Okuma süresi: 2 dakika

Her şeyden önce kelimelerin özü bize Bandari’nin “liman insanları” anlamına geldiğinden bahsediyor. İran’ın güney liman kıyısında yer alan bu bölge İran’ın iç kesimlerine oldukça uzakken; Katar, Suudi Arabistan gibi ülkeler ile neredeyse sınır komşusu. Bölgeyi eşsiz kılan esas özellik ise yüzünü Basra Körfezine dönerek; Basra’nın kıyısında uzanması. Bölgenin bu özelliklerini daha önce keşfetmiş kimileri hem kültürel hem ticaret ile bölgeye büyük bir miras bırakıyor.

Dünyanın baharat yolunun ve ipek yolunun etrafında döndüğü zamanlarda Bandari; bölge limanları ile bu dünyanın en önemli uyduları arasında. Domino taşları gibi sıralanan bir diğer sonuç ise; Afrikalı, Arap, Hintli ve Pers etkileri ile kendisine kültürel bir harmoni oluşturması.

Bahsettiğimiz yer gözünüzün önüne geldiğinde ve şu anki İran algınızla birlikte düşündüğünüzde kafanızda yaşadığınız tezatlığı; bölge en doğal yaşamları arasına katmış bile. İran’ın genelinde gördüğünüz ve alışkın olduğumuz kara çarşaflı etkileyici İran kadını; bu bölgede güzelliklerini renkli kıyafetler ve renkli maskeler ile pekiştiriyor.

Aksesuardan öte olmayacağını düşündüğümüz dikkati ilk çeken maskelerin günlük hayata bu denli girmesindeki sebep ilk kullanımıyla ilişkili. Bölge; Basra körfezi ile kucak kucağa olmasının bedelini çok acı ödediği zamanlar da yaşamış. Farklı ırklar tarafından uğradığı istilalar kadın tecavüzlerini de beraberinde getiriyor. Aynı kuşaklardan insanlar da dahil olmak üzere; çok fazla kadın bu karanlık durum içerisinde öyle çok kalıyor ki, maskeler ile kamuflaj oluşturarak erkek kılığında kaçmaya çalışıyorlar.

Fakat tarihin sayfaları arasında karşımıza nice çıkmıştır ki; acı olayların yarattığı kültür bir bakmışız ki en güzel rengimiz olmuş.

Maskelerin bir diğer özelliği ise bölgedeki Şiilerin ve Sünnilerin beraber yaptıkları yegane kültürel miraslardan biri. Şiilerin taktığı maskeler dikdörtgen şeklinde iken; Sünniler siyah ve altın rengi seçenekleri ile daha düz maskeler tercih ediyorlar. Yukarıda gördüğümüz altın renkli maskeler düğünlerde geline takılıyor. Bu maskelerin kalitesi ve altın oranı ise toplum içerisindeki zenginlik düzeyini ifade ediyor.

Kaynaklar: Muhajabat, News Nation, Daily Mail 12, Pickfair