Okuma süresi: 3 dakika

Baleye başlamak için çok geç kaldığınızı düşünen bir yetişkinseniz, fakat buna rağmen içinizdeki bale yapma isteğini dindiremiyorsanız belki de bu yazıyı okuduktan sonra balenin tadını çıkarmak için geç kalmadığınızı anlayacaksınız.

Yetişkin bale sınıfı, keyifli zaman geçirmek için bale eğitimi almak isteyen 18 yaş ve üstü öğrencilere yöneliktir. Öğrenciler, genellikle daha önceden hiç bale eğitimi almamış veya çocukluğunda bale eğitimi almasına rağmen sonrasında eğitimini devam ettirmemiş kişilerden oluşur. Bu noktada önemli olan deneyim değil, kariyer baskısı olmadan keyifli bir eğitim almaktır.

Sağlığa önemli ölçüde yararları olan bale, sıkı bir disipline dayanır ve zor bir tekniği vardır. Bu disipline ve tekniğe vücudunuzu alıştırırken, kaslarınızı ciddi ölçüde çalıştırmakla kalmayıp dengenizi sağlamlaştırır, eklemlerinizi geliştirir, dayanıklılığınızı artırır ve duruşunuzu güzelleştirirsiniz. Üstelik bu esnada daha zarif ve özgüvenli hissetmeniz de cabası olur.

Bale derslerinin yapısı aynı kalsa bile, hiçbir ders bir öncekiyle tam olarak aynı değildir. Bu durum da zihinsel çevikliği ve çeşitli kavramları hızlıca öğrenme yeteneğini geliştirir.Beyin egzersizleri ile fiziksel egzersizleri harmanlayan bir faaliyet gerçekleştirmek isteyenler için oldukça tatmin edici bir yoldur.

Wilmington Ballet

Bale, müzikle birlikte hareket etmenizi ve bedeninizle güzel motifler oluşturmanızı sağlar. Adımları hatırlamak ve vücudun farklı kısımlarını koordine etmek için ciddi bir “beyin gücü” kullanırsınız.Örneğin, beyninizin mantıksal kısmı olan sol lobunu adım kombinasyonlarının mantığını çözebilmek ve doğru uygulayabilmek, beyninizin alt kısmını bu adımları ezberleyebilmek, beyninizin yaratıcı kısmı olan sağ lobunu ise müziği yorumlamak ve bedeninizi sanatsal bir şekilde hareket ettirmek için kullanırsınız. Bale sanatında, kendinizi ifade etmek için kelimeler kullanamayacağınızdan, sözel olmayan –sezgisel- ifadeleriniz güçlenir ve bedeninizi kullanımınız güzelleşir.

Bale eğitimi almaya başladığınızda –genellikle- bu sanatı tanımak için daha istekli hale gelirsiniz. Bu da, doğal olarak kültürel birikiminize katkı sağlar. Ne kadar çok şey öğrenirseniz, bu sanatı daha derinden anlamanız ve daha iyi icra etmenizde o kadar kolaylaşır. Bale gösterilerini izlemek, bale sanatçılarını,koreografları ve bestekârları öğrenmek, bale tarihini hatta buna bağlı olarak diğer performans sanatlarının tarihini incelemek gibi yeni ilgi alanları edinebilirsiniz. Tüm bunların doğrultusunda, balenin kısa zamanda sanatsal gelişiminize sağladığı katkıyı gözlemlemeye başlayabilirsiniz.

Bir sahne sanatı olan baleyle ilgilenmeniz, belli bir eğitim sürecinden sonra, belki de bir saatlik bir gösteri için büyük bir çabayla çalışmanın azmini, sahnede bulunmanın hissettirdiği duyguları, heyecanı ve bu heyecanın üstesinden gelebilmeyi ve tüm bunların sonucunda izleyicilerin takdirini görmeyi beraberinde getirecektir. Daha da önemlisi, belki de yıllar sonra bir performans sergilemenin yaşattığı özgüveni hissetmenizi sağlayacaktır.

Clare Novaes School of Ballet

Sonuç olarak, yetişkin bale eğitimleri formda kalmak, daha güçlü kaslara sahip olmak, zarafeti ve özgüveni artırmak için harika bir yoldur. Stüdyoya adım atmakta tereddüt ediyorsanız,etmeyin! Yetişkin bale dersleri, her yaştan öğrencinin kendisini dans ile ifade etmesini sağlayan özel bir öğretidir.

Unutmayın, bale yapmak için asla geç değildir!