Ana SayfaEkolojiDoğaAydın'da 200 yıllık ağaçları yok eden kıyıma dur de

Aydın’da 200 yıllık ağaçları yok eden kıyıma dur de

-

Aydın’ın Yenipazar İlçesindeki ormanlık alandaki en az 200 yıllık ağaçlar Orman İşletme Müdürlüğü tarafından kesilmeye başlandı.

Bölgedeki koruluğun yağmuru çeken tek arazi olması sebebiyle ağaçların kesilmesiyle kuraklığın baş göstereceği açıkça belli. Koru ve ormanlık arazide yaşayan yabani hayvanlar ise ya göç edecekler ya da yiyecek bulmak için şehir merkezine gelmek zorunda kalacaklar.

Change.org’da başlatılan kampanya ile kıyıma engel olmak mümkün, en azından yetkililere farkında olduğumuzu ve geleceğimizi adım adım yok etmelerine sessiz kalmayacağımızı bilmeleri için bir yöntem. İmza metninde yer alan ifadeler ise şu şekilde:

“Aydın’ın Yenipazar İlçesi’ne bağlı Çavdar Köyü’ndeki orman kesimini durdurmalıyız. Bölgedeki koruluk, yağmur çeken tek bölge. Bu koruluk giderse kuraklık baş gösterir, bölgede yaşayan yabani hayvanlar mecburen yerleşim yerlerinden yiyecek bulmak zorunda kalır. Kaldı ki bu ağaçlar en az 200 yıllık. Bölge verimsiz. Yeni ağaçların yetişmesi kaç nesil alacak? Bölge halkı bu güne dek ormanı korumuş, gencinden yaşlısına herkes en ufak hızar sesinde, en ufak duman belirtisinde haberleşmiştir. Yıllardır bölgede yangın yaşanmadan koruluk bugünkü görkemli haline gelmiştir. Bir nesil o ağaçların altında okul pikniklerini yaptı. Şimdi ağaçlarla birlikte hatıralarda kesiliyor.

Ayrıca sizlerden kampanyamıza katılmanızla birlikte yetkililere ulaşmanızı bekliyoruz. Lütfen gelecek nesillere orman yok demeyelim. Lütfen bu ağaç kıyımına dur diyelim!

Çavdar Köyü yakınlarındaki yaklaşık 250 dönüm koru ve ormanlık alandaki kesim ile ilgili açıklama yapan Orman İşletme Müdürlüğü, bölgede yeniden ağaçlandırma yapacağını duyurdu. Kesilen ağaçların asırlık olması sebebiyle yerine dikileceği söylenen ağaçların tekrar yetişmesi uzun zaman alacaktır.

Sizler de ağaç kesimine dur demek istiyorsanız change.org’taki imza kampanyasına katılabilirsiniz. 

 

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol