Ana SayfaEkolojiKentleşmeİzmir'de kentsel dönüşüme karşı çocuk korosu açıldı

İzmir’de kentsel dönüşüme karşı çocuk korosu açıldı

-

İzmir’de çocuklar, kentsel dönüşüme dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için Limontepe Çocuk Korosu’nu kurdu.

İzmir’in Karabağlar ilçesine bağlı Limontepe Mahallesi’nde bazı şirketler tarafından sermaye ve rant amaçlarıyla yapılmak istenen kentsel dönüşüme karşı çıkan yetişkin mahalle halkına, mahallenin çocukları da destek verdi. Çocuk şarkıları ile ünlenen Subadap bünyesinde örgütlenen çocuklar, kentsel dönüşüme karşı çocuk korosu kurdu.

Her pazar günü Limontepe Kentsel Dönüşüm ve Yardımlaşma Derneği’nde bir araya gelen çocuklar, kentsel dönüşüme karşı hem şarkı besteliyor hem de repertuarlarındaki şarkıları yorumluyor. Kentsel dönüşüme karşı önce “İmza atma, komşunu satma” sloganı ile kampanya başlatan çocuklar, kampanyanın yetersiz olduğunu görünce, çocuk korosunu kentsel dönüşüme neden karşı olduklarını anlatmak için kurdu.

İzmir Çocuk Korosu 2
İzmir’de çocuklar, kentsel dönüşüme dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için Limontepe Çocuk Korosu’nu kurdu. (Kaynak: DİHA)

Yaklaşık 45 gün önce Subadap Müzik Grubu’yla iletişim kuran çocuklar, hemen çalışmaya başladı. Bugüne dek onlarca şarkı besteleyen çocuklar, şarkılarını kliplerle de kamuoyu ile paylaşmayı hedefliyor. Subadap Çocuk Grubu üyesi Serdar Türkmen; müzik ve resim çalışmaları ile bu rant sistemi ile mücadele ettiklerini belirterek, çocuk korosu çalışmalarına zaman zaman büyüklerin de katıldığını söyledi. Çocukların çocuk korosu kapsamında bir de gazete çıkartmayı hedeflediklerini anlatan Türkmen, büyüklerin çocukların şarkılarına kulak vermelerini istedi.

‘‘Lütfen kentsel dönüşümü durdurun. Evlerimizi bizden almayın’’

Koro ekibinden 10 yaşındaki Eylül Belge; ailesinin yanında mücadelede etmek için çocuk korosu çalışmalarına katıldığını belirterek, doğup büyüdüğü mahalleden ayrılmak istemediğini anlattı. “Burası benim mahallem benim sokaklarım, evlerimin yıkılmasını istemiyoruz. Çünkü evlerimiz yıkılırsa yerine binalar yapılacak, belki arkadaşlarımızı ve komşularımızı kaybedeceğiz” diyen Eylül, “Kentsel dönüşüm ile burada güzel günlerimiz sona erecek. Lütfen kentsel dönüşümü durdurun” şeklinde sitem etti. Yine 10 yaşındaki Eylül Güven de “Burada evlerimiz yıkıldıktan sonra ne yapacağız? Ailemizle birlikte gidip kira da mı kalacağız? Arkadaşlarımızla oynadığımız sokakların, mahallenin yıkılmasını istemiyoruz. Apartmanlar mahkûm edilmek istemiyoruz. Biz arkadaşlarımızla özgürce sokakta oyun oynamak istiyoruz. Evlerimizi, sokaklarımız bizden almasınlar” sözleri ile ifade etti.

8 yaşındaki Hasan Celal Çalışkan da “Bizim evlerimiz yıkıldığında nereye gideceğiz ailemizle birlikte sokakta mı kalacağız? Evlerimizin yıkılmasını istemiyoruz” diyerek kentsel dönüşüme tepki gösterirken, iktidara da, “Arkadaşlarımla rahatça oynadığım yerleri bizden almasınlar, sonra arkadaşlarım başka yerlere gidecekler. Birbirimizden uzak olacağız. Evlerimiz yıkılmasın” diye seslendi.

Kentsel dönüşüme karşı çocukların bestelediği şarkılardan birinin sözleri şöyle:

“İmza atma
Komşunu satma
Mahalle bizim
Sermayeye satma”

SON YAZILAR

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Bir depremin anatomisi: 1755 Lizbon Depremi

1 Kasım 1755 günü saat 9.40'ta, Avrupa’nın en büyük dördüncü kenti Lizbon’un neredeysetüm yerleşim alanlarını kullanılmaz hale getiren, Richter ölçeğine göre 8.5-9 şiddetinde bir deprem...

Şehir Plancıları “yeni yüzyılda planlama yapmaya, kentsel yaşamı dönüştürmeye” çağırıyor

Şehir Plancıları Odası (ŞPO), şehir plancıları başta olmak üzere tüm yurttaşları, 8 Kasım 2023 tarihinde Ankara'da, yeni yüzyılda planlama teması ile gerçekleştirilecek Dünya Şehircilik Günü...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol