Okuma süresi: < 1 dakika

Cumhuriyet gazetesinin yönetici ve yazarları, inandırıcılıktan uzak suçlamalarla 150 günü aşkın süredir tutuklu bulunurken, aynı soruşturma kapsamında Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın üyesi olan gazetenin ulaştırma görevlisi Yavuz Yakışkan da gözaltına alındı.

Türkiye basın tarihinin en köklü yayın kuruluşlarından Cumhuriyet gazetesinin yönetici ve yazarları için aylar sonra hazırlanan iddianamede, yayın politikası bile suç konusu haline getirilmeye çalışılırken, görevi sadece ulaştırma olan üyemiz Yavuz Yakışkan’ın gözaltına alınması suçlamaların ne kadar ciddiyetten uzak olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Cumhuriyet gazetesi, halkın haber alma hakkını gerçek habercilik sorumluluğuyla yerine getirirken, iktidarın ve tarafsızlığını yitiren yargının haksız, hukuksuz suçlamalarıyla hedef haline getiriliyor.

Sendikamızın 50 yılı aşkın süredir örgütlü olduğu Cumhuriyet gazetesine yönelik basın özgürlüğünü tehdit eden bu uygulamalara son verilmesini istiyoruz.

Basın ve ifade özgürlüğünün tümüyle yok edilmesine neden olacak hukuk dışı suçlamalar ve davalar sona ermeli. Aylardır tutuklu olan Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları ile gözaltına alınan üyemiz Yavuz Yakışkan bir an önce serbest bırakılmalıdır. Medyaya ve Cumhuriyet’e baskıya son verin.

Türkiye Gazeteciler Sendikası
İstanbul Şubesi