Ana SayfaKültür & SanatBilsart Aralık 2019 sergi programı

Bilsart Aralık 2019 sergi programı

-

ARALIK 2019
UMUT KAMBAK
AUTRE
04-14 Aralık, 2019

Sanat Konuşmaları: Umut Kambak & Ferhat Satıcı
04/12/2019

Bilsart, 04 Aralık – 14 Aralık tarihleri arasında Umut Kambak’ın “Autre” isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

(…)Biz dili kendimizin dışında olan bir kaynaktan, büyük Öteki’nden ödünç alırız ve kullanırız. Bunun sonucu olarak da ortaya, kelimelerimle naklettiğim anlamları hiçbir zaman kontrol edemeyeceğim gerçeği çıkar ve söyleyeceklerimin her zaman için konuşurken var olan niyetleri, gayeleri aşma eğilimi vardır. Lacan’ın teorisine göre bu aşırılık bilinçdışıdır. Yani dil kullanımımız sonucu ortaya çıkan bilinçdışı sonuçlar konuşan varlıklar olmamız gerçeği temeline dayanır.

Lacan’ın öteki kavramı üzerinden yola çıkılarak katılımcılardan dile getiremedikleri bir kelime veya metin talep edildi. Kabul eden kişilerin kendileri ve üreten kişi dışında kimse metinlerin gerçekten onlara mı yoksa başkasına mı ait olduğunu bilmediği bir eser oluşturdu. Böylelikle videolar toplumsal ve bireysel baskıların karşılıklı bir sorgulamasına dönüşmektedir. Sanat, baskı ve bilinçdışının dil haricinde çıkışını sağlayabilen bir yöntem olarak önem taşımaktadır. Böyle bir bilgi ile tasarlanmış sanat bir araya geldiğinde yeni bir şeyler söylemenin ve göstermenin de yolunu açmaktadır. Bilgi, bedene ve harekete dahil oldukça vazifesini hatırlamaktadır. Bu projede amaçlanan ise bilgiyi, hareketli imaj ve bedenle birleştirip varlığını oluşturmaktır.     

MERVE ÜNSAL
GEZEN BİR PENCEREDEN
18-28 Aralık, 2019
Sanat Konuşmaları: Merve Ünsal & Didem Erbaş
18/12/2019

Bilsart, 18 Aralık – 28 Aralık tarihleri arasında Merve Ünsal’ın “Gezen Bir Pencereden” isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

Merve Ünsal, Gezen Bir Pencereden (2019) ile yerinden kendi isteğiyle ayrılmış olduğu iddia edilen bir pencerenin bakış açılarını takip ederek kaydediyor. Bir mekanın tarihini aktaran bir metin içerisinde geçen, ‘pencere pervazları düşmüş, içerde güvercinler yuva yapmış, duvarları örümcek bağlamış’ anlatısını çıkış noktası olarak kullanan sanatçı, pencerenin yaşayanı dışarıda tutan olma potansiyelinin ne demek olabileceğini merak ediyor; pencerenin başına gelmiş olabilecekleri zamansız ve belki bir noktada mekansız olabilecek anlatı ve aktarım biçimlerine dönüştürmeye çabalıyor. Bölünmüş ve kırılmış görsel anlatıyı benimseyerek fotoğrafın ne zaman göstermeyi bırakacağını merak eden Ünsal, bakma pratiklerinin öznelliklerinin altını çiziyor. 

Sessiz bir video olan Gezen Bir Pencereden’e İletilmiş Bir Diyalog (2019) eşlik ediyor. Sanatçı, görenin görmeyene gördüklerini aktardığı, saha araştırması kayıtlarından oluşturulmuş ses kolajında, aktarımın aktarma işlevini kaybettiğindeki akıbetini araştırıyor.

BİLSART hakkında:

Bilsar, yıllardır güncel sanat alanında destek verdiği projelere bir yenisini ekledi. Sanatçılara video işlerini sergilemek için yeni bir alan yaratmak ve sanatseverleri bir araya getirmek amacıyla, ofis binasının garajını kâr amacı gütmeyen ve video sanatına odaklanan bir sanat mekânına dönüştürdü. Ocak 2018 itibariyle video sanatının güncel örneklerini, 15 günde bir değişen bir programla sunan Bilsart, yine bu alana odaklanan bir kütüphaneyi de kullanıma açtı.

Bu dinamik sergi programı dâhilinde seçkilere, küratöryel projelere ve çeşitli konuşma etkinliklerine yer verecek olan Bilsart, aynı zamanda sanatçı, küratör ve koleksiyoner konuşmalarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Bilsart
Evliya Çelebi Mah, Kıblelizade Sk. No:5/A 34430 Beyoğlu/İstanbul

Salı – Cumartesi
10.00 – 18.00

SON YAZILAR

Shakespeare, Kafka, Orwell, Dostoyevski ve günümüz

Okuyanın okuduğundan, yazanların okunmadığından hemen herkesin kitapların pahallılığından yakındığı günümüz sularında edebiyat sandalında bir gezintiye ne dersiniz?

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol