yerlerine izin verilip imara açılmaya hâlâ devam edilmekte” dedi. Külekçi yaşanan felaketin sorumluluğunun önlem alma noktasında aciz kalan yönetime ait olduğunu vurguladı.

Artvin Sel 2
(Görsel: NTV)

Kentin pek çok bölgesinde elektrik yok, yollar ulaşıma kapalı. Kurtarma ekipleri çalışmalarına devam ediyor ancak devletten ses yok. Hâlâ ulaşılamayan, haber alınamayan bölgeler var. Can kayıplarının artacağı açık olarak gözüküyor, ancak umudumuz selden kendi de zarar gören HES projelerinin bir an önce iptal edilmesi ve doğanın kendi akışına bırakılması yönünde. Bunu bölge halkı yıllardır bas bas bağırıyor. Ancak para göz şirketler ile ranta yol veren iktidar yetkilileri bölge halkını dinlemediği gibi onları vatan hainliği ve terörist olmakla itham etmişti. Son durum hakkındaki açıklama ve uygulamalarının ne olacağını merakla bekliyoruz. 

Karadeniz’deki tahribat daha çok felakete gebe!

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Mert Güvenç de kendilerinin mevzu bahis konulara karşı çıkarken vatan haini ilan edildiğini söyledi. Güvenç, “Bizi vatan haini olmakla suçlayanlar şimdi nerede?” dedi. Yetkililere daha önceden “Bu kadar suyu tutamazsınız, bu arazinin kendi dinamikleri var” dediklerini ifade eden Güvenç şu ifadeleri kullandı: “Siz kafanıza göre derelerin önünü kesip suyu istediğiniz gibi yönlendirebileceğinizi mi sandınız? HES’lerden kurtulabilen sular ise Karadeniz otoyolunu geçip denize ulaşmıyor. Karadeniz’deki tahribat daha çok felakete gebe!”

Rize HES intikam
Rize Gündoğdu’da çekilen fotoğraf “doğanın intikamı” başlığıyla yayımlandı (Fotoğraf: Dursun Karataş / Diken)

Artvin’in Hopa ilçesinin tamamı sel felaketinden etkilendi. Pek çok maddi hasarın yanı sıra insanlar mahsur kaldılar, can kayıpları ve bulunamayanlar var. Yıkılan evlerin enkazında kalıp hayatını kaybedenlerden 3 kişi toprağa verildi. Hürriyet’in haberine göre Türk bayrağına sarılı cenazeler gözyaşları ile uğurlanıyor. AFAD ile belediye ekipleri ise kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Ancak hâlâ ulaşılamayan yerler var ve buralarda can kaybı olup olmadığı da bilinmiyor.

Kaynak: Haber61, Jiyan, ETHA