Okuma süresi: 3 dakika

Merlyn, Türkiye rock dünyasında yeni soluklardan biri. Grubun dinleyenleri, grubun sound’unu berraklığından ötürü “Pür ve Pirüpak Rock” olarak tanımlıyorlar. Gerçekten de albümleri “Ayağa Kalk”ı dinleyince insan bu tanıma hak veriyor.

Grup, albümlerini uzun bir yolculuğun ilk durağı olarak görüyor. Albümü dinleyince, fazlalıkları olmayan, gereksiz süslere vermeyen sound’ları ve sound’a oturan sözsel uyumla grubun yolunun gerçekten de açık olabileceği görülüyor. Grubun üyelerinden grubun ve albümün hikâyesini dinledik, esin kaynaklarını ve gelecek planlarını sorduk.

Öncelikle okurlarımıza Merlyn’i biraz tanıtabilir misiniz? Grubun fikrinin ortaya çıkışı, kuruluşu, gelişimi nasıl oldu, nasıl devam etti?

2005 senesinden bu yana aktif biçimde müzik piyasasının içindeyiz. Grubumuz eski dostluklara dayanıyor ve beraber müzik yapmaktan her zaman çok keyif aldık, alıyoruz. Özellikle 2015 başından bu yana kendi şarkılarımızı üretme konusunda çaba harcıyoruz. Bu üretimin yoğunlaştığı anda albüm yapma kararı kendiliğinden ortaya çıktı.

https://www.facebook.com/merlynonline/videos/1007857709315883/

Grup olarak etkilendiğiniz müzisyenler, şarkıcılar veya akımlar nelerdir? Geçmişten ve günümüzden olabilir? Şarkılarda blues,funk, yer yer reggae gibi tınılar da mevcut, bu türlere de ilginiz var mı?

Aslında grupta herkesin müzikal etkileşimini aldığı sanatçılar birbirinden farklılık gösterse de bazı sanatçılar veya gruplar bizler için ortak paydayı oluşturuyor. Başta repertuarımızda da en çok cover’ı bulunan Queen olmak üzere, Yavuz Çetin, The Beatles, Mr. Big gibi isimler müzikal hazinemize eserleriyle katkı sağladılar. Hepimiz bir şekilde bir noktada Blues çaldık. Zaten bu şekilde doğaçlamayı öğrendik ve doğaçlama kabiliyetimizi bestelerimize yansıttık. Onun haricinde farklı müzik türlerine hiç bir zaman kapalı olmadık, iyi ve özenilmiş her türden müziği dinlemekteyiz.

Yaptığınız müziği nasıl tanımlıyorsunuz, müziğinizi bir akım içinde veya bir akımın devamı olarak görüyor musunuz? Yoksa müziğinizi bir akım, bir kalıp içinde hapsetmemeyi tercih ediyorsunuz?

Sound’umuzun berraklığından ötürü dinleyicilerimiz ve projemize katkı sağlayanlar müziğimizi “Saf Rock”, “Pür Rock”, “Pirüpak Rock”, “Tertemiz Rock” olarak tanımlıyorlar. Biz de bu yakıştırmadan memnunuz.

http://merlynonline.com/js_videos/album-promo/

Yeni albümün hikayesini anlatabilir misiniz? Albüme dair beklentileriniz neler?

Albümün çıkış hikayesinde 2015 yılı önemli bir yere sahip. Bizim en aktif yıllarımızdan biri olması nedeniyle grup olarak birlikte çok vakit geçirme şansı elde ettik. Bu süre zarfında aslında üretkenliğimizin farkına vardık. Daha önce bir kaç beste kayıt çalışmamız olsa da ilk defa kendi bestelerimizi yapma fikrine bu kadar ısındık. Bu yolda müzik prodüktörlüğümüzü üstlenen Levent Büyük ile karşılaşmamız bizi albüm yoluna tam anlamıyla soktu. Eldeki bestelerin düzenlemelerini elden geçirerek albüm kaydımızı tamamladık. Albüm kaydı sırasında bize çok değerli müzisyen dostlarımız eşlik etti. Bu çalışmalar sırasında çok önemli tecrübeler kazandık. Sonunda emeğimize değen kaliteli bir çalışma çıktığını düşünüyoruz. Şimdi beklentimiz bu albümdeki parçalarımızın mümkün olduğu kadar fazla müziksevere ulaşması ve Merlyn olarak müzik dünyasında edinmeyi istediğimiz yerin temellerinin sağlam olması.

Siyaset, politika ve müzik ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz, siz politik göndermelerinizi ya da toplumsal, bireysel duruşunuzı müziğinize ne kadar yediriyorsunuz? Türkiye’nin içinde olduğu dönemde müziğin yeri, önemi sizce nedir?

Maalesef içinde bulunduğumuz dönemde sadece müziğe değil, sanatın tüm dallarına hakettiği değerin verilmediğini düşünüyoruz. Ülkemizin özellikle son yıllarda içerisinden geçtiği yoğun siyasal ve politik atmosfer insanları müzik, sanat ve spordan uzaklaştırmakta. Müziğimize siyaset katarak protest bir tavır sergileme amacında değiliz. Fakat aynı zamanda müziğimizi siyaset ya da politikadan özellikle  arındırmış da değiliz. Müzik biraz da kişinin yorumuna göre anlam kazanıyor. Dinleyicilerimiz albümümüz içinde hem duygusal, hem sanatsal hem de politik bir duruş bulabilirler.

Eklemek istedikleriniz neler?

Bizler bu albümü uzun yolculuğumuzun ilk durağı olarak görüyoruz. Başarılı bir müzik grubu olmanın bu işte üretken olmaktan ve devamlılık sağlamaktan geçtiğine inanıyoruz. Bu açıdan hissettiğimiz çalmayı ve ürettiklerimizi kaydedip sahnelemeyi bırakmayacağız.