Barış için ekoloji aktivistleri, içinde bulunulan savaş ortamına ve zulüm politikalarına ortak olmayacaklarını açıkladı.

Barış İçin Akademisyenler’in başlattığı “Bu suça ortak olmayacağız” başlığıyla yayınlanan barış istemini paylaştıklarını belirten ekoloji aktivistleri barış metinlerine imzaya davet ediyor. İmzalar çarşamba gününe kadar [email protected] adresine gönderilebilir.

Barış İçin Ekoloji Aktivistleri bu suça ortak olmayacak!

Gaia Dergi‘nin de imzacısı olduğu barış metninin tamamı:

Devlet eliyle başlatılan bu kirli savaşa, baskı ve zulüm politikalarına karşı “Barış için Akademisyenler”in başlattığı ve ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlığıyla yayınlanan kalıcı barış istemini doğa savunucuları olarak sahipleniyoruz.

Özellikle 7 Haziran sonrasında yoğunlaşan ve yaşamın bütününe karşı başlatılan topyekün savaş politikalarına karşı biz doğa savunucuları olarak barışı savunuyoruz. Bu topyekün savaş politikaları kapsamında Sur, Cizre, Silopi, Nusaybin başta olmak üzere birçok kent ablukaya alınmış, insanlar açlığa-susuzluğa mahkum edilmiş, ana karnında bebekler katledilmiş, ekmek almaya giden dedeler sokak ortalarında keskin nişancılar tarafından vurulmuş, yüzbinlerce insan yerinden yurdundan edilerek göçe zorlanmış, okullar-evler bombalanmış, binlerce hayvan öldürülmüştür. Tanklarla-toplarla sokağa çıkma yasağı adı altında kentler ablukaya alınarak tarih silme operasyonuna girişilmiştir. Çocuklarıyla, gençleriyle, nineleriyle kentler yok edilmeye çalışılmaktadır.

Bu savaş yaşamın bütününe ilan edilmiş bir savaştır. Egemenlerin, cennetlerinin devamını sağlayabilmek adına insanından hayvanına, mahallesinden kültürüne, ağacından deresine kadar azgınca saldırdıkları bir savaştır. Tahir Elçi’yi 90’lardaki faili ‘meçhul’leri aratmayacak şekilde sokak ortasında infaz edenler; duvarları ırkçı-faşist yazılarla donatarak, sokak başlarına yerleştirdikleri keskin nişancılarla, özel timlerle yürütülen bir savaştır.

Bizler Doğa Savunucuları olarak; hayvanların, kentlerin, doğanın toptan yok edilmesine sebep olan bu savaşa karşı yaşam alanlarımızda barışın ve kardeşliğin sesini büyütüyoruz.

Tüm ekoloji aktivistlerini, doğa savunucularını barışa çağrı metnini imzalamaya davet ediyoruz.