Aydın’ın Yenipazar İlçesindeki ormanlık alandaki en az 200 yıllık ağaçlar Orman İşletme Müdürlüğü tarafından kesilmeye başlandı.

Bölgedeki koruluğun yağmuru çeken tek arazi olması sebebiyle ağaçların kesilmesiyle kuraklığın baş göstereceği açıkça belli. Koru ve ormanlık arazide yaşayan yabani hayvanlar ise ya göç edecekler ya da yiyecek bulmak için şehir merkezine gelmek zorunda kalacaklar.

Change.org’da başlatılan kampanya ile kıyıma engel olmak mümkün, en azından yetkililere farkında olduğumuzu ve geleceğimizi adım adım yok etmelerine sessiz kalmayacağımızı bilmeleri için bir yöntem. İmza metninde yer alan ifadeler ise şu şekilde:

“Aydın’ın Yenipazar İlçesi’ne bağlı Çavdar Köyü’ndeki orman kesimini durdurmalıyız. Bölgedeki koruluk, yağmur çeken tek bölge. Bu koruluk giderse kuraklık baş gösterir, bölgede yaşayan yabani hayvanlar mecburen yerleşim yerlerinden yiyecek bulmak zorunda kalır. Kaldı ki bu ağaçlar en az 200 yıllık. Bölge verimsiz. Yeni ağaçların yetişmesi kaç nesil alacak? Bölge halkı bu güne dek ormanı korumuş, gencinden yaşlısına herkes en ufak hızar sesinde, en ufak duman belirtisinde haberleşmiştir. Yıllardır bölgede yangın yaşanmadan koruluk bugünkü görkemli haline gelmiştir. Bir nesil o ağaçların altında okul pikniklerini yaptı. Şimdi ağaçlarla birlikte hatıralarda kesiliyor.

Ayrıca sizlerden kampanyamıza katılmanızla birlikte yetkililere ulaşmanızı bekliyoruz. Lütfen gelecek nesillere orman yok demeyelim. Lütfen bu ağaç kıyımına dur diyelim!

Çavdar Köyü yakınlarındaki yaklaşık 250 dönüm koru ve ormanlık alandaki kesim ile ilgili açıklama yapan Orman İşletme Müdürlüğü, bölgede yeniden ağaçlandırma yapacağını duyurdu. Kesilen ağaçların asırlık olması sebebiyle yerine dikileceği söylenen ağaçların tekrar yetişmesi uzun zaman alacaktır.

Sizler de ağaç kesimine dur demek istiyorsanız change.org’taki imza kampanyasına katılabilirsiniz.