Doğa dostu kimliğiyle pek çok ülkeden anne babanın ilgisini çeken bir eko okulun hikâyesini anlatacağım şimdi sizlere. Yeşilin yenilikçi eğitimle birleştiği bu okulu çok seveceksiniz.

Denpasar şehrine 20 dakika mesafede bulunan yeşil eğitim veren Green School, yontma bambu binası ile ormanın içerisinde doğayla bütünleşik bir şaheser adeta. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, görmüş olduğu en eşsiz ve etkileyici okul olarak tarif ediyor. İngiliz yatırımcı Richard Branson ise bu okulda okuyan çocukları kıskandığı kadar hiç kimseyi kıskanmadığını belirtiyor.

Okulun yazı tahtaları, geri dönüştürülmüş araba camlarından üretilmiş; enerjisi ise güneş panellerinden ve ara ara dinlenerek çalışan hidroelektrik girdaptan sağlanıyor. Okul, klasik batı eğitim sistemine ve okul binalarına bir tepki olarak oluşturulmuş. Öğrencilerinin ileride yeşili seven ve koruyan liderler, doktorlar veya sanatçılar olmasını hedefliyorlar.

Bu okula giden çocuklar çok mutlu; temiz havanın ve kuş seslerinin tadını çıkartırlarken, öğrenmekte hiç zorluk çekmiyorlar. Geleneksel sınıf kavramı ortadan kaldırılmış ve çocuklar kendilerinden küçük veya büyük yaştaki çocuklarla birlikte derslere girebiliyorlar. 

Alternatif eğitimci Alan Wagstaff’ın tasarladığı sistem üç çerçeveden oluşmakta. Birinci çerçeve; duygusal, entelektüel, yaratıcı ve fiziksel gelişimi desteklemek üzere oluşturulmuş. Müfredat merkezli değil, öğrenci merkezli bir eğitim veriyorlar. Okulda çocuklar ağaçlar hakkında şarkılar söylüyor (yaratıcı), polenleştiricileri tartışıyor (entelektüel), ağaç dikiyor (fiziksel) veya ağaçların onlar için ne anlam taşıdığını dile getiriyorlar (duygusal). İkinci çerçevede ise Matematik, İngilizce, Endonezya Dili eğitimi var. Üçüncü çerçeve, deneyimsel öğrenmeyi içeriyor. Düşünün ki kesirlerin öğrenildiği bir matematik dersinde, çocuğunuz pizza yapıyor ve dilimlerinden kesirleri öğreniyor. Eğlenerek öğrenmek buna denir.

Bali Eko Okul
Bu okula giden çocuklar çok mutlu; temiz havanın ve kuş seslerinin tadını çıkartırlarken, öğrenmekte hiç zorluk çekmiyorlar.

Okul Müdürü John Stewart “Hiçbir çocuğun okuldan, bu öğrendiklerimiz günlük hayatta ne işe yarayacak diyerek ayrılmasını istemiyoruz” cümlesiyle yola çıkış amaçlarını özetliyor.

Bali Eko Okul 2
Okul Müdürü John Stewart “Hiçbir çocuğun okuldan, bu öğrendiklerimiz günlük hayatta ne işe yarayacak diyerek ayrılmasını istemiyoruz” cümlesiyle yola çıkış amaçlarını özetliyor.

Maddi açıdan bakıldığında okul pek çok kişiye dudak uçuklatacak cinsten. Yıllık 18 bin 500 Dolar eğitim masrafıyla, diğer özel okullardan çok da farklı değil; fakat diğer özel okullara maddi imkân yetiştirebilen ebeveynler için Green School güzel bir seçim olabilir. Hatta bu okula, çocuklarını yazdırabilmek için varını yoğunu ortaya koyanlar da olmuş.

Öğrencilerinin çoğu yabancı ülkelerden okumaya gelmiş çocuklardan oluşuyor. Okul bünyesinde barışçıl ve huzurlu bir eğitim alıyorlar ve bu da ergenliğe girdiklerinde özentiliğe kapılıp, yanlış alışkanlıklara yönelmelerine engel oluyor. Mezun olduklarında ise insan ilişkileri kuvvetli bireyler olarak üniversiteye hazır oluyorlar.

Kişisel yorumuma gelince; okulun ortamını çok beğendim, eminim hepimiz böyle bir okulda okumak isterdik fakat maddi açıdan zorlayıcı olması pek çoğumuzu bundan alıkoyabilirdi. Yine de, eğer ki bu tarz eğitim yaygınlaşırsa ve dünyanın geri kalanında da benimsenirse, tekellikten ileri gelen bu maddi talep düşebilir.

Okulun internet sitesi: www.greenschool.org
Başlık Görseli: The Wild Magazine

Kaynak: The Age