Azerbaycan’dan kötü haberler geliyor. Bakü’de düzenlenecek Formula 1 yarışları öncesi şehrin sokaklarında köpeklerin katledildiği bilgileri gelirken, Azeri hayvan hakları aktivistleri tüm dünyaya yardım çağrısı yapıyor.

Azeri hayvan hakları aktivistlerinden aldığımız bilgilere göre, Bakü’de gündüz saatlerinde köpekler insanların gözü önünde kurşuna diziliyor veya canlı canlı çöp arabalarına doldurularak bilinmez bir yere götürülüyor. Sosyal medyada Bakü’de kurşunlanarak öldürülmüş, boğazına ip bağlanıp çöp kamyonuna sürüklenen köpeklerin onlarca görüntüsü mevcut.

Bakü’de gönüllü hayvanseverlerin besleme yaptığı alanlardaki köpekler kaçırılıp öldürülüyor, bunların arasında aşılı, kısır hayvanlar da bulunduğu belirtiliyor. Polislerin ise şikayetleri geri çevirip “yukarıdan talimat verildi” cevabını verdikleri söyleniyor. Diğer yandan sokak köpeklerinin aşılanıp kısırlaştırılmasından sorumlu devlet kurumu bütün çağrıları yanıtsız bırakıyor, sorumlu olarak belediyeyi gösteriyor, belediye şehirde köpek katliamı gerçekleştirildiğini inkar ediyor. 

Azerbaycanlı hayvanseverler seslerini ülke dışına duyurabilmek için yardım çağrısında bulunurken, hükümet tarafından gerçekleştirilen katilamın hükümet tarafından durdurulmasının şu an için imkansız göründüğünü, bunun için uluslararası bir kamuoyu yaratmanın gerekliliğine dikkat çekiyorlar.