Okuma süresi: 2 dakika

Engeli olan-olmayan herkesin birlikte film izleyebildiği Ankara Engelsiz Filmler Festivali kapsamında, festival boyunca takip edilebilecek olan Engelsiz Yarışma için ödüller, 29 Mayıs Pazar günü saat 20.00’de Opera Sahnesi’nde yapılacak ödül töreniyle sahiplerine takdim edilecek. 

Engelsiz Yarışma jürisi; oyuncu Tansu Biçer, sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan ve yazar, psikolog Gündüz Vassaftan oluşuyor ve En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin sahipleri bu jüri tarafından belirlenecek. Seyirci Özel Ödülü ise festival seyircileri tarafından yarışmada yer alan filmleri Braille alfabesi ile de basılacak pusulalar ile oylanmasıyla belirlenecek. 

Abluka (4)

Engelsiz Yarışma kapsamında işitme ve görme engellilere uygun hale getirilen filmleri izleyecek olan seyirciler, filmlerin yönetmen, oyuncu ve film ekipleriyle tanışma fırsatı bulacak ve filmler üzerine kısa sohbetler gerçekleştirebilecekler.

Ayrıca bu etkinliklerin tamamı ücretsiz ve ortopedik engellilere uygun olan Goethe-Institut Ankara ile Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Mustang (2)

Emin Alper’in Abluka, Faruk Hacıhafızoğlu’nun Kar Korsanları, Deniz Gamze Ergüven’in Mustang, Emine Emel Balcı’nın Nefesim Kesilene Kadar ve Tolga Karaçelik’in Sarmaşık filmleri 2015 yılının en çok ses getiren yerli yapımları olarak Engelsiz Yarışma programında yer alıyor. 

Öte yandan, Yarışma Dışı Türkiye Sineması bölümünde bu yıl Yüksel Aksu’nun İftarlık Gazoz ve Durul Taylan, Yağmur Taylan’ın Vavien filmleri seyircilerle buluşacak.

Sarmasik (3)

Ankara Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye Festival’in www.engelsizfestival.com adresinden ulaşabilir, Facebook ve Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

Görme ve işitme engelliler için erişilebilir Festival bültenini izlemek için tıklayınız.

Gösterim takvimi için tıklayınız.