Ana SayfaGüncelYılbaşında alışveriş çılgınlığı yerine sosyal sorumluluk projelerine destek verebilirsiniz

Yılbaşında alışveriş çılgınlığı yerine sosyal sorumluluk projelerine destek verebilirsiniz

-

Bir yılı daha geride bırakmamıza sayılı günler kaldı. Birçok özel günde olduğu gibi yılbaşılarında da kapitalizmin bir parçası haline geliyoruz. Yılbaşı bir yandan yeni bir yılı, yeni ümitleri, yeni başlangıçları ifade ediyor; ama bir yandan da birçok özel günde olduğu gibi kapitalizmin aşıladığı tüketim kültürünün bir parçası haline getiriyor bizi.

Gelin bu yılbaşı sevdiklerimizi mutlu etmek için pahalı hediyelere yönelmek yerine, sivil toplum kuruluşlarına el verelim. Hızlı tüketim kültürünün bize dayattığı alternatif hediyeler arasında sıkışıp kalmak yerine sivil toplum kuruluşlarının yılbaşına özel tasarladığı hediyeler, sertifikalar sayesinde sevdiklerimize çok daha anlamlı hediyeler verebiliriz. Böylece sevdiklerimizi mutlu ederken hem topluma hem de çevremize katkı sağlayabilir ve toplumsal farkındalık ile beraber bir farklılık da yaratabiliriz. Amacı bu şekilde olan kuruluşlardan bazıları ise şunlar:

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) ile istediğiniz kişi adına fidanlar dikiliyor:

TEMA Vakfı’na fidan bağışı yaparak tüm ülke sathında yürüttükleri ağaçlandırma çalışmalarına katkıda bulunabilirsiniz. Böylece orman varlığımızın genişletilerek erozyon ile mücadelede etkili olunmasına ve karbon tutumunun artırılmasına fayda sağlayabilirsiniz. Bağışladığınız fidanı isterseniz bir başkasının adına dikerek yeni yıl dileklerinin yer aldığı bir sertifika ile hediye olarak gönderebiliyorsunuz. 1 Fidan Bağış Bedeli 10 TL.

İletişim için: 0212 291 90 90

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma Vakfı (ÇEKÜL) beş yeni yıl seti sunuyor:

ÇEKÜL Vakfı, yılbaşı için 20 TL ile 85 TL arasında değişen beş yeni yıl seti sunuyor. Aynı zamanda, bir kişinin bir yılda tükettiği kadar doğal kaynağı temsil eden “herkese 7 ağaç” projesi ile Manisa İli, Selendi bölgesindeki 7 Ağaç Ormanlarına sevdikleriniz adına 7 ve katları adetlerde fidan bağışı yapabilirsiniz. Adına bağış yaptığınız kişiye ÇEKÜL tarafından hazırlanan, özel kartlar gönderilmektedir. 7 Ağaç bağış bedeli 75 TL’dir.

İletişim için: 0212 249 64 64 – 0212 251 54 44

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ile evlat edinebilirsiniz:

Nesil tükenme tehlikesi altında olan bir hayvanı sevdikleriniz için evlat edinerek o türü korumak için yürüttükleri çalışmaların bir parçası olabilirsiniz. Saz kedisi, yunus, deniz kaplumbağası, orfoz, panda, kutup ayısı, kaplan, turna, orangutan hayvan türlerinden herhangi birini seçtiğinizde seçilen hayvanın bakımına destek olmuş oluyorsunuz. 20 TL ile 85 TL arasında değişen bağış tipine göre de WWF sizin adınıza hediye sahibi için yeni yıla özel sertifika hazırlıyor veya sertifikayla birlikte evlat edinilen hayvanın peluş oyuncağını da hediye ediyor.

İletişim için: 0212 528 20 30

Darüşşafaka Cemiyeti’nden yılbaşına özel tasarımlar

“Eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla varlığını sürdüren Darüşşafaka Cemiyeti‘nin yılbaşına özel tasarladığı masa takvimi, bardak altlığı, Yeni Yıl tebrik sertifikası ve defterden oluşan alternatif ürünlerinden satın alarak Darüşşafaka Cemiyetin’in, çocuklarımıza uluslararası standartlarda eğitim fırsatı sunmalarına katkıda bulunabilirsiniz. Ürün fiyatları 30 TL ile 50 TL arasında değişiyor.

İletişim için: 0212 939 28 00 – 0850 222 18 63

Tüvana Okuma İstekli Özel Eğitim Vakfı (TOÇEV) ile çocuklarımızın eğitimine katkıda bulunun

“Okumak Her Çocuğun Hakkıdır” ilkesiyle çalışmalarını sürdüren TOÇEV’in, bağış sertifikası, kupa, bardak altlığı ve takvim gibi fiyatları 6 TL ile 100 TL arasında değişen birbirinden güzel yılbaşı alternatifleri ile sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. Böylece hem sevdiklerinize anlamlı bir hediye verebilir hem de okumak isteyen ancak ailesinin maddi yetersizliği nedeniyle okuyamayan ya da çalışmak zorunda kalan çocuklarımızın eğitimine katkıda bulunabilirsiniz.

İletişim için: 0212 282 89 16

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile bir öğrencinin daha geleceğe umutla bakmasını sağlayın

Başarılı ancak maddi imkânları kısıtlı gençlere eğitim desteği veren Türk Eğitim Vakfı, yeni yılda gençlerin eğitimine destek olmak isteyenler için yılbaşı kartları tasarladı. Sevdiklerine TEV’in birbirinden özel hazırladığı kartlardan göndermek isteyenler kendi belirledikleri bir miktar ile bağışta bulunarak öğrencilerimizin geleceğe daha umutlu bakmasına katkı sağlayabilirsiniz.

İletişim için: 0212 318 68 00

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile sevdiklerinizi mutlu ederken eğitime destek olun

Her çocuğu erken yaşlardan başlayarak potansiyelinin en üst seviyesine erişmesi için eğitim yoluyla desteklemeyi hedefleyen AÇEV’in nostaljik oyunlar, cep defterleri, masa takvimi veya isme özel düzenledikleri yılbaşı tebrik kartlarından satın alarak sevdiklerinizi hem mutlu edebilir hem de eğitime destek olabilirsiniz. Yılbaşına özel olarak tasarlanan bu alternatif hediye seçenekleri ise 10 TL-20 TL gibi uygun fiyatlar ile satışa sunuluyor.

İletişim için: 0212 213 42 20 – 0213 46 39

Başlık görselindeki karikatürler: Angel Boligan

SON YAZILAR

Yeni nesil ne diyor?

Her şey bir konuşmayla başladı. Bir arkadaşım yeni nesil sözcüklerden bahsediyordu. Konu hakkında konuştukça konuştuk. Dedim, bir yazı yazayım ben de, dergide de bulunsun. Çünkü...

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...
Duygu Aksoy
Duygu Aksoy
İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü'nden mezun.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol