“Baca, Eskişehir’de sanatın gelişimini desteklemek, toplum ve genç sanatçılar arasındaki hissedilir mesafeyi kısaltmak amacıyla 2015 yılında kurulmuş bir güncel sanat inisiyatifi.

Sürdürülebilir sanat vizyonu ve disiplinlerarası temasa inanan, kültürel üretimin halkla etkileşime geçmesini hedef edinen inisiyatif; gerçekleştirilecek sergi ve etkinliklerde sanatçıdan katılım dışında beklentisi olmayan, kendi kendine yetebilen bir sistem kurmayı amaç ediniyor. Şehirle ilişkilerini sanat üzerinden kurup herkes tarafından erişilebilir, her genç sanatçı tarafından gözleme açık, her sanat izleyicisi tarafından eleştirel tartışma platformlarına ulaşılabilir bir alan yaratma hayaliyle Baca; sanatı güncel hayatımızın bir parçası yapmak için yola çıkıyor. Odak noktasına paylaşımı ve birlikteliği koyan inisiyatif, genç sanatçılara bünyesinde yer almaları için bir davet.”

Lansman sergisi ve partisini Mayıs 2015’te Eskişehir Peyote’de gerçekleştiren baca, ilk sergisinde 23 sanatçı ve 50’ye yakın çeşitli disiplinlerden sanat eserini ağırladı. Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Eskişehir ayağını düzenleyen ekibin destek ortağı baca; şehirde ilk kez gerçekleşen festivale, geri dönüşüm materyalleri ile heykeller üreten 11 sanatçının desteğiyle dahil oldu. Her etkinliğinde farklı konulara değinmek ve her seferinde şehrin galerileri dışındaki mekânları değerlendirmek isteyen baca güncel sanat inisiyatifinin yeni etkinliği; 19 Mart 2016 tarihinde hayvandostu işletme Pan’da gerçekleşecek. Kardeş grup “Özgür Pati: Bağımsız Besleme ve Kulübe Ekibi” ile ortaklaşa düzenlenecek karma sergide 40’a yakın genç sanatçı ve tasarımcı eserlerini sergileyecek, satılacak eser ve tasarım ürünlerin gelirinin bir kısmı sokak hayvanları için bağışlanacak.

Özgür Pati ekibi kurucusu Özge Kıvrık’ın 2009 yılından beri tek başına, sosyal sorumluluk projesi olarak elini taşın altına koyduğu Patimin Adı: Özgür Parti etkinlikleri, baca’nın sergisi ile bu sene beşincisini düzenliyor. Haftasonlarını kırsalda yaşama savaşı veren kimsesiz yüzlerce hayvana ulaşmaya çalışarak, kulübe inşaa ederek geçiren ekip; haftanın belirli günleri çeşitli bölgelere dağılarak, besin bulamayan ve hastalıklarla karşı karşıya kalan hayvanlar için besleme turlarına çıkıyor.

baca afişBağımsız bir grup olarak, bu kolektif çabayı şehre ve dahi ülkeye duyurmaya çalışan gençlerin lansman etkinliği, 19 Mart 2016 Cumartesi günü 14:00’da açılış kokteyliyle başlayacak, sanatsever ve hayvansever halk birbiri ile buluşacak. Gün boyu devam edecek karma sergide resim, illüstrasyon, heykel sanatlarının yanı sıra video gösterimleri ve enstalasyonlar da yer alacak. Giriş ücreti alınmayacak etkinliğe katılmanın tek koşulunu “Mamanı Kap Gel” olarak duyuran ekip, mamasıyla gelemeyenler için kapıda kilosu 5 TL olmak üzere mama bağış satışı yapacak. İnteraktif katılım sağlamak adına etkinliğe gelen sanat ve hayvanseverler telefonlarına indirebilecekleri QR Kod aplikasyonları ile duvarlardaki kodları okuyup, hayvanlara ilkyardım ve faydalı diğer tüm bilgiler hakkında fikir sahibi olabilecekler. Patilere yardımcı olmak ve yuvasını açmak isteyen misafirleri giriş kapısında, kayıp ilanları ve sahiplendirme panosu karşılayacak. Gecenin sonunda toplanan bağışın katılımcılara duyurulacağı etkinlikten sonra, Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ve Özgür Pati ekibi haftasonu besleme turunu beraber gerçekleştirecek.

Gün boyu izlenebilecek slaytlar ve videolar konuklara baca ve Özgür Pati’yi yakından tanıtırken; gece boyu visuallar eşliğinde kaliteli müzik, katılımcıları eğlenmeye davet ediyor. TriphopTürkiye kurucusu Ahmet Balat etkinlik için hazırlayacağı playlistiyle konuklara triphop dinletisi sunarken, ardından sahne alacak 97/13 ekibi gelenleri sürpriz setleriyle karşılamaya hazırlanıyor.

Tek gün sürecek ve toparlanan bağışlar ile artık tek tek tanıdığımız pati dostlarımıza ve yavrularına “mama, ilaç, veteriner desteği ve yuva” olarak geri dönecek bu etkinliğe tüm halkımız davetlidir.