Berlin’de Drag ve Dans

-

Bu arkadaşlık, sınırları aşıyor.

Benim adım Judy la Divina İsrailli bir drag queen’im.

Benim adım Haidar, ben de Suriyeli bir dansözüm.

Evet politikacı liderler var, kendi aralarında durmaksızın bir kavga veriyorlar. Ama bu insanlara yansımak zorunda değil, birbirimiz hakkında nasıl hissettiğimize yani.


Özellikle LGBT topluluğu ile tüm toplumda. Onun İsrailli olduğunu bilmem, bizi daha da bir araya getirdi. Bence yani.

Birbirimizden nefret etmiyoruz, biz düşman değiliz. Kesinlikle öyle bir düşüncemiz yok. Bizler sadece sıradan insanlarız.

Judy ve Haidar ilk olarak iki yıl önce Berlin’de bir queer gece kulübünde tanışmışlar.

Dans etmeye başladı ve durmaksızın devam etti. Bu da nesi dedim kendi kendime. Yanına yaklaştım ve “Hey sen dansçı mısın” diye sordum. O da “Değilim” diye cevapladı. “Bundan böyle dansçısın” dedim ben de. Benle birlikte dans etmen harika olur dedim.

Judy, bana yaklaşan ilk drag queen’di.

“Hey, sen de kimsin” diye sormuştu.

Suriye’den olduğunu söyledi. Benim tepkimse, “Bu harika, birlikte bir şeyler yapmalıyız” oldu. Sanki içgüdülerimiz, ortak olduğumuz noktalara odaklanıyordu. Bu da bizi ayıran şeylerden daha güçlüydü.

İkili, o günden bu yana birlikte performans sergiliyor.

“Eller muhteşem Haidar için havayaa!”

Bence bizim şovlarımız ve performanslarımız hakkındaki mesaj gayet açık: aslında tek kelime, aşk. Kültürümüzü, elimizden gelen en iyi şekilde betimlemeye çalışıyoruz.  Bu da eğlence demek, yani “hafla” (parti) demek, eğlenceyle ilgili yani.

Aynen. Seyirciyle şunu paylaşıyoruz, onlara Ortadoğu’nun sadece savaş, bomba ya da nefretle ilgili olmadığını gösteriyoruz. Dünyanın her yanından insan drag şovların keyfini çıkarıyor. Yaklaşık iki saat boyunca  %99’u İbranice ve Arapça olan parçalar çalınıyor. Tavırları bazen nefretle karşılanıyor. Ne yaptığımızı gördüklerinde yazdıkları  her türlü uygunsuz yorumdan memnun oluyorum. En azından biliyorum ki kafalarındaki kalıpları provoke edebilmişiz.

Şimdiyse başka bir seçenek olduğunu biliyorlar. Onlara düşünecekleri bir şey ver.

Sadece bir alternatif göster. Eğer biri “Birbirinizden nefret etmeniz gerekmez mi” der ve bizim şovumuzu, birbirimizi ne denli sevdiğimizi görürse aslında nefrete neden bir yer olmadığını anlar.

Judy ve Haidar’ın aktardığına göre bugüne kadar dansları sadece ülkeleri arasındaki barışa katkı sağlamış.

Benim hayalim Haidar’la el ele  Ben-Gurion havaalanına gitmek.
Birlikte İsrail’de bir performans sergilemek, sonra da Damascus’a taksiyle gidip orada bir performans sergilemek. Yani Arap dünyasın’da bir turne yapmak. Bu benim hayalim.

Bu biraz hayal tabii ki. Sert koşullara bakınca gerçekleştirmesi oldukça zor. Ama şovumuzla bu hayale bir adım daha yakınız.

Kesinlikle.

“Hafla”mızın bir parçası olduğunuz için teşekkür ederiz!

SON YAZILAR

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

154 gazeteciden ortak açıklama: Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz

154 gazeteci ortak bir açıklama yayınlayarak, “Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz” dedi. Gazeteciler, LGBTİ+ Onur Ayı gelir gelmez yasaklar ve şiddetin...

17 Mayıs Derneği Esenlik Buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor

17 Mayıs Derneği'nin LGBTİ+ aktivistlerini güçlendirmeye yönelik düzenlediği Esenlik buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor. 14 Mart ve 16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek online çalışmalara...

Esat – Eryaman Davası 22 Şubat’ta: #ZamanaBırakmıyoruz

2007 yılından beri devam etmekte olan, saldırıya uğrayan ve yaşadıkları yerlerden göçe zorlanan trans kadınların adalet arayışı olan Eryaman-Esat davasında, 22 Şubat Çarşamba günü Ankara 30. Ağır...
Mehmet Demiryay
Mehmet Demiryay
Dünyadan bilim/kültür/sanat/politika videolarına altyazı yapıyor, hikayeler anlatıyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol