Bilsart, 31 Ocak – 13 Şubat tarihleri arasında Kerem Ozan Bayraktar’ın ‘Nix’in Evreleri’ isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Ardından, 15 Şubat – 02 Mart tarihleri arasında Uğur Engin Deniz’in ‘Running Hajnal’ isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor olacak.

KEREM OZAN BAYRAKTAR

NİX’İN EVRELERİ

31 Ocak – 13 Şubat, 2019

Sanat Konuşmaları: Kerem Ozan Bayraktar & Ulya Soley

31/01/2019

Bilsart 31 Ocak – 13 Şubat tarihleri arasında Kerem Ozan Bayraktar’ın ‘Nix’in Evreleri’ isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

“Nix’in Evreleri” (2018), cüce gezegen Pluto’nun uydularından birisi olan Nix’in kendi çevresindeki kaotik dönüşlerinden esinlenerek oluşturulmuş bir animasyon. Sergideki videoya aynı zamanda Dünya’nın uydusu Ay’ın evrelerini gösteren takvimlerin bir benzeri fakat Nix’in kaotik hareketinden ötürü işe yaramaz bir takvim olan “Nix Takvimi” görseli eşlik ediyor.  Videoki kütle Nix’in mevcut iki fotoğrafı referans alarak tasarlanmış. Kararsız bir sarkacı andıran dönüş hareketleri ise rastlantı içeren betiklerle oluşturulmuş. Çalışma doğada bir denge ve sürekli bir döngüye inanan geleneksel zaman anlayışımızla kaotik sistemleri birlikte ele alıyor. Güneşin teknik olarak nereden doğacağının bilinmediği bir yüzeyde başka hangi örüntülerle zamanı kaydedebiliriz?    

UĞUR ENGİN DENİZ

RUNNING HAJNAL

15 Şubat – 02 Mart, 2019

Sanat Konuşmaları: Kerem Ozan Bayraktar & Ulya Soley

15/02/2019

Bilsart 15 Şubat – 02 Mart tarihleri arasında Uğur Engin Deniz’in ‘Running Hajnal’ isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, ismini Uğur Engin Deniz’in tek kanallı video çalışmasından alıyor.

Ses etkileşimli olarak tasarlanan Running Hajnal müdahalesiz bir yapıdır. Birbiriyle kaotik olarak etkileşen görsel düzlemler kendiliğinden ortaya çıkışa (emergence) olanak tanır. Bedensel bütünlük sesin kakafonik enerjisiyle çarpıştıkça ortadan kalkar, gerçekliğin doğası belirsizleşir. Bilsart’ın kâr amacı gütmeyen bu sanat mekânının ajandasında yer alan bir diğer önemli etkinlik ise genç sanatçılara görünürlük sağlayabilmek adına yapacağı açık çağrılar.