Okuma süresi: 2 dakika

Yeryüzünde insan olmadığını hayal edin. Sizce Dünya nasıl bir yer olurdu? Danimarkalı bilim insanları yaptıkları son araştırma ile bazı soruların cevabını verirken insanın yeryüzünde bulunmaması ihtimali gezegene umut veriyor.

Sputnik News’in haberine göre Danimarka’nın Aarhus Üniversitesi’nden bilim insanları Dünya’daki yabani hayvanların haritasını çıkardı. Çıkarılan haritadan elde edilen verilere göre vahşi yaşamın neredeyse yok olduğu Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika’da insan olmasaydı hangi hayvanların yaşayabileceği de belirlendi.

İnsansız Yeryüzü 2

Araştırmanın sonuçlarına göre, tüm ekosistem dengelerini bozan beşeriyet yeryüzünde bulunmasaydı Dünya büyük bir doğa koruma alanını andırırdı. Doğal yaşamın yok olmaya yüz tuttuğu Kuzey Avrupa’da kurtlar, geyik ve ayıların yanı sıra, filler ve gergedanlar da yaşayabilirdi.

Araştırmayı yürüten Profesör Jens Christian Svenning, “Kuzey Avrupa, insanlar yüzünden memeli çeşitliliğinin büyük ölçüde azaldığı tek bölge değil. Bu küresel bir olgu” dedi. Araştırmaya katılan bir diğer bilim insanı Dr. Soren Forby’e göre, insanlar olmasaydı muhtemelen Amerika ve Avrupa kıtasında, Afrika’dan daha fazla büyük memeli hayvan yaşar, türleri de sayıca çok olurdu.

Ekosistem dengelerini bozan tür: İnsan

Araştırmanın diğer sonuçlarına göre, yeryüzünde yaşayan en tehlikeli ve agresif tür, insan. İnsanın her yıl öldürdüğü hayvan ve balık sayısı diğer tüm yırtıcıların öldürdüğü sayıdan çok daha fazla. Bir de buna endüstriyel hayvancılığı eklediğimizde ortaya çıkacak sonuç oldukça ürkütücü. Sadece endüstriyel hayvancılık için yılda 56 milyar hayvan (balıklar hariç) insan çıkarları için katlediliyor.

İnsansız Yeryüzü 2

Kanada’daki Victoria Üniversitesi’nden Profesör Thomas E. Reimchen, insanın diğer avcı türlere göre daha farklı avlandığını belirtiyor. Daha çok yavru, yaralı, hasta ve yaşlı türleri avlayan diğer türler, insanın sistematik bir biçimde hayvan katletmesinin yanında oldukça masum kalıyor. Bulduğu her canlıyı öldürmeye odaklı insan, ekolojik zincire yaptığı ciddi müdahaleler ile eko dengeyi büyük ölçüde bozuyor. 

Hazırlayan: Burak Avşar