Ana SayfaGüncel"Beyoğlu'nda yüksek vergi artışı istemiyoruz!"

“Beyoğlu’nda yüksek vergi artışı istemiyoruz!”

-

Beyoğlu’nda olağanüstü arttırılan emlak vergileri hakkında Beyoğlu Kent Savunması tarafından kamuoyuna ve basına yazılı bir açıklama yapıldı.

2018-2021 yılları arasında geçerli olacak vergi arttırımının en yoğun olduğu yerlerin başında Beyoğlu semtinin geldiği belirtilen açıklama şöyle:

Beyoğlu Kent Savunması’ndan basına ve kamuoyuna:

Beyoğlu’nda yüksek vergi artışı istemiyoruz!

Her 4 yılda bir takdir komisyonları tarafından belirlenen emlak vergi oranları, bu sene bir çok ilçede astronomik artışlarla dikkat çekti. 2018-2021 yılları arasında geçerli olacak, hem mülk sahiplerini, hem de konut ve işyeri kiracılarını, esnafı etkileyecek vergi oranları muhataplar arasında oldukça kaygı yaratmış durumda.

Bu vergi arttırımının en yoğun olduğu yerlerin başında Beyoğlu geliyor.

Son yıllarda yaşadığı niteliksiz ve dayatmacı dönüşüm nedeniyle gündemden düşmeyen Beyoğlu, şimdi de ekonomik durum açısından ciddi kayıplar yaşamasına, değer kaybetmesine rağmen vergi oranlarındaki %700’lere varan artışlarla karşı karşıya.

Beyoğlu’nda yaşayanların itiraz ettiği ve bu itirazı vergi mahkemelerine taşıdığı bu orantısız artışlar, üstelik usulen de hukuksuzluklar taşıyor.

Belediyelerin önemli gelir kalemlerinden olan vergiler, 4 yılda bir takdir komisyonları tarafından  yapılan çalışmalarla belirlenir. Bu çalışmalara büyükşehir ve ilçe belediye temsilcileri, maliye bakanlığı temsilcisi ve muhtarların yanı sıra konunun uzmanları da katılır. Ve ardından yapılan çalışma halka muhtarlar aracılığıyla ilan edilir.

Beyoğlu belediyesi mevcut yönetimi ise bunu yapmak yerine kendi bildiği yöntemlerle, hakkaniyetli bir değerleme çalışması yapmadan binalara değer biçmiş ve ortaya söz konusu orantısız bedeller çıkmıştır. Muhtarlar asla toplantılara çağrılmamıştır. Bu anlamda usulen gayri hukuki davranan belediye, ortaya çıkan oranları muhtarlara zorla imzalatmaya çalışmıştır. Belediye sınırları içerisinde yer alan 45 mahallenin muhtarının neredeyse tamamı hem sürece hem de değer oranlarına itiraz etmiş, önlerine gelen belgeyi imzalamamıştır. Bu muhtarlar arasında iktidarla yakın ilişki içinde olanlar sayıca çoğunluktadır. Uzun süren müzakereler ve yer yer tehditler sonucu imzalar zorla alınmıştır. Kendisine en az oy veren birkaç mahalleye şirin görünmek adına oranlarda indirime gidilerek oralardan onay alınmıştır.

Belgeyi imzalamayarak, mahallelisine karşı vebal altına girmek istemeyen 5 muhtar itirazını sürdürmeye devam etmektedir.

Beyoğlu Kent Savunması olarak belediye yetkililerine soruyoruz:

  1. Vergi oranları belirlenirken yürürlükteki mevzuata uydunuz mu?
  2. Muhtarların itirazını neden görmezden geliyorsunuz?
  3. Beyoğlu’nda yaşanan ekonomik çöküş ortadayken söz konusu oranları hakkaniyetli buluyor musunuz?
  4. Yoksa bu vergi artışı da Beyoğlu’nu çökertme planının bilinçli bir parçası mı?

Özellikle Tarlabaşı projesi, belediyenin mali açıdan belini büken yatırımların başında gelmektedir. Üstelik hedeflenen rakamlara ulaşılamadığı bilinmekte, Tarlabaşı satış ofisinden aldığımız bilgiler bunu doğrulamaktadır.

Bizim, Beyoğlu’na sahip çıkanlar olarak gördüğümüz manzara şudur:

Beyoğlu belediyesi, ciddi anlamda ekonomik kayıp yaşamaktadır. Bunu özellikle son 1-2 ayda eğlence mekanlarına yönelik yapılan zabıta operasyonlarının sıklığından ve esnafa çıkartılan faturaların şişkinliğinden görmekteyiz. Belediye yetkilileri, zar zor ayakta durduğu cümle alemin bildiği Beyoğlu esnafına kan kusturmakta, yaşadığı gelir kaybını esnaf üzerinden telafi etmeye çalışmaktadır.

Dolayısıyla, bu vergi artışıyla, Beyoğlu’nun yerel yönetim tarafından kötü idare edilmesinin faturası yine Beyoğlu halkına, esnafına, kiracısına çıkartılmak isteniyor. Artan vergi oranları, elbette Beyoğlu’nda kira artışlarını da tetikleyecektir. Bu artış da zaten görünür olan Beyoğlu’nu terketme sürecini daha da hızlandıracak, bölgedeki mülklerin büyük sermayedarlara spekülatif yatırımları için satışını tetikleyecek bir rol oynayacaktır.

Beyoğlu için mücadele eden bizler, bu faturanın bize çıkartılmasını kabul etmiyoruz!

Beyoğlu Belediyesi’ne sesleniyoruz:

Halka dayattığın vergi artışından vazgeç!
Bu yüksek vergi artışı, Beyoğlu halkını yerinden etmeye devam edecektir.
Beyoğlu’nun emlak spekülatörlerinin elinde ıssızlaşmasını, insansızlaşmasını ve ruhunu yitirmesini istemiyoruz!

 

BEYOĞLU KENT SAVUNMASI

5 EYLÜL 2017 SALI

SON YAZILAR

Yeni nesil ne diyor?

Her şey bir konuşmayla başladı. Bir arkadaşım yeni nesil sözcüklerden bahsediyordu. Konu hakkında konuştukça konuştuk. Dedim, bir yazı yazayım ben de, dergide de bulunsun. Çünkü...

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol