Okuma süresi: 2 dakika

Venedik’in yeni belediye başkanı Luigi Brugnaro, şehirde Onur Yürüyüşü’nü yasaklayacağını açıklayarak “ikinci kez LGBTİ’leri kızdırdı. Yürüyüşü “soytarılık” olarak nitelerken, Sir Elton John içinse “kibirli” yakıştırmasını kullandı.

Bunun üzerine, İtalya’da eşçinsel haklarını savunan gruplar İngiliz sanatçıyı 2016’daki Onu Yürüşü’ne davet etti.
Gay Center Association (Gey Dayanışma Derneği) sözcüsü Fabrizio Marrazzo, “Brugnaro, şehri LGBTİ haklarına aykırı bir sembol haline getirmek istiyor” diyor ve ekliyor: “Bu seneki Onur Yürüyüşü’nü Elton John ile başlatmak istiyoruz.”

27 Jun 2015, Milan, Italy --- Fifty thousand people walking on the street for gay lesbian and diversity rights in Milan. (Photo by Roberto Finizio / Pacific Press) --- Image by © Pacific Press/Corbis
25 Haziran 2015, Milan, İtalya. Fotoğraf: Roberto Finizio / Pacific Pres © Pacific Press/Corbis

Brugnaro, ağustos ayının başında eşcinsel evliliği konu alan 49 çocuk kitabının kütüphanelerden toplatacağını ilan ettiğinde de eleştirilerin hedefi olmuştu. Elton John’un da dahil olduğu kitlesel bir tepkinin ardından, 49 kitaptan “yalnızca” ikisi listeye dahil oldu.

LONDON, ENGLAND - JUNE 27:  A couple kiss in Trafalgar Square after the annual Pride in London Parade on June 27, 2015 in London, England.  Pride in London is one of the world's biggest LGBT+ celebrations as thousands of people take part in a parade and attend performances at various locations across the city. (Photo by Rob Stothard/Getty Images)
27 Haziran 2015, İngiltere. Fotoğraf: Rob Stothard/Getty Images

David Furnish ile birlikteliği süren ve iki oğlu olan John, “Mutlu bir eşcinsel evlilik süren aileleri konu alan kitapları yasaklayarak çocuk kitaplarını aptalca siyasileştiriyor” diyerek belediye başkanına tepkisini de dile getirdi ve devam etti: “Dahil etmeyi, hoşgörüyü ve sevgiyi temel alan bir dünya yaratmak yerine, Brugnaro bölücü ve cahil bir toplum yaratmaya çalışıyor”

Elton John’un bu sözleri üzerine, Brugrano da “Çok kibirli biri ve üç yıldır Venedik’e ayak basmamış. İki kadın tarafından kurulan bir aile doğal değil” diyerek karşılık verdi.

Revellers run under a huge rainbow flag during a Gay Pride parade in Ciudad Juarez, Mexico, June 21, 2015. REUTERS/Jose Luis Gonzalez
21 Haziran 2015, Ciudad Juarez, Meksika. Fotoğraf: Jose Luis Gonzalez/Reuters

“Benim de eşcinsel arkadaşlarım var” savı altında homofobik olduğunu inkâr eden belediye başkanı, yürüyüşün eşcinsel haklarına “daha saygılı” olan Milan’da ya da Elton John’un evinde düzenlenmesini de önermeyi ihmal etmemiş (!).

Kaynak: IBT