Ana SayfaEkolojiDoğaBaşka Bir Dünya Mümkün: Orman Okulları

Başka Bir Dünya Mümkün: Orman Okulları

-

Daracık koridorlar, dört tarafı duvar sınıflar. Betonlarla hapsedilmiş ufku devasa çocuklar. Büyük şehirlerin laneti sanırım modern okullar.

Tabi ki bunun da alternatifi, üçüncü bir seçeneği var;

Dünya’nın dört bir tarafında süregelen ‘’orman okullar’’ çılgınlığına “Into the Woods” anaokulu ile Londra da katıldı.

8 milyonluk nüfusuyla dünyanın en önemli metropollerinden birisi olan Londra’nın kuzeyinde yer alan tarihi Queens Ormanı, geçtiğimiz nisan ayından beri çocuklara özgürce çimlenme imkanı veriyor. İki ve beş buçuk yaş arasındaki çocuklara eğitim veren okulun kurucusu Emma Shaw şöyle anlatıyor: ‘’Çocuklar aktif şekilde ve yaptıkları şeyler aracılığıyla öğreniyorlar. Açık havada her şey elimizin altında ve çok pratik. Bu sebeple öğrenme çok daha doğal gelişiyor. Çocukların problem çözmeleri ya da risk almaları için özel fırsatlar yaratmamız gerekmiyor, çünkü zaten hepsi doğada mevcut. Çocuklar yapmak istedikleri şeyin ne olduğuna kendileri karar veriyor ve bu da özgüvenlerinin gelişmesini sağlıyor.

Londrada'ki Into the Woods isimli orman okulu
Londra’daki “Into the Woods” orman okulu. Elinde kukla bulunduran soldaki kadın ise okulun kurucusu Emma Shaw. (http://gosanangelo.com/)

Bu şekildeki orman okulları temiz hava ve geniş alan imkanlarıyla öğrenme isteğini arttırıp, çocukların hayal güçlerini geliştirmede büyük rol oynuyor. Kaotik şehir koşuşturmacasından uzaklaşan çocuklar doğayla iç içe olma fırsatı bulup hayatı deneyimleyebilmenin hazzını yaşıyorlar. Becerilerini çok yönlü bir biçimde geliştirebiliyorlar.

Gün boyu sayısız oyun oynayan çocuklar yorulunca seyrek çimli toprağın üstüne oturuveriyorlar. Kirlenmenin en çok çocuğa yakıştığı gerçeğiyle, özgürce sokuyorlar ellerini kuma. Ağaç kabuklarında gezdiriyorlar minik parmaklarını. Daha sonra çember gibi dizdikleri kütüklerde şarkılar söyleyip, hikayeler anlatıyorlar hep birlikte.

Ekolojik eğitimlerinin temelleri burada atılan çocuklar, yaprak, tohum ve sopa gibi doğada kendi başlarına buldukları malzemeleri kullanmaları konusunda sürekli cesaretlendiriliyorlar. Sürekli doğa ile etkileşim halinde olan çocuklar çevre bilinci sahibi oluyorlar. Yeryüzündeki canlı cansız her şeye saygı duyma farkındalığına erişiyorlar.

Dünyadaki diğer ‘’Orman Okulu’’ örnekleri:

Newyork’taki Ithaca Orman Okulu (Ithaca Forest Presschool)
Kanada’daki Orman Okulu (Forest School Kanada)
Danimarka’daki Danimarka Orman Anaokulu (Denmark’s Forest Preschool)
Amerikada’ki Cedarsong Doğa Okulu (Cedarsong Nature School)

Başlık Fotoğrafı: The Huffington Post

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol