Okuma süresi: < 1 dakika

Ambroz Bajec-Lapajne isimli opera sanatçısı, kendi beyin ameliyatı sırasında Franz Schubert‘in Gute Nacht isimli eserini seslendirdi. Ameliyathanenin içinde bulunan piyanist de kendisine ameliyatı boyunca eşlik etti.

Youtube’daki “uyanık beyin ameliyatları” videoları hemen herkesin ilgisini çekmiştir. Bunlardan biri de Ambrož Bajec-Lapajne’in beyin ameliyatı videosu.

Beyin ameliyatı sırasında harika opera performansı 2

Bu tarz ameliyatlarda normalde hastalardan bir şeyler okumaları veya sorulan sorulara cevap vermeleri istenirken, bu sefer şarkı söylemesi isteniyor. Opera, sanatçının profesyonel hayatı ve bunu etkileyecek ufacık bir şey bile kariyerini mahvedebilir. Dolayısıyla, eserin teknik özellikleri ameliyat süresince sıkıntı çıkarmayacak düzende olduğu için “Gute Nacht” seçiliyor ve sanatçının anahtar değişimini sağlayıp sağlayamadığı kontrol ediliyor.

Ara sıra yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu gördüğümüz videoda aslında operasyonda bir sorun olmadığı söyleniyor. Doktorlar, operasyonun devamında nereye müdahale etmemeleri gerektiğini test ediyorlar. Videonun devamında, sanatçı eseri başarılı bir şekilde tekrar tekrar seslendiriyor.

Ambrož Bajec-Lapajne, Youtube’da paylaştığı video bilgilerinde ameliyattan bu yana her şeyin yolunda olduğunu ve klasik müzik kariyerine devam ettiğini söylüyor.

Kaynak: The Washington Post