Eğer din, dil, ırk ya da cinsel kimliğinizden ötürü ezilen bir azınlık mensubuysanız canınızın yanmaması için sesinizi duyurmanız gerekir. Fakat ses nasıl duyurulur? Ya elinize alırsınız megafonu bağırırsınız meydanlarda ya da diğer insanlarla birebir iletişim kurarsınız ve sizi tanımalarını sağlarsınız (basın bülteninden).

Bir konuda en çok söz sahibi olanlar, o konunun özneleridir. Buradan yola çıkan “transkad.in BLOG” yazarı Deniz Su Tiffany, trans kadınların görünürlük mücadelesi için Haziran 2013’ten beri yazmaya devam ediyor. Aynı zamanda GZone dergisi editörlerinden Deniz Su Tiffany, yazmanın sonu olmadığını düşünerek trans kadınlarla ilgili bir kitap kaleme aldı.

Tam anlamıyla özgürleşme

Trans kadınlarla ilgili doğru bilinen yanlışlar, trans kadınlar için hayata entegre olma ipuçları ve hukuktan dini inanışlara, psikolojiden ikili ilişkiler, toplum ve trans kültürüyle alakalı her şeyin içinde bulunduğu kitap transfobi hastalığı için bir reçete olarak hazırlandı. Kitabın okuyucuya ulaşabilirliğini ölçmek amacıyla son sayfalarda bir test de yer almakta. Böylelikle okuyucu, diğer kitaplarla ilişkisine nazaran daha aktif bir rol üstlenebilecek ve transfobisinden tam anlamıyla özgürleşebilecek.

Kitapta hem teknik bilgiler hem de yazarın hayatından kesitler yer almasından ötürü tek bir kitapla, herkesin anlayabileceği bir dilden somut bir kaynak ortaya çıkması amaçlandı. Bu sayede trans kadınların toplumun her kesimine doğru bir şekilde ulaşması hedefleniyor.

RAY Yayıncılık etiketiyle çıkan “Ben De Varım” tüm kitapçılardan ve online satış sitelerinden temin edilebilir.