Okuma süresi: 2 dakika

Birçoğumuz süt üretiminin ineklere ya da koyunlara veya sütünü elde ettiğimiz diğer hayvanlara zarar vermediğini sanır. Okullarda kitap ve öğretmenlerden, diğer alanlarda ise toplumun her alanında hayvanların etinden, sütünden, yününden yararlandığımızı söyler ve bunların onlara acı vermeden yapıldığını bize öğretirler. 

Kısa bir beyin fırtınası ile etin cinayet olduğunu çözmek hiç zor değil. “O”nu öldürmeden et yiyemezsin. Peki ya süt, yumurta gibi konularda durum farklı mı? Birçoğumuz nasıl üretildiklerini görmediğimiz için bilmeyiz. Oysa doğadaki hiçbir memeli hamile olmadığı ya da yavrulamadığı sürece süt üretmez. Yani aslında o sütü tıpkı insanlar gibi kendi bebeğini doyurmak için üretir. 

Weronika Kolinska, 27 yaşında Polonyalı vegan bir ressam. Çocukluğundan beri resimler çiziyor, doğayı ve hayvanları çok seviyor ve onlardan çok etkilendiğini de belirtiyor. Weronika daha çok karanlık şeyler çizmekten yana, ruhu dünyada bunu görüyor ve o da bunu çiziyor.

Aşağıdaki çizimleri de, süt endüstrisinde ineklerin nasıl sömürüldüğünü anlatıyor. Sanatçının daha fazla eserini incelemek isterseniz Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Süt üretiminin hayvanlara verdiği zararı daha detaylı öğrenmek için şu yazıyı okuyabilirsiniz.

Weronika Kolinska, sut 1 Weronika Kolinska, sut 2 Weronika Kolinska, sut 3 Weronika Kolinska, sut 4 Weronika Kolinska, sut 5 Weronika Kolinska, sut 6 Weronika Kolinska, sut 7 Weronika Kolinska, sut 8 Weronika Kolinska, süt üretiminin

Çeviri için Damla Ferahi’ye teşekkür ederiz.