Okuma süresi: 2 dakika

Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu’nun Hayvan Özgürlüğü Sanat Etkinlikleri kapsamında, Didim Vegfest’te 4 sergi açılıyor!

Bu yıl üçüncüsü 19-22 Nisan tarihlerinde Didim’de yapılacak olan Türkiye’nin ilk vegan festivali Didim Vegfest, birçok farklı etkinliğe sahne olacak. Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu’nun Hayvan Özgürlüğü Etkinlikleri Dizisi de, bu kapsamda festivale dört vegan sanatçıdan dört sergiyi taşıyor.

Topluluğun geçen yıl başlattığı etkinlik dizisinin amacı, çalışmalarına hayvan özgürlüğü ve veganlık felsefesini yansıtan, insanların hayvanlarla ilişkilerinin yeniden değerlendirilmesini hedefleyen sanatçılara destek olmak ve sanatın farklı bir boyutta algılanmasını sağlamak.

Didim Vegfest’te bu çerçevede akademisyen sanatçı Özlem Gök’ün “Türcü Natürmort” başlıklı sergisi açılacak. Avcılık adı altında işlenen katliam düzeyindeki cinayetlere tanıklık eden görsellerden yola çıkan sergide, görsellerin ortak noktası, öldürülmüş insan olmayan hayvanın ölü bedeniyle celladının bir arada olduğu fotoğraflar… Türcülük karşıtı vegan bağlamda, sulu boya tekniğinde resmedilen görüntülerde, öldürülmüş hayvanın bedeni boşlukla tarif edilerek çarpıcı bir etki yaratılıyor.

Akademisyen sanatçı Müge Akçakoca’nın “Hiçbir Şey” başlıklı sergisi ise, Arjantinli şair ve yazar Jorge Luis Borges’in hayvanları “beraber televizyon izlediklerimiz”, “yediklerimiz” ve “korktuklarımız” şeklinde üç sınıfa ayırması üzerinden hareket ediyor. İnsanmerkezci türcü yaklaşıma vegan bakış açısıyla eleştiri getiren bu üçleme, insanın hayvanlara karşı ahlaki açıdan şizofrenik tavrını görünür kılıyor.

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğrencisi Ahmet Refik Bıçkıcı’nın “Diseksiyon” başlıklı sergisi de, Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu’nun Didim’e taşıyacağı bir diğer etkinlik. Bıçkıcı, hayvanlar içinde en çok ötekileştirilen balıkları konu alan çalışmasıyla, izleyiciyi balıkla insan ilişkisini sorgulamaya yöneltmeyi hedefliyor.

Vegan sanatçı Melisa Kılıç, “Lost Ghost” başlıklı sergisinde, farklı disiplinleri tek bir tema üzerinde topluyor; ayrıştırılmış ve görmezden gelinerek adeta kayıp birer hayalet halini alan canlıların sesini duyuruyor ve izleyicisine bunu sorgulatıyor.

Her dört sergi de, 19 Nisan Perşembe günü saat 16:30‘da açılacak ve 22 Nisan akşamı sona erecek Vegfest boyunca açık kalacak.

——————————–
BAĞIMSIZ HAYVAN HAKLARI TOPLULUĞU

Tüm hayvanların yaşam hakkını savunan İstanbul merkezli bağımsız bir vegan aktivist grup

facebook.com/BHHToplulugu
youtube.com/bagimsizhayvan
twitter.com/bhhtoplulugu
instagram.com/bagimsizhayvan
bagimsizhayvanhaklaritoplulugu.tumblr.com