Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıBir de orangutanlardan dinleyelim: Palm yağı gerçekleri

Bir de orangutanlardan dinleyelim: Palm yağı gerçekleri

-

Gıdadan kozmetiğe birçok alanda, içindekiler listesinde adını görebileceğiniz madde: Palm yağı. Bilinen adıyla Palm oil endüstriyel tarımın Güney Asya temsilcisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle dayanıklı ve ucuz olması nedeniyle dünya pazarında ciddi yer kaplayan palm yağı, karşımıza pazar payından çok doğal yaşam ve tür çeşitliliğine verdiği zararlar ile çıkmakta. Bu zarardan en çok etkilenen tür ise orangutanlar.

Palm yağı Batı Afrika asıllı bir palmiye türünün meyvesinden elde edilir. Ancak ısı ve yağış dengesi sağlanan tüm bölgelerde yetiştirilebilir. Günümüzde Afrika, Asya ve Güney Amerika’nın tropik bölgelerinde yetiştirilmektedir. Ancak yaklaşık yüzde 85 oranındaki üretim Endonezya ve Malezya’nın Sumatra ve Borneo adalarında gerçekleşmektedir.

Yetiştirilirken diğer birçok endüstriyel tarım alanında yapıldığı gibi sürdürülebilirlik ciddi anlamda göz ardı edilmektedir. Bu göz ardı; yağmur ormanlarının kesilmesi ve arazilerin düzleştirilmesiyle ormansızlaştırma, habitatların yok olması, hayvan türlerinin nesillerinin tehlikeye girmesi ve yerel halkın göçe zorlanması gibi birçok etkin zararı da yanında getirmektedir.

Her saat 300 futbol sahası büyüklüğündeki arazi, yalnızca palm yağı yetiştirme arazisi yapmak amacıyla yok ediliyor. Ciddi önlemler alınmazsa orangutan gibi bir tür 5-10 yıl gibi kısa sürede neslinin tükenmesi sorunuyla karşı karşıya kalacak. Daha şanssız türler de mevcut; mesela Sumatra kaplanlarının çok daha az zamanı kaldı.

Orangutan Palm Yağı 1

Yılda toplam 50 milyon ton Palm yağı üretimi yapılmakta ve bu bitkisel yağ endüstrisinin yaklaşık yüzde 30’luk bir bölümüne karşılık gelmektedir. ABD, Kanada, Avustralya ve İngiltere gibi ülkelerdeki evlerde bulunan ürünlerin yaklaşık yüzde 40-50’sinin içeriğinde palm yağına rastlanabilir. Paketli yiyecekler, şekerleme, şampuan, kozmetik, temizlik malzemeleri, çamaşır deterjanları ve diş macunu gibi geniş bir yelpazede kullanılan palm yağının sektörü gün geçtikçe büyümekte. Ayrıca palm yağı üretilen coğrafyalarda genişleme girişimleri ekosistemler, biyolojik çeşitlilik pahasına gerçekleştirilmektedir.

Özellikle Endonezya’da memeli türlerinin büyük bölümü kontrolsüz büyümeden payını almış ve nesillerinin devamı tehlikeye girmiştir. Bu türlerin arasında; Sumatra kaplanı, Asya gergedanı, Sumatra gergedanı, Sun Bear, pigme fil, bulutlu pars ve uzun burunlu maymun gibi nadide türler mevcuttur. Bu türlerden biri var ki yaşananlardan en büyük payı almakla birlikte, bizleri derinden de etkilemektedir. Borneo ve Sumatra’nın sembolü haline de gelmiş olan orangutanlar…

(Fotoğraf: AFP Photo)
(Fotoğraf: AFP Photo)

Orangutanların habitatının yaklaşık yüzde 90’ı son 20 yıl içerisinde sektörel büyüme amacıyla yok edilmiştir. Bu genişleme çalışmaları esnasında her yıl yaklaşık bin ila 5 bin arası, yani son 20 yılda yaklaşık 50 bin orangutan öldürülerek nesilleri ciddi tehlike altına sokulmaktadır. Orangutanlar; bulundukları ekosistemin sürdürülebilirliği acısından önemli rol oynayan bir türdür. Endonezya yağmur ormanları bitkilerinin çimlenmesi orangutanların bağırsaklarından geçen tohumların eseridir. Bitki çeşitliliği ve sürdürülebilirliği için olmazsa olmaz bir rolü mevcuttur. Yani orangutanlar ile yağmur ormanları bir bütündür ve birinin yok olması diğerini de derinden etkilemektedir.

Her gün 6 ila 12 orangutan bu endüstrinin vahşi temsilcileri tarafından katledilmektedir. Orangutanların palm yağı endüstrisi tarafından zararlı bir canlı olarak görülmesi bu ölümlerin başlıca sebebiyken aynı şekilde yasadışı hayvan ticareti ve eğlence sektöründe kullanımları -özellikle genelevlerde fahişe olarak- nesillerinin tehlikeye girmesine sebebiyet vermektedir. Endonezya dilinde orman insanı anlamını taşıyan orangutanlar, gelişmiş beyni sebebiyle yaşananlardan psikolojik açıdan da ciddi etkilenmekte ve ciddi travmalar yaşamaktadırlar.

Yaşamını orangutanların yaşama tutunması için adayan Birute Galdikas bir belgeselde kendisine, “Yerel halkın orangutanların yok olması durumunda tepkilerinin ne olacaktır?” diye sorulmasına karşılık “Yüzde 90’ı umursamayacaktır” yanıtını vermiştir. Bu tek cümlelik ifade dahi, yaşanan vahşetin boyutunun umursanmamasının anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Orangutanların yaşadığı bu durum, aynı problemi yaşayan 300 bini aşkın Güney Asya türünün hikayesini de temsil etmekte.

Endüstrinin gelişimi adı altında gerçekleştirilen ormansızlaştırma çalışmaları, küresel iklim değişikliği açısından da ciddi rol oynamakta. Yağmur ormanlarının yok edilme sürecinde kerestelerin ve kalan çalıların yakılması muazzam derecede dumana sebep olmaktadır. Bu durum Endonezya’nın sera gazı üretiminde 3’üncü sıraya çıkmasının da nedeni. Yaşanan süreç hayvanların yanı sıra 20 bin bitki ve yüzlerce ağaç türünün her yıl katledilmesi anlamını taşımaktadır.

Palm Yağı Orangutan 3

Palm yağı üretimi amacıyla kurulan tarlalar, kırsal bölgelerdeki yerel fakir halk için kalkınmayı getiren bir yol gibi lanse edilmektedir. Fakat gerçekler gösterildiği gibi değildir. İlgili sanayi, bölge halkı üzerinde ciddi yıkıcı etkilere sahiptir. Çoğu zaman ülke ekonomisi ve şirketlerin mali çıkarları amacıyla yerli halkın arazilerinin alınması sağlanmakta. Palm yağı endüstrisi aynı zamanda Endonezya ve Malezya’nın bu uzak bölgelerinde çocuk işçiliği gibi birçok insan hakkı ihlalleriyle doğrudan bağlantılıdır. Çocuklar, meyve yüklerini taşımak, otları temizlemek ve özellikle yerlerdeki meyveleri toplamak amacıyla zamanlarının büyük çoğunluğunu bedensel faaliyetlerde geçirmektedirler. Buna karşılık çok az ödemek aldıkları hatta bazen hiç alamadıkları görülür. İş bitkinliği, kesikler ve çürükler de işin çabasıdır. Yağmur ormanlarının yok olması yerel halkın iş seçim özgürlüğünü de elinden almakta ve onlara palm yağı sektörü işçiliğinden başka bir yol bırakmamaktadır. Halk kötü çalışma koşullarına rağmen, yalnızca kendileri ve ailelerinin hayatta kalabilmesine yetecek gelir elde etmektedir. Tüm bunlar yerel halkın palm yağı sektörünün varlığına bağımlı kalmasına sebebiyet vermektedir.

Peki bu sektörel büyümenin yaratmış olduğu yıkım için bizim elimizden gelen nedir? Öncelikle satın almama gücünü kullanabilir ve bu sektörün sürdürülebilirlik hakkında daha gerçekçi çözümler üretmesine faydamız dokunabilir. Aynı zamanda diğer insanların bilinçlenmesine de yardımcı olabiliriz. Aşağıda palm yağını içeriğinde barındıran ürünlerdeki tanımlamaları mevcuttur. Üzerinde bu ifadelerden herhangi biri bulunan bir ürünün içeriğinde palm yağı mevcut ya da mevcut olma olasılığı var anlamını taşımaktadır. Güney Asya’dan evlerimize uzanan bu katliamın bir parçası olamamak adına her birimize ayrı ayrı sorumluluk düşmektedir.

 • Vegetable Oil
 • Vegetable Fat
 • Sodium Laureth Sulfate
 • Sodium Lauryl Sulfate
 • Sodium Dodecyl Sulphate (SDS or NaDS)
 • Palm Kernel
 • Palm Oil Kernel
 • Palm Fruit Oil
 • Palmate
 • Palmitate
 • Palmolein
 • Glyceryl Stearate
 • Stearic Acid
 • Elaeis Guineensis
 • Palmitic Acid
 • Palm Stearine
 • Palmitoyl oxostearamide
 • Palmitoyl tetrapeptide-3
 • Steareth -2
 • Steareth -20
 • Sodium Kernelate
 • Sodium Palm Kernelate 
 • Sodium Lauryl Lactylate/Sulphate
 • Sodium Lauryl Sulfoacetate
 • Hyrated Palm Glycerides
 • Sodium Isostearoyl Lactylaye
 • Cetyl Palmitate
 • Octyl Palmitate
 • Cetyl Alcohol
 • Palmityl Alchohol

Kaynak: Say No To Palm Oil

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

WWF’den Söke’de Onarıcı Tarım buluşması

WWF(Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Dünya Toprak Günü'nü paydaşlarıyla birlikte kutladı. Aydın Söke’de gerçekleştirilen ‘Onarıcı Tarım’ buluşmasında yöre çiftçileri ile biraraya gelindi. 2019'da başlayan uygulamaların sonuçlarının...
Kadir M. Ersoy
Kadir M. Ersoy
Milyonlarca yıl önce iki ayağı üzerine kalkan primatlatların günümüz temsilcilerinden biriyim. Şansıma modern dünya adı verilen döneme rast geldim. Bana modern olmak ister misin diye sorsalar yok ben taşları birbirine vurarak ateş yakmaktan öteye gitmek istemem derdim. Ne parmaklık tanırdım o zaman ne de tel örgü. Bu konular üzerine de konuşamazdım belki ama varsın internetim de olmasın. Her insan canlısı kadar bu dünyaya zararı dokunan ama bunun farkında olup utancını içinde yasayarak kendini değiştirmekle ise başlayan sıradan biri. Herkese yetecek kadar sevgisi, duvarlara karşı öfkesi mevcut. Müzik dinleyip resim çizer. Ha bir de çok iyi hayvan sever.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol