Ana SayfaKültür & SanatDans & PerformansBaleye başlamak için hiçbir zaman geç değil!

Baleye başlamak için hiçbir zaman geç değil!

-

Baleye başlamak için çok geç kaldığınızı düşünen bir yetişkinseniz, fakat buna rağmen içinizdeki bale yapma isteğini dindiremiyorsanız belki de bu yazıyı okuduktan sonra balenin tadını çıkarmak için geç kalmadığınızı anlayacaksınız.

Yetişkin bale sınıfı, keyifli zaman geçirmek için bale eğitimi almak isteyen 18 yaş ve üstü öğrencilere yöneliktir. Öğrenciler, genellikle daha önceden hiç bale eğitimi almamış veya çocukluğunda bale eğitimi almasına rağmen sonrasında eğitimini devam ettirmemiş kişilerden oluşur. Bu noktada önemli olan deneyim değil, kariyer baskısı olmadan keyifli bir eğitim almaktır.

Sağlığa önemli ölçüde yararları olan bale, sıkı bir disipline dayanır ve zor bir tekniği vardır. Bu disipline ve tekniğe vücudunuzu alıştırırken, kaslarınızı ciddi ölçüde çalıştırmakla kalmayıp dengenizi sağlamlaştırır, eklemlerinizi geliştirir, dayanıklılığınızı artırır ve duruşunuzu güzelleştirirsiniz. Üstelik bu esnada daha zarif ve özgüvenli hissetmeniz de cabası olur.

Bale derslerinin yapısı aynı kalsa bile, hiçbir ders bir öncekiyle tam olarak aynı değildir. Bu durum da zihinsel çevikliği ve çeşitli kavramları hızlıca öğrenme yeteneğini geliştirir.Beyin egzersizleri ile fiziksel egzersizleri harmanlayan bir faaliyet gerçekleştirmek isteyenler için oldukça tatmin edici bir yoldur.

Wilmington Ballet

Bale, müzikle birlikte hareket etmenizi ve bedeninizle güzel motifler oluşturmanızı sağlar. Adımları hatırlamak ve vücudun farklı kısımlarını koordine etmek için ciddi bir “beyin gücü” kullanırsınız.Örneğin, beyninizin mantıksal kısmı olan sol lobunu adım kombinasyonlarının mantığını çözebilmek ve doğru uygulayabilmek, beyninizin alt kısmını bu adımları ezberleyebilmek, beyninizin yaratıcı kısmı olan sağ lobunu ise müziği yorumlamak ve bedeninizi sanatsal bir şekilde hareket ettirmek için kullanırsınız. Bale sanatında, kendinizi ifade etmek için kelimeler kullanamayacağınızdan, sözel olmayan –sezgisel- ifadeleriniz güçlenir ve bedeninizi kullanımınız güzelleşir.

Bale eğitimi almaya başladığınızda –genellikle- bu sanatı tanımak için daha istekli hale gelirsiniz. Bu da, doğal olarak kültürel birikiminize katkı sağlar. Ne kadar çok şey öğrenirseniz, bu sanatı daha derinden anlamanız ve daha iyi icra etmenizde o kadar kolaylaşır. Bale gösterilerini izlemek, bale sanatçılarını,koreografları ve bestekârları öğrenmek, bale tarihini hatta buna bağlı olarak diğer performans sanatlarının tarihini incelemek gibi yeni ilgi alanları edinebilirsiniz. Tüm bunların doğrultusunda, balenin kısa zamanda sanatsal gelişiminize sağladığı katkıyı gözlemlemeye başlayabilirsiniz.

Bir sahne sanatı olan baleyle ilgilenmeniz, belli bir eğitim sürecinden sonra, belki de bir saatlik bir gösteri için büyük bir çabayla çalışmanın azmini, sahnede bulunmanın hissettirdiği duyguları, heyecanı ve bu heyecanın üstesinden gelebilmeyi ve tüm bunların sonucunda izleyicilerin takdirini görmeyi beraberinde getirecektir. Daha da önemlisi, belki de yıllar sonra bir performans sergilemenin yaşattığı özgüveni hissetmenizi sağlayacaktır.

Clare Novaes School of Ballet

Sonuç olarak, yetişkin bale eğitimleri formda kalmak, daha güçlü kaslara sahip olmak, zarafeti ve özgüveni artırmak için harika bir yoldur. Stüdyoya adım atmakta tereddüt ediyorsanız,etmeyin! Yetişkin bale dersleri, her yaştan öğrencinin kendisini dans ile ifade etmesini sağlayan özel bir öğretidir.

Unutmayın, bale yapmak için asla geç değildir!

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

SON YAZILAR

Shakespeare, Kafka, Orwell, Dostoyevski ve günümüz

Okuyanın okuduğundan, yazanların okunmadığından hemen herkesin kitapların pahallılığından yakındığı günümüz sularında edebiyat sandalında bir gezintiye ne dersiniz?

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...
İpek Itır Can
İpek Itır Can
"Sen mavi bir tilkiydin, binmiştin mavi ata..."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol