Ana SayfaYaşamÇocukçaBali’de yeşil eğitim; ekolojik bir okul

Bali’de yeşil eğitim; ekolojik bir okul

-

Doğa dostu kimliğiyle pek çok ülkeden anne babanın ilgisini çeken bir eko okulun hikâyesini anlatacağım şimdi sizlere. Yeşilin yenilikçi eğitimle birleştiği bu okulu çok seveceksiniz.

Denpasar şehrine 20 dakika mesafede bulunan yeşil eğitim veren Green School, yontma bambu binası ile ormanın içerisinde doğayla bütünleşik bir şaheser adeta. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, görmüş olduğu en eşsiz ve etkileyici okul olarak tarif ediyor. İngiliz yatırımcı Richard Branson ise bu okulda okuyan çocukları kıskandığı kadar hiç kimseyi kıskanmadığını belirtiyor.

Okulun yazı tahtaları, geri dönüştürülmüş araba camlarından üretilmiş; enerjisi ise güneş panellerinden ve ara ara dinlenerek çalışan hidroelektrik girdaptan sağlanıyor. Okul, klasik batı eğitim sistemine ve okul binalarına bir tepki olarak oluşturulmuş. Öğrencilerinin ileride yeşili seven ve koruyan liderler, doktorlar veya sanatçılar olmasını hedefliyorlar.

Bu okula giden çocuklar çok mutlu; temiz havanın ve kuş seslerinin tadını çıkartırlarken, öğrenmekte hiç zorluk çekmiyorlar. Geleneksel sınıf kavramı ortadan kaldırılmış ve çocuklar kendilerinden küçük veya büyük yaştaki çocuklarla birlikte derslere girebiliyorlar. 

Alternatif eğitimci Alan Wagstaff’ın tasarladığı sistem üç çerçeveden oluşmakta. Birinci çerçeve; duygusal, entelektüel, yaratıcı ve fiziksel gelişimi desteklemek üzere oluşturulmuş. Müfredat merkezli değil, öğrenci merkezli bir eğitim veriyorlar. Okulda çocuklar ağaçlar hakkında şarkılar söylüyor (yaratıcı), polenleştiricileri tartışıyor (entelektüel), ağaç dikiyor (fiziksel) veya ağaçların onlar için ne anlam taşıdığını dile getiriyorlar (duygusal). İkinci çerçevede ise Matematik, İngilizce, Endonezya Dili eğitimi var. Üçüncü çerçeve, deneyimsel öğrenmeyi içeriyor. Düşünün ki kesirlerin öğrenildiği bir matematik dersinde, çocuğunuz pizza yapıyor ve dilimlerinden kesirleri öğreniyor. Eğlenerek öğrenmek buna denir.

Bali Eko Okul
Bu okula giden çocuklar çok mutlu; temiz havanın ve kuş seslerinin tadını çıkartırlarken, öğrenmekte hiç zorluk çekmiyorlar.

Okul Müdürü John Stewart “Hiçbir çocuğun okuldan, bu öğrendiklerimiz günlük hayatta ne işe yarayacak diyerek ayrılmasını istemiyoruz” cümlesiyle yola çıkış amaçlarını özetliyor.

Bali Eko Okul 2
Okul Müdürü John Stewart “Hiçbir çocuğun okuldan, bu öğrendiklerimiz günlük hayatta ne işe yarayacak diyerek ayrılmasını istemiyoruz” cümlesiyle yola çıkış amaçlarını özetliyor.

Maddi açıdan bakıldığında okul pek çok kişiye dudak uçuklatacak cinsten. Yıllık 18 bin 500 Dolar eğitim masrafıyla, diğer özel okullardan çok da farklı değil; fakat diğer özel okullara maddi imkân yetiştirebilen ebeveynler için Green School güzel bir seçim olabilir. Hatta bu okula, çocuklarını yazdırabilmek için varını yoğunu ortaya koyanlar da olmuş.

Öğrencilerinin çoğu yabancı ülkelerden okumaya gelmiş çocuklardan oluşuyor. Okul bünyesinde barışçıl ve huzurlu bir eğitim alıyorlar ve bu da ergenliğe girdiklerinde özentiliğe kapılıp, yanlış alışkanlıklara yönelmelerine engel oluyor. Mezun olduklarında ise insan ilişkileri kuvvetli bireyler olarak üniversiteye hazır oluyorlar.

Kişisel yorumuma gelince; okulun ortamını çok beğendim, eminim hepimiz böyle bir okulda okumak isterdik fakat maddi açıdan zorlayıcı olması pek çoğumuzu bundan alıkoyabilirdi. Yine de, eğer ki bu tarz eğitim yaygınlaşırsa ve dünyanın geri kalanında da benimsenirse, tekellikten ileri gelen bu maddi talep düşebilir.

Okulun internet sitesi: www.greenschool.org
Başlık Görseli: The Wild Magazine

Kaynak: The Age

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Feza Gürsey Bilim Merkezi Ankaralı çocukları bilimle buluşturuyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Feza Gürsey Bilim Merkezi bilim etkinlikleri ile Ankaralı çocukları bilimle buluşturuyor. Altınpark içinde yer alan bilim merkezi Altınpark'ta sabit kalmıyor, bilimi parklara...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...
Selma Çam
Selma Çam
Hayat hikayemi anlatmaktansa, hayatın kendi hikayesinden anladıklarımı anlatmayı yeğlerdim, oysa ki üç aşağı beş yukarı hepimizin hayattan anladığı ve anlamadığı aynı. Anlatmak ise kelimelerin yetersizliği içerisinde kendi anlamını kaybediyor. Hiç bir şey anlatmasam da anlayabilen için çok bile anlattım. Erkan Oğur'un da dediği gibi; "Bu işin sonu sessizlik."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol