Okuma süresi: 2 dakika

Barok mimarinin en güzel örneklerinden Klementinum Kütüphanesi ilk olarak 1722 yılında Jesuit Üniversitesi‘nin (Cizvit Koleji) bir bölümü olarak açıldı ve günümüzde 20 binden fazla kitaba ev sahipliği yapıyor. Klementinum Kütüphanesi aynı zamanda dünyadaki en güzel ve en görkemli kütüphanelerden biri olarak seçilmesiyle de göz dolduruyor.

Tavan freskleri Jan Hiebl tarafından resmedilmiş. 1781 yılında kütüphane müdürü Karel Rafael Ungar, Çek edebiyatının bir koleksiyonunun da bulunduğu Halk Kütüphanesi’ni (Biblioteca Nationalis) kurmuş. Bu koleksiyondan bazı nadir tarih kitapları Google’a taratması için yollanmış. Kitaplar kısa sürede Google Kitaplık bölümünde bulunabilecek.

Kütüphanenin nadir ve az bilinen bir hazine olmasının yanı sıra az bilinen birkaç olayla da bağlantısı bulunmakta:

Klementinum dünyadaki 3’üncü en büyük Cizvit koleji ve 1775 yılında başlanan yerel hava durumu raporları o tarihten bugüne kadar devam etmiş.

the-klementinum-national-library-czech-republic-1 the-klementinum-national-library-czech-republic-2 the-klementinum-national-library-czech-republic-3 the-klementinum-national-library-czech-republic-6 the-klementinum-national-library-czech-republic-7 the-klementinum-national-library-czech-republic-9

Kaynak: Bored Panda