FLOW OUT

Küratörler: Kolektif Çukurcuma (Naz Cuguoğlu & Mine Kaplangı)
Sanatçılar: Funa Ye, Istanbul Queer Art Collective
29 Mayıs – 29 Haziran 2019
Bilsart

Bilsart, 29 Mayıs – 29 Haziran tarihleri arasında, küratörlüğünü Kolektif Çukurcuma’nın üstlendiği “FLOW OUT” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor.

Kolektif Çukurcuma olarak, Haziran ayında Bilsart’ın ev sahipliğinde gerçekleşen FLOW OUT sergisi kapsamında Funa Ye ve Istanbul Queer Art Collective’in video çalışmalarına yer veriyoruz. Program, bulunduğumuz zamana dair sanatçılar ile birlikte başlattığımız ve oldukça mahrem olduğunu düşündüğümüz bir ortak düşünme, ifade etme ve yazma pratiği üzerinden şekilleniyor. Ortak yazmaya devam ettiğimiz ve FLOW kelimesinden yola çıkarak başladığımız yazı denemesinin sahibi hiç kimse iken, katılımcıları her birimiz. FLOW hem bir yere ait değil, hem de eş bir zamansallığa işaret ediyor.

Beijing, Londra, Istanbul, Berlin, Amsterdam ve San Francisco’nun bir araya geldiği bu deneme süreci Beijing’de üretimlerine ve çalışmalarına devam eden sanatçı Funa Ye’nin Flying Dance adlı video çalışması ile başlıyor. Sanatçının 2017 yılında Berlin’de katılmış olduğu bir misafir sanatçı programı kapsamında tamamladığı ve “self-fiction” adını verdiği serisinin ilk üretimi olan Flying Dance 30 dakikalık kurmaca bir video kolaj. Sanatçının özellikle internet üzerinden yaratılan kimliklere ve online dating’in ilk dönemlerine atfettiği hikayelerde Çin’deki televizyon programlarından esinlenerek oluşturduğu kadın karakterleri izliyoruz. Bu çalışma, kimi zaman Sims oyunundan bir sahneyi tekrar canlandırırken, kimi zaman toplumsal cinsiyet ve kimlik konularına ya da internet ve özellikle online dating’in ortaya çıkışının etkileri üzerine yoğunlaşıyor.

Programın ikinci haftasında ise çalışmalarına Londra’da devam eden Istanbul Queer Art Collective’in 2017 yılında Amsterdam’da bulunan Framer Framed adlı sanat alanında Kolektif Çukurcuma küratörlüğünde gerçekleşen Bilgelik Evi sergisinin açılış gününde gerçekleştirdikleri “Psychic Bibliophiles” adlı performansın dokümantasyon videosu seyirciyle buluşuyor. FLOW OUT kapsamında da bu performansın bir tekrarını da sergi mekanında yapacak olan sanatçılar ayrıca performansın oluşumuna sebep olan Just in Bookcase adlı işleri üzerine de bir konuşma gerçekleştirecekler. Bu performans ve okumalar üzerinden 2017 yazında İstanbul’da başlayan ve süregelen bir kolektif üretme ve düşünce paylaşımları sonucunda ortaya çıkan eserler, metinler ve performanslar üzerine sizlerle birlikte düşünmek ve bu sürecin önemini kendimize de hatırlatmak istiyoruz.

FUNA YE

FLYING DANCE
29 Mayıs – 15 Haziran
Sanat Konuşmaları: Naz Cuguoğlu & Mine Kaplangı (Funa Ye ve İstanbul Queer Art Collective’ın skype katılımıyla)
29/05/2019
18:30

Serginin 29 Mayıs günü gerçekleşecek ilk açılış etkinliği kapsamında küratörlerinde de katılımı ve sanatçıların Skype üzerinden dahil olmaları ile serginin gelişim sürecinde sanatçı ve küratörlerin beraber yazdıkları “FLOW” metni, farklı görsellerden olusan bir sunumla okunacak, ve serginin ana konularına dair kısa bir sohbet ve soru&cevap gerçekleşecek. Metin İngilizce okunacak, sohbet Türkçe gerçekleşecektir.

“Flying Dance”, sanatçı tarafından 2017 yılında Berlin’deki bir misafir sanatçı programı sırasında yapıldı. Sanatçının “Self-fiction” sersinin ilk bölümü olan projede fotoğraflar, arşiv ve 30 dakikalık bir video yer almaktadır. Sanatçı, Çin TV şovlarına dayanan ve onlardan uyarlanan çeşitli kadın rollerini oynamaktadır. Bu çalışmanın konsepti, Yasal Rapor’un “Sanal Maceralar” bölümünün yeniden üretimiyle, Çin’in çevrimiçi ilk kurgusu olan İlk Yakın Temas’ın (1999) bir parçasını birleştirmektedir. Sims video oyunundan ekran kaydı ve sanatçının kendi çektiği video çekimleri uyarlanmıştır. “Flying Dance” kimlik ve toplumsal cinsiyet konularında sorular sordururken, aynı zamanda internet ve sanal buluşmanın ilk aşamasından sonra arda kalan hatıraları temsil etmekte ve hatırlatmaktadır. 

ISTANBUL QUEER ART COLLECTIVE

PSYHIC BİBLİOPHİLES
18 Haziran – 29 Haziran
Sanat Konuşmaları: Kolektif Çukurcuma (Naz Cuguoğlu & Mine Kaplangı) & Istanbul Queer Art Collective
18/06/2019
18:30

Serginin 18 Haziran günü gerçekleşecek ikinci açılış etkinliği kapsamında serginin gelişim sürecinde sanatçı ve küratörlerin beraber yazdıkları “FLOW” metni tekrar okunacak ve Istanbul Queer Art Collective ile sergiye dahil olan Psyhic Bibliophiles  performansları ve bu performansın çıkış noktasını oluşturan Just in Bookcase (2017) eserleri üzerine bir konuşma gerçekleşecektir. Konuşmanın ardından Istanbul Queer Art Collective üyeleri Psyhic Bibliophiles performansını sergi mekanında da tekrar edeceklerdir. Canlı olarak da Bilsart ve Kolektif Çukurcuma’nın sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek olan performans 19.30’da başlayacaktır.

Kütüphanemizi öldürmek zorunda kaldık

ülkeyi terk etmeye kalktığımız anda.

Kitaplar ağırdır belki ama ruhları hafif

Şimdi eski kütüphanemizdeki her bir kitabın

bir kartı var

ve her kartta da bir hikaye.

Nasıl elimize geçtiğini

Nerelerde okuduğumuzu

Bize neler düşündürdüğünü

Ve kimlere yar olduğunu

Anlatan hikayeler

Bu ülkede yaşamanın ve okumanın

Ne mene bir şey oldugunu resmeden öyküler.

Gelin, buyrun odamıza, bir iki kart seçin

Bırakın kendinizi, kitap ruhu medyumlarının hikayelerine

Sadece ve sadece sizin kulağınıza ve tekrar edilmemek üzere

Ölü kütüphanemizin ruhu, paylaşsın sırlarını sizinle

Ve damgasını nakşetsin ruhunuza.

Metin yazarı: Istanbul Queer Art Collective