Okuma süresi: < 1 dakika

Özel günlerde, konserlerde ve eğlencelerde neredeyse vazgeçilmez bir hale gelen havai fişeklerin aslında zararlı olduğu bilinen bir gerçek. Havai fişek içindeki kimyasal maddeler yalnızca havaya zarar vermiyor, kuşların ölümüne, el yanmalarına ve işitme kayıplarına da neden olabiliyor. Ancak havai fişeklerin, çoğumuzun bilmediği bir yönü daha var:

Havai fişekler köpeklerin psikolojisini bozuyor!

Tüm bu zararlarına rağmen eğlencelerde kullanılan havai fişekler, Bauhaus tarafından yasaklandı; temel sebebi ise havai fişeklerin köpeklerin psikolojisini bozması. İsveç’in en büyük hayvansever organizasyonlarından biri olan Swedish Kennel Club’ın sözcüsü Hans Rosenberg, özellikle yeni yıl zamanlarında havai fişekler nedeniyle pek çok köpeğin psikolojisinin bozulduğunu ifade etti.

Yalnızca Noel ve yılbaşı arasında havai fişeklerden milyon dolarlık kâr sağlayan Bauhaus bu sene hayvanların ve insanların sağlığı için havai fişek satışlarını yasakladı. Bauhaus Pazarlama Sorumlusu Johan Saxne, İsveç Gazetesi Expressen’e bu kararı daha önce almış olmayı çok istediklerini belirtti.

Kaynak: Newsner